Марто срещу Митко. Всъщност не става въпрос за битка, защото те са бивши съотборници в ЦСКА и настоящи в националния. Нещо повече - те са големи приятели. Просто сравнение на това, което направиха през 2006 г. Месец по месец. М срещу М.

ЯНУАРИ
МАРТО: В първата среща за годината Атлетико с Мартин губи с 0:1 у дома от Сарагоса в първата среща от 1/8-финалите за Купата на Краля. След поражението е уволнен треньорът Карлос Бианки. На 14-и "дюшекчиите" падат с 0:1 от Бетис в дебюта на новия наставник Пепе Мурсия. На следващия ден Петров отпразнува 27-ата си годишнина. На 18-и Атлетико прави 2:2 със Сарагоса в реванша за купата и отпада от надпреварата. Петров играе цял мач, но не действа на висота, за което отнася критики. На 21-и Атлетико си връща на Сарагоса (2:0) за изхвърлянето от купата. Марто играе до 74-ата минута, като получава жълт картон. На 28-и мадридчани бият у дома Ла Коруня с 3:2, като Петров се отличава с 2 асистенции. Засипват го с похвали.
ОБЩО: 5 мача, няма гол, 2 асистенции, 1 жълт картон

МИТКО: В първия мач за 2006-а Леверкузен побеждава Айнтрахт с 2:1. Митко асистира за първото попадение на Фрайер и е посочен за един от най-добрите. Бербо отпразнува два дни по-късно 25-ия си рожден ден.
ОБЩО: 1 мач, няма гол, 1 асистенция, няма картони.

ФЕВРУАРИ
МАРТО: На 5 февруари Марто прави един от най-силните си мачове. Атлетико поднася изненадата, побеждавайки Барселона с 3:1 на "Камп Ноу". Петров играе до 76-ата минута, блести с асистенция и греда. На 12-и Атлетико бие с 1:0 Реал Сосиедад, а Марто играе цял мач. После мадридчани удрят с 3:0 Хетафе с Петров в състава. На 25-и Мартин престоява на терена 65 минути при 5:0 над Малага.
ОБЩО: 4 мача, няма гол, няма асистенции, няма картони

МИТКО: Леверкузен стартира февруари месец със загуба с 0:1 от Байерн. В следващия мач с Волфсбург (8 февруари) Бербо бележи първия си гол за годината. В следващата среща "аспирините" губят с 4:7 от Шалке 04. Митко не пропуска да се разпише и в този двубой. Бербатов се отличи с попадения и в следващите 2 срещи до края на месеца (Дуисбург и Кьолн), като срещу "зебрите" получи единствения си жълт картон за 2006 г. Голът на Митко е избран за №1 на кръга. Бербо попада в идеалния отбор.
ОБЩО: 5 мача, 4 гола, 1 асистенция, 1 жълт картон

МАРТ
МАРТО: Мартин започва месеца по най-добрия начин. На 1 март точно на именния си ден отбелязва победния гол за България в контролата с Македония (1:0). На 4-и играе при загубата на Атлетико от Реал (М) с 1:2. На 12-и е на терена до 89-ата минута при 2:1 над Сантандер отново за първенство. Марто получава жълт картон и асистира за победното попадение. След добрите си изяви попада в отбора на кръга. Заради натрупани картони пропуска следващата среща - 2:0 над Виляреал. На 23-и е 78 минути на терена при загубата с 0:1 от Севиля. Напуска не защото е сменен, а заради червен картон. Това е първото гонене на Марто, откакто е играч на "дюшекчиите". На 26 март играе 88 минути срещу Кадис (1:1).
ОБЩО: 5 мача, 1 гол, 1 асистенция, 1 червен картон, 1 жълт картон

МИТКО: Първият мач за март на Бербо е победата с 1:0 на България над Македония. Срещу Вердер Митко носи точката на "аспирините", като се разписва за крайното 1:1. В следващия кръг срещу Арминия Леверкузен губи с минималното 0:1. После Майнц 05 поднася изненадата, след като постигна победа като гост на "БайАрена" с 2:1. Митко и съотборниците му са освирквани от публиката. В последния мач за месеца Леверкузен отново постигна победа и пак с попадение на Митко (над Щутгарт с 2:0)
ОБЩО: 5 мача, 2 гола, 1 асистенция, няма картони

