Европейският съд постанови, че банките в Испания са длъжни да върнат на кредитополучатели по ипотечни заеми всички пари, заработени от банките в резултат на несправедливо определяне на минималните лихвени ставки, съобщава Вloomberg.
Както се пояснява в решението на съда, банките фактически са установявали минимални равнища на ставките по ипотеки с плаващи лихвени равнища. Това е лишило испанските кредитополучатели да се възползват от рекордно ниските лихвени равнища в еврозоната през последните години.
Сумите, които трябва да се изплатят на банковите клиенти могат да достигнат милиарди евро. А това поставя под заплаха финансовата стабилността на кредитни организации като Banco Sabadell, Caixabank, Banco Popular, BBVA и Liberbank.
По оценка на Morgan Stanley, от 2008 година насам приходите на банките в резултата на посочените действия са от порядъка на 7 милиарда евро.
На този фон акциите на испанските банки рязко спаднаха: книжата на Popular загубиха 9%, на Sabadell - 6%, на Caixabank - 5%, Liberbank - над 11 процента.
Върховният съд на Испания още през 2013 година счете действията на банките за незаконни, но те не бяха задължени да върнат несправедливо спечелените пари. Кредитополучателите обаче оспориха решението на испанския съд и заведоха дело във най-висшата съдебна инстанция на Европейския съюз.