Както вече не веднъж съм споменавал, една от общите черти на богатите и успелите е това, че са останали незадлъжнели, т.е. нямат дългове. Един от основните съвети на гениални инвеститори като Уорън Бъфет към хората, е да живеят под възможностите си и да се пазят от задлъжнялост.

А вие много ли сте задлъжнели? Изплащате ли нещо на лизинг? А може би сте от хората, които са забравили какво е това да не дължиш пари на никого? Ако това Ви звучи познато и живеете от заплата до заплата, за да покривате задълженията си, то най-вероятно сте изпаднали в състояние на свръхзадлъжнялост.

Това е едно от състоянията, които карат хората да се чувстват подтиснати, депресирани и да нямат желание да се развиват и да израстват в това, с което се занимават. Вместо да се отдавате на самосъжаление обаче е много по-добре да започнете да мислите за това как да излезете от подобно състояние.

Експертите отдавна спорят върху това, кой е най-ефективния начин за изплуване от "морето от дългове". Както всички знаем, не всички дългове са "еднакво лоши", като някои са по-скъпи от останалите.

Изследователи от университета в Харвард, смятат, че са открили най-ефективния път за намаляване на задълженията.

И това е така наречения "ефект на снежната топка". Или насочване на усилията на длъжниците към задълженията с по-малък баланс, вместо към тези с по-високи лихви.

Всъщност, това до голяма степен е напълно противоположно на традиционния съвет на експертите, да започнете от най-скъпите си задължения.

След серия от експерименти с участници с виртуални дългове, експертите са стигнали до извода, че факторът с най-голямо въздействие за това колко усилия са полагали длъжниците е бил не размера на сумата, която са връщали, а колко е оставало като задължение след това и с какъв процент са го намалявали, след вноска.

И макар от логическа и финансова гледна точка да изглежда най-добре длъжниците да започнат от най-скъпите си задължения, или тези с най-високи лихви, оказва се, че много по-мотивиращо за участниците в изследването е било, когато видят малките задължения да изчезват.

"Фокусирането върху изплащане на задължения с по-малък баланс, в много по-голяма степен мотивира хората да продължават с усилията си", коментира Реми Трудел, един от организаторите на проучването.

Според специалистите, първата стъпка пред длъжниците е да видят, каква сума могат да заделят за намаляване на задълженията си. След това могат да вкарат задълженията си в един файл в Excel и да започнат от най-малките към най-големите. Така ще са наясно, колко време ще им е необходимо, за да заличат всичките си дългове.

Трябва да знаете също така, че хората, които се отличават с ниско ниво на задлъжнялост, се отличават с определени общи черти.

Ето десет неща, характерни за хората които нямат дългове, черти които можете да придобиете и да се опитате да живеете в страни от задлъжнялостта:

Винаги знаят в какво финансово положение са

Противно на очакванията, много от хората не са наясно с ежемесечните си приходи и разходи които правят. Хората без задължения обаче, винаги знаят в детайли за тях. Те почти винаги имат бюджети и ги следват стриктно.

Дори да имат счетоводител, те преглеждат лично данъчната си декларация. Не може да се оправдавате с това, че не разбирате нищо от финанси - ако е така - образовайте се по въпроса.

Обръщат внимание на детайлите

Тези хора обръщат внимание на скритите такси и нещата с дребен шрифт в договорите. Те никога не разписват документ, с чието съдържание не са се запознали обстойно, та било то и договор за кабелна телевизия.

Последователни са и не ги мързи

Не бъдете разсеяни. Започнете да четете внимателно извлеченията от кредитната си карта. Записвайте си за какво харчите пари. В края на месеца или седмицата преглеждайте тези разходи и изключете излишните.

Живеят така, сякаш печелят по-малко

Продължаваме да припомняме, че тайната по пътя към богатството на практика може да се обобщи в едно най-важно нещо - това да живеете под възможностите си. Това е навик, който веднъж изграден е лесно да се прилага цял живот. Дори и когато имате по-големи възможности. Вземете за пример Бил Гейтс и Уорън Бъфет.

Мислят дългосрочно

За тях не е важно да отидат на почивка в най-модерния курорт тази година, те мислят за поне шест месеца след тази почивка.

Не се страхуват да питат и да пестят

Те питат, когато не им е ясно. Те питат за по-добра лихва, те винаги се интересуват от по-добри възможности. Няма как да минем и без пестене. Дори и малките суми, заделяни редовно, могат да имат голямо значение за вас в дългосрочен план, когато вземете в предвид капитализирането на средствата за един дългосрочен период.

Не оставят нещата на течението

Хората, които рядко имат дългове, винаги държат нещата в свои ръце. Ако оставите нещо по течението, това не означава, че си решавате проблема.

Могат да казват "не"

Не е нужно да приемате всяка покана за вечеря, която ви отправят или да си купувате всичко, което харесате в магазина. Научете се да си казвате "Не".