Българският клубен футбол и през този сезон запазва 27-ото си място в ранглистата на европейската централа УЕФА.

Простата сметка показва, че се намираме точно по средата от общо 55 нации. Наши съседи в това класиране, което се оформя на базата на представянето за последните 5 години, са Словакия и Швеция. Скандинавците са едно място под нас, докато словаците са едно място по-нагоре.

Интересно е, че, въпреки че през миналия сезон два български представителя загубиха от румънци - ЦСКА от Сепси, а ФК ЦСКА 1948 от ФКСБ, успяхме да задминем комшиите ни. През миналия сезон те заемаха 26-ата позиция, докато сега са 29-и.

Малко пред нас като коефициент са първенствата на Кипър, Унгария и Хърватска, а на върха остават Англия, Испания, Италия, Германия и Франция, които безспорно имат най-силния клубен футбол на Стария континент.

Друг от съседите ни - Сърбия - пропадна от 11-ата до 20-ата позиция, но въпреки това и през този сезон ще има участник директно в същинската фаза на Шампионската лига (Цървена звезда), както и представител в квалификациите (Партизан).

Лудогорец и Ботев (Пд) научават първите си съперници в европейските клубни турнири