Електронните устройства, имитиращи моделите на известни марки, са в огромно количество на световния пазар. Това показва доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Данните сочат, че всеки пети смартфон е имитация. Още по-драматична е ситуацията при конзолите за игри, където почти всяко четвърто устройство (24%) е клонинг. При компютрите този показател е значително по-малък - около 6,5%, докато в търговията като цяло не надвишава 2,5%.

Според ОИСР се фалшифицират се почти 15% от картите памет, 8% от музикалните и видео плейъри, 6% от дистанционните пултове и до 5% от батериите. При аудиотехниката делътна фалшификатите достига 19 процента.

За главен източник на фалшификати при компютрите и потребителската електроника се смята Китай. Най-засегнати от имитациите са американските компании, които губят приходи, а имиджът на брандовете им се влошава.

Около 43% от иззетите устройства от пазара нарушават права на интелектуална собственост на фирми от САЩ, 25% са имитации на финландски продукти и 12% - на японски, твърди изследването.

Снимка 285956

Източник: ОИСР

ОИСР обръща внимание на възможните рискове от наводняването на пазара с фалшиви продукти. Според организацията, те не са безопасни и могат да причинят здравословни проблеми на потребителите, както и да не работят добре.

Не е за подценяване, че във фалшивите изделия може да има вредни вещества като олово и кадмий. Възможни са също проблеми със зареждането и батериите, които да доведат до самовъзпламеняване или токови удари, предупреждава докладът.

Общият обем на търговията с фалшива комуникационна техника се оценява от ОИСР на 143 милиарда долара. Две трети от тези продукти се доставят по пощата и чрез експресни доставки, което затруднява тяхното разкриване.