Британският министър-председател Тереза Мей обяви в неделя плана за по-нататъшните действия, свързани с излизането на страната от ЕС. Тя беше категорична: до края на март 2017 Кралството ще задейства член 50 от Лисабонския договор за напускане на съюза.
„Гласувахме да напусне Европейския съюз е да получим пълна независимост като суверенна страна”, каза тя по време на представянето на плана. „Не напускаме ЕС днес, за да дадем отново контрола върху имиграцията”, добави тя.
Точно тези думи на Мей станаха днес причина за тревоги сред инвеститорите. Ако Великобритания не осигури свободно движение на гражданите на ЕС през границите си, то тя ще загуби и достъпа до свободния пазар на съюза, каквито бяха заканите на някои страни-членки.
Пазарите реагираха и паундът поевтиня днес почти до рекордно ниските нива от деня след референдума. Причина затова са страховете от т.нар. „твърд Брекзит”.
„Изглежда, че Мей води нещата към „твърд Брекзит”, акцентирайки върху връщането на суверенитета”, коментира Холгер Шмийдинг, главен икономист на Berenberg Bank, пред CNN Money.
Икономиката на страната се оказа по-устойчива от очакваното на първичния трус след референдума, но причина за стабилността изигра и финансовата инжекция, осигурена от централната банка в Лондон.
Ако обаче загуби достъпа до свободния пазар на ЕС – най-големия в света, британската икономика може да загуби сериозна част от растежа си. Финансовият сектор в столицата ще бъде поставен под риск, производителите на автомобили също обявиха тревога.
Това потвърди днес и финансовият министър Филип Хамънд, който заяви, че британската икономика ще бъде тази, която ще плати цената за „Брекзит”.