Левски постигна първата си победа за сезон 2023/24. След издънката в първия кръг срещу ФК ЦСКА 1948, "сините" подобаващо се реваншираха на своите фенове, след като надвиха като гост Ботев (Пловдив) с 3:1. Селекцията на Николай Костов изигра стойностен мач, а трите точки дойдоха през второто полувреме.

Тогава от дузпа се разписа Рикардиньо, а след това настъпиха минутите и на Джавад Ел Джемили. Юношата на Еспаньол най-сетне оправда прякора си "Мистър Шоутайм", след като попадна под светлините на прожекторите с два страхотни гола. Вторият от тях падна в изключително важен момент, когато Ботев бе намалил до 1:2 чрез Мартин Секулич.

Джавад Ел Джемили - Мr. Showtime идва, за да вдъхне нов живот на Левски

Роден в Испания, обича Мароко, чувства се каталунец

Така Левски набра необходимото игрово самочувствие преди тежкото гостуване на Шкупи (Скопие) в Лигата на конференциите. Ботев (Пловдив) остава без победа в официален мач при новия си наставник Станислав Генчев.

Снимка 627255

Източник: startphoto.bg

Срещата започна с две сериозни изненади в състава на "сините", където Ноа Сонко Сундберг и Андриан Краев бяха оставени на резервната скамейка. Това действие донякъде подсказваше, че може би се подготвят изходящи трансфери на гореспоменатите. Ботев пък стартира самото дерби с висока преса, която имаше за цел да доведе до грешка на вражеската защита.

Левски отговори на ботевисткото желание с два изстрела от далечна дистанция. Далеч по-добър беше този на Уелтън, който все пак излезе в корнер, докато опитът от фаул на Ел Джемили слабичко спря в изградената стена.

Снимка 627253

Ботев създаде първото си голово положение в 9-ата минута. Уме Уме Емануел лесно проби през налагания като флангови бранител Марин Петков, а след това центрира към далечната греда за Красиан Колев. Младежкият национал остана непокрит заради лошо позициониране на Петрис, а последвалият му удар с глава предизвика доброто спасяване на Пламен Андреев.

Тежките мигове за левскарите продължиха. В 13-ата минута Андреев пак трябваше да бъде последна преграда спрямо гола, тъй като младокът донякъде беше сюрпризиран от техничния изстрел на Джеймс Етоо.

Уелтън продължи да прави успешни солови акции по левия фланг, но повечето от тях завършваха със слаби удари, които биваха спасявани от Ханкич. В 20-ата минута №17 смени тактиката и пробва прострелен пас за Рикардиньо, ала нападателят на Левски закъсня с "атаката" на коженото кълбо.

Снимка 627254

Искри по време на това дерби имаше в 33-ата минута, когато Самуел Акере и Жереми Петрис влезнаха в диалог, заради което получиха и по жълт картон от главния съдия Валентин Железов.

Левски създаде нещо като реална голова асистенция, когато Роналдо отигра с глава добро центриране от съотборник. Бразилецът насочи в близкия ъгъл на Ханкич, а капитанът на Ботев успя да реагира навреме и отрази.

Левски отново имаше проблем при разгръщането на своя контраатака. И при ситуацията малко преди почивката, Роналдо спечели достатъчно терен, но в мига, когато трябваше да се даде ключовият пас, действията се забавяха и завършваха безкрайно неуспешно.

Снимка 627251

Второто полувреме започна с добра индивидуална проява на Хосе Кордоба, който благодарение на добрата си физика съумя да блокира устремения към гола Мартин Секулич.

Ботев (Пловдив) - Левски 1:3 (Развой на срещата по минути)

Зрелищна среща на "Колежа"

Уелтън отново направи всичко най-опасно за Левски, след като в 52-ата минута прати пас по конец за Роналдо. И точно, когато сънародникът му беше готов да отправи изстрел, подаването "открадна" друг бразилец - Рикардино, който провали целия замисъл на атаката.

Снимка 627246

Левски поведе в резултата с настъпването на 56-ата минута. Малко преди това, при ситуация в наказателното поле на Ботев, бранителят Роберто Пунчец не видя, че зад гърба му изскача Рикардиньо, безкрайно устремен да му отнеме коженото кълбо. В този миг хърватинът понечи да изчисти топката, но вместо това посече левия крак на "синия" нападател и Валентин Железов беше категоричен, че това е дузпа. Потърпевшият се нагърби с изпълнението и макар то да беше доста рисковано, Ханкич беше преодолян за 0:1.

Левски направи огромна крачка към победата в съботната вечер с второ попадение в 74-ата минута. Тогава всичко се случи благодарение чудесен индивидуален рейд на Джавад Ел Джемили. Испанецът получи свобода на действие в центъра на терена, а след като не можа да бъде спрян от четирима футболисти на Ботев, №11 на гостите отправи силен прав удар, който не остави никаква възможност на Ханкич за адекватна реакция.

Инкасираното попадение не понижи бойния дух на "канарите", които почти веднага върнаха гола чрез своя вече титулярен централен нападател Мартин Секулич в 80-ата минута. Всичко започна 60 секунди по-рано, когато резервата Степанавичюс отправи силен изстрел, който беше избит от Андреев в корнер. При него се създаде кратко меле, което завърши с мощен удар на Ннади. Петрис беше застанал малко пред своя вратар и пробва да избие, но вместо това запрати топката към дебнещия Секулич, който нямаше как да сгреши от удобната позиция.

И когато на "Колежа" заживяха с мечтата, че резултатът минимум може да бъде изравнен, в ролята на техен кошмар окончателно влезе Джавад Ел Джемили. Халфът отново впечатли с изявите си около дъгата, където отново се оказа невъзможен за опазване, а с прецизното си насочване с левия крак "препарира" вражеския вратар за безценното 1:3.

На Левски предстои трудно гостуване на Шкупи (Скопие) в евротурнирите, а след него и домакинство за първенство на Локомотив (София). Ботев (Пловдив) ще пътува до Благоевград за мач на Пирин.