Румъния и Словакия оправдаха повсеместните прогнози преди мача, че равният резултат ще е изгоден и за двата тима. Последният двубой от група "E" на Евро 2024 завърши 1:1 и с оглед развоят между Украйна - Белгия (0:0),  двете селекции се класират за елиминационната фаза.

Румъния поднесе сензацията, оглавявайки групата с 4 пункта в актива си, колкото имат останалите отбори Белгия, Словакия и Украйна. Втората позиция се заема от Белгия, на трето място пък е Словакия. Единственият отпаднал от групата е Украйна, която завърши на дъното.

Снимка 671758

Макар отборът на Словакия да стартира по-активно двубоя, селекцията на Едуард Йорданеску създаде първото опасно положение за гол. В 10-та минута Флоринел Коман получи подаване в наказателното поле, след което отправи удар, париран от стража Мартин Дубравка.

Съставът на Словакия също пропусна добра възможност за гол. В 22-та минута при центриране от фаул топката коварно летеше към наказателното поле на Румъния, където Давид Ханцко съвсем леко я отклони, но никой от съотборниците му не я засече във вратата на Флорин Ница.

Снимка 671780

С оглед тоталната си доминация две минути по-късно, възпитаниците на Иван Хашек заслужено се добраха до откриващо попадение. Стожерът в халфовата линия на тима Юрай Куцка моментално центрира от десния фланг към непокрития Ондрей Дуда, а той с глава се разписа за 1:0.

Преднината на словаците обаче не трая дълго, когато левият краен бранител на Давид Ханцко не прецени внимателно движението си, препъвайки съперников играч. Първоначално германският рефер Даниел Зиберт отсъди пряк свободен удар, ала асистентите на ВАР установиха, че нарушението е в извършено в наказателното поле, което принуди арбитъра да посочи бялата точка. Зад топката застана Разван Марин, който със снаряд опъна мрежата на Мартин Дубравка.

Снимка 671782

Селекцията на Словакия стартира по-уверено второто полувреме и чрез Лукаш Хараслин можеше отново да поведе, тъй като крилото пробив отляво, нанасяйки анемичен изстрел, уловен от Флорин Ница.

Въпреки колебливите първоначални минути на втората част, северните ни съседи организираха две опасни атаки, които завършиха с опасни удари. В 60-та минута първо Разван Марин с удар от сериозна дистанция предизвика качествена реакцията от страна на Мартин Дубравка. Последва мощно изпълнение на Денис Драгуш, което премина застрашително над вратата.

Снимка 671770

Вратарят на Румъния Флорин Ница се представяше превъзходно в ключовия сблъсък за страната му, след като се отличи с редица важни спасявания. В 64-та минута при комбинация, започната отдясно на терена Давид Стрелец овладя находчив пас около дъгата на наказателното поле, за да изпробва брилянтния рефлекс на стража. До края на мача отборите спряха да търсят победата, като предпочетоха да се задоволят с хикса.

Словакия  - Румъния 1:1 (Развой на срещата по минути)

Словакия - Румъния 1:1 (Развой на срещата по минути)

Мачът ще се играе във Франкфурт, от 19:00 часа