Футболният мениджър Георги Захариев е един от кандидатите за президент на БФС. Той определя като своя мисия да помага на младите спортисти в България да достигнат своя пълен потенциал и именно поради този факт предприема тази важна стъпка. Днес Захариев публикува на своята футболна платформа и подробен анализ за случващото се в българския футбол с предложения за справяне с проблемите. В своя труд озаглавен "Пирамида на неуспеха на българския футбол", той посочва 27 конкретни предложения, с които се надява да зададе тон на кампанията за избор на президент на БФС и да вдигне нивото на дискусията. Това според думите му е план, който би извел българския футбол от блатото, в което се намира.
За своите идеи, Георги Захариев говори подробно пред ТОПСПОРТ.
Г-н Захариев, защо се кандидатирахте за президент на БФС?
Имам една основна причина, бих искал да провокирам дебат в публичното пространство по проблемите, които има в българския футбол, а те не са малко. Изключително не съм съгласен с изказванията на Борислав Михайлов, който казва, че всичко е наред, няма проблеми, че футболът ни се развива. Ако ти не виждаш проблемите, няма как да се изправиш пред тях. Искам да се организират дискусии, дебати, срещи. Дори неговите медийни изяви, не знам въпросите, които му се задават са предварително избрани, удобно, но някак много лесно минава между капките в тези гостувания, което не е редно. Имате ли предложения и дори решения на проблемите за българския футбол?
- Днес публикувах програма от 22 страници с предложения за проблемите в българския футбол. Има определени проблеми, на които давам решение. Надявам се така да дам тон и начало на кампанията. Докрай ще се боря. Могат да се опитват да ме атакуват по някакъв начин, дори и с недопускането ми до самите избори. Взел съм позиция и държа на нещата, които искам да направя.
Източник: campionia
Как определяте другите кандидатури за президент на БФС?
- Ако трябва да съм честен, не съм сигурен Порточанов, Дражев, Христо Христов от Марица защо се кандидатират. Ето, аз поне казвам защо го правя. Нямат шансове да спечелят. Нямат и програми... Аз нямам шанс, а и не искам да спечеля. Моята цел вече я споменах. Искам да провокирам дискусия и да предложа решения. За Димитър Бербатов - той е най-светлият лъч. Имаме общи, допирни точки. С него съм се виждал веднъж, обсъдихме идеите си. Основните фаворити са двама, това е ясно. Много ясно разделение има между двамата. Клубовете трябва категорично да вземат страна.
Казвате за проблемите на българския футбол. Да започнем от първия, може би основният - ДЮШ. Какви са вижданията ви и предложения за справяне с проблемите, предвид това, че имате ясна представа за случващото се чрез работата като мениджър?
- Много са дълбоки нещата. В споменатия ми анализ, озаглавен "Пирамида на неуспеха", аз представям опорни точки и предложения за справянето с проблемите. На върха на тази пирамида са играчите, които не са добре подготвени. На какво се дължи това? Много от проблемите идват от формати на първенства, от чисто дори и типове игрища, чрез липса на методики. Малко школи имат методисти. Венци Стефанов говореше за тази така прословута методика, закупена от Аякс. Аз съм влизал в нея, имаше 18 регистрирани треньори. База с упражнения, без да им се каже как работи това. Това е един сбор от упражнения. Хвърлят прах в очите на хората. Показателни са тези 18 треньори, които ползват платформата. Отбиване на номера. Не, така не се развива юношеския футбол. Аз съм организирал футболни семинари, платени, на които са идвали над 400 треньори. Тук вина има и треньорската школа. Потърпевши са треньорите, бъркат им се, търсят им се резултати и не под това колко играчи са вкарали в мъжкия футбол, а това дали са победили даден съперник. Не им се дава свобода, под натиск са. БФС може да спусне методика, могат да се вземат и да се предложат. Има начини за стимулиране. УЕФА има обучения, по които могат да се кандидатства.
Източник: campionia
Какво е мнението Ви за прехода от юношески към мъжки футбол, там където се къса нишката и се погубват много таланти?
От моите наблюдения, мога да кажа, че нишката се къса много по-рано. Нещата се наслагват. Може би от 6-годишна възраст започваме в грешна насока. Като станат на 15-16 години и започнат националните отбори, срещи с други държави и се вижда колко са зле нещата, но те не стават тогава така, а много по-рано. Има единично такива, много талантливи деца, които стават добри футболисти. Трябва да направим това норма, а не изключение. Трябва да се стъпи на правилната посока и да тръгнем нагоре.
Последните добри резултати на националния отбор, критерии ли са, че нещата тръгват все пак в някаква положителна насока?
Категорично, не. Борислав Михайлов е президент от 2005 година, нека не си преписва това като успех. Той казва, че по нищо не отстъпваме на нашите съседи около нас, но фактите са следните - абсолютно всяка една държава, с която България граничи, след 2005 година, се е класирала на голям футболен форум. Ако решим, обхвата дори и Албания и Босна и Херцеговина са се класирали. Ние сме единственият отбор, който абсолютно нищо не е постигал след 2005 година.
Източник: campionia
Подкрепяте ли мнението, че националният отбор е огледалото на футбола ни. Него ли трябва да разглеждаме като критерии затова в каква посока се движим?
- Много е важно ние да намерим критерии, по които да оценяваме дали българският футбол се развива или не. В една много интересна футболна книга, точно това се споменава колко е важно да измерваме правилно. Ако сбъркаме метриката, може напълно да сбъркаме нещата. Като социологията. Успехите на клубните отбори не са показател. Какъв е успехът на Борислав Михайлов затова, че Лудогорец купува играчи за по няколко милиона? Бази, изграждане на спортни съоръжения? Това е абсолютен минимум, който всеки би се справил да усвои пари от УЕФА и ФИФА. Единственото, което за мен е показателно е националният отбор. Тук Михайлов може да каже - "Даде, ама ние какво да направим?". Може да им се предостави методика, база, правилна програма, вдига се нивото на треньорите и рефлексивно на играчите.
Какво е мнението Ви за чужденците във футбола? Трябва ли да има ограничение, проблем ли е използването им?
- Трябва да се намери верният баланс. Няма как да ограничим напълно. Има играчи, които вдигат нивото. Трябва внимателно да се действа. Не случайно Англия въвежда правила, иска определен брой мачове за националния отбор. Тръгнем ли да взимаме всякакви играчи от близо и далеч, сме свършени. Няма смисъл, дори във Втора лига, да има чужденци. Ако по някакъв начин, община, държава, помага на даден отбор, да не може да взима чужденци. Да дам за пример Берое, които бяха финансирани солидно от