Тази седмица всички медии пишеха относно влиянието на Иран върху цената на петрола, но бедствието, което се развива във Венецуела, може да се окаже далеч по-значимо, пише The Wall Street Journal.

По-малко от две седмици преди предсрочните избори, които почти със сигурност ще дадат на Николас Мадуро шести мандат, основният източник на приходи на страната може да понесе нов удар. S&P GLobal Platts изчислява, че в момента държавата произвежда по 1,41 милиона барела петрол дневно - невиждано ниски от 30 години нива, като изключим огромните стачки през 2002-2003 година. Производството днес е и с около половин милион барела по-ниско, отколкото преди година.

Задава ли се шоково поскъпване на горивата заради Тръмп и Иран?

Задава ли се шоково поскъпване на горивата заради Тръмп и Иран?

Анализатори предвиждат скорошно повишаване на петрола до $100 за барел

Венецуела се изправя пред два риска, които могат да намалят добива ѝ далеч над най-големите прогнози за това какво може да се случи в Иран при въвеждане на санкциите. Рисковете произлизат от зависимостта на Венецуела от вноса на по-лек петрол, който да бъде смесен с петрола, който тя произвежда, както и от нуждата и да внася продукти от САЩ, които позволяват транспортирането на този петрол.

Венецуела може да създаде дефицит на пазара на петрола

Венецуела може да създаде дефицит на пазара на петрола

Разкъсваната от криза страна продължава да намалява добива

Първата рискова ситуация се разиграва в островите Кюрасао и Бонер, които административно са част от Холандия, и където държавната петролна компания на Венецуела притежава съоръжения за рефиниране и складиране. Американският производител Conoco Phillips се опитва да получи физически контрол върху тях, след като спечели арбитраж срещу Каракас по обвинение, че те са незаконно завзети през 2007 година.

Венецуела вече е съобщила на своите доставчици да не транспортиран петрол до тях.Вторият риск е САЩ да спре да изнася до Венецуела разредител, който позволява гъстия петрол да бъде транспортиран. Подобен ход ще постави под заплаха поне половината от производството на страната.

Анализаторът Филип Ферлегер изчислява, че скандалът с Conoco може да коства на Венецуела по около 500 000 барела дневно износ, което се равнява на най-песимистичните прогнози за въздействието върху иранския износ след санкциите.

Градове във Венецуела пускат собствени пари заради хиперинфлацията

Градове във Венецуела пускат собствени пари заради хиперинфлацията

Столицата Каракас ще използва карибе