AПРИЛ
МАРТО: На 2 април Марто играе 90 минути при 0:3 от Селта, получава жълт картон. Няколко дни по-късно от щаба на Атлетико обявяват гръмката вест, че възнамеряват да извадят Мартин на пазара. На 9-и в срещата с Еспаньол (1:1) Петров не взема участие. На 16-и играе 77 минути при 1:0 над Атлетик (Б), но не прави нищо запомнящо се. Няколко дни по-късно е резерва срещу Алавес (1:0). На 26-и испанският вестник "Ас" пише: "Атлетико се разочарова от Петров все повече с всеки изминал ден и ръководството на клуба реши да подпише с нов футболист на неговия пост."
На 30-и Петров все пак получава шанс за изява. Играе 80 минути при домакинската загуба на мадридчани с 0:1 от Майорка. При напускането на терена Марто е бурно освиркан от феновете.
ОБЩО: 3 мача, няма гол, няма асистенции, 1 жълт картон

МИТКО: В първия мач за април Леверкузен разгромява Кайзерслаутерн с 5:1, а Бербатов се отчита с първия си хеттрик за сезона. За пореден път е избран в отбора на кръга на Бундеслигата. Бербо се разписва и срещу Борусия (Д) за победата с 2:1. Тогава е избран за най-добрия в срещата. До края на април "аспирините" побеждават Борусия (М)(2:1) и Хамбургер (2:0).
ОБЩО: 4 мача, 4 гола, 3 асистенции, няма картони

МАЙ
МАРТО:
На 3 май Петров влиза като резерва още в 6-ата минута в мача за първенство с Осасуна (0:1). На 6-и играе цял мач срещу Валенсия (1:1). После пътува за Япония за турнето на националния отбор. Участва при успеха с 2:1 над домакините и катастрофалната загуба с 1:5 от Шотландия. На 13-и, след като се завръща в Испания, излиза титуляр срещу Бетис (1:1). Играе цял мач, като в 24-ата минута удря греда. След мача от ръководството на мадридчани отново обявяват, че ще го извадят на пазара.
ОБЩО: 5 мача, няма гол, няма асистенции, няма картони

МИТКО: През май изиграва последните си 3 мача с екипа на Леверкузен, преди да премине в английския Тотнъм за рекордната за България сума от 16 млн. евро. Вкарва общо 5 гола в срещите с Херта (5:1), Хановер (2:2) и Нюрнберг (2:2). Това е последният двубой на Бербо с екипа на Леверкузен. С попаденията си Митко се превръща в голмайстор на пролетния полусезон с 15 попадения, като остави след себе си Клозе с 9 гола. В крайното подреждане в класацията Бербо е втори с 21 гола и 10 асистенции, а първи Клозе с 25 гола и 14 асистенции.
ОБЩО: 3 мача, 5 гола, няма асистенции, няма картони

ЮНИ
Провежда се световното първенство в Германия. Треньор на Мартин в Атлетико става мексиканецът Хавиер Агире и по този начин наставниците на Петров през годината набъбват до трима.

ЮЛИ
МАРТО: На 22 юли взема участие в контролата срещу втория отбор на Атлетико, която е спечелена с 2:0. Четири дни по-късно играе до 50-ата минута в контрола с Енерги (1:1). На 29-и Мартин е на терена до 58-ата минута при 0:0 с Динамо (Дрезден) в друг приятелски мач.
ОБЩО: 3 мача, няма гол, няма асистенции, няма картони.

МИТКО: На 13 юли дебютира за Тотнъм в контролата срещу френския Бордо (2:1). Следват мачове с Ница и Селта, в които Митко не успява да се разпише, но в спаринга с Бирмингам забива 2 уникални гола за успеха с 2:0. Медиите на Острова го сравняват с Юрген Клинсман. До края на юли Тотнъм бие в проверки Стивънидж и Интер, като срещу първия тим Бербо бележи третия си гол в предсезонната подготовка.
ОБЩО: 6 мача, 3 гола, няма асистенции, няма картони.

АВГУСТ
МАРТО:
На 6 август Мартин играе 68 минути в контролата с Шанхай, която е втора за отбора от турнето на китайска земя. В първата - срещу Кашима (Антлърс) Петров не взема участие. На 13-и Атлетико губи с 0:1 контролата си с Милан. После побеждават с 2:1 Национал (Мадейра). На 15-и играе 55 минути за България срещу Уелс (0:0). На 17-и Марто не е на терена в проверката с Албасете (1:1). Два дни по-късно Петров получава директен червен картон още в 25-ата минута в контролата с Хетафе (0:0). На 27 август играе 45 минути при 1:0 като гост над Сантандер.
ОБЩО: 6 мача, няма гол, няма асистенции, 1 червен картон.

МИТКО: В началото на август Тотнъм играе контроли с Борусия Д (1:1) и Реал Сосиедад (2:1), като Митко наказва немците. На 15-и взема участие в контролата с Уелс (0:0). На 19-и дебютира във Висшата лига - загуба с 0:2 от Болтън. След това Тотнъм бие Шефилд Юнайтед с 2:0, като Бербо се отличава с асистенция и първия си гол във Висшата лига.
ОБЩО: 6 мача, 2 гола, 1 асистенция, няма картони

СЕПТЕМВРИ
МАРТО: Септември е най-силният месец на Мартин Петров. На 2-и изнася феноменален мач в Констанца, след като отбелязва и двата гола при 2:2 с Румъния в първата ни евроквалификация. На 6-и наказва и Словения (3:0). Три дни по-късно отново е 90 минути на терена, но Атлетико губи с 0:1 от Валенсия. На 17-и вкарва втория си гол с екипа на "дюшекчиите" при 4:1 над Атлетик (Билбао), получава жълт картон. На 24-и играе при обрата над Севиля с 2:1.
ОБЩО: 5 мача, 4 гола, няма асистенции, 1 жълт картон

МИТКО: Пристига за мача с Румъния контузен. Но под натиска на Стоичков и родни лекари излиза на терена. Травмата му се усложни и Митко е извън игра до края на месеца.
ОБЩО: 1 мач, няма гол, няма асистенции, няма картони

ОКТОМВРИ
МАРТО: На 1 октомври Атлетико с Петров в редиците си прави 1:1 с Реал (М) на "Сантиаго Бернабеу". На 7-и Марто блести срещу Холандия (1:1), отбелязва гола за нашите, получава жълт картон. На 14-и съдбата обръща гръб на Петров, точно когато е във феноменална форма. Марто е тежко контузен още в 38-ата минута на срещата с Рекреативо (2:1) и е изнесен на носилка. Това е последният мач на Мартин Петров за годината. Следва операция на коляното, а възстановяването му ще е около 6 месеца.
ОБЩО: 3 мача, 1 гол, няма асистенции, 1 жълт картон.

МИТКО: През октомври се завръща триумфално след контузията и след четири мача без победа Тотнъм надвива с 2:1 Портсмут. Асистира за едното от попаденията. Последва българско дерби между "шпорите" и Астън Вила (1:1). Звездата на Бербо блясва в купата на УЕФА, след като в първия мач на Тотнъм от груповата фаза той се разписва срещу Бешикташ (2:0) в Турция. Подава по уникален начин за втория гол. За националния отбор игра в мачовете с Холандия (1:1) и Люксембург (1:0).
ОБЩО: 5 мача, 1 гол, 2 асистенции, няма картони.

НОЕМВРИ
МАРТО е контузен е и не играе.

МИТКО: Бербатов бързо става любимец на феновете на Тотнъм. Бележи и в двата мача за купата на УЕФА. Унижава два пъти Брюж за крайното 3:1, а третият му гол е срещу бившия му отбор Леверкузен (1:0) на "БайАрена". След попадението си Бербо изобщо не се радва и показва уважение към феновете на немците, които повече от 5 години радваше. В мача с Уигън (3:1) подава за два от головете.
ОБЩО: 6 мача, 4 гола, 3 асистенции.

ДЕКЕМВРИ

МАРТО е контузен и не играе. На 18-и се прибира в България, където ден по-късно получава наградата Футболист на годината.

МИТКО: Затвърждава голмайсторския си нюх през последния месец на годината, след като е точен в три поредни мача. Срещу Мидълзбро (2:1) вкарва един гол и е избран за играч на срещата. После посича два Чарлтън (5:1) и Динамо Букурещ (3:1) в турнира на УЕФА. В края на годината е в Топ 5 на голмайсторите за 2006 г., в челото е на стрелците в турнира на УЕФА с 5 гола в четирите мача от груповата фаза. Печели приза "най-добър нов нападател в Англия".
ОБЩО: 6 мача, 4 гола, 1 асистенция, няма картони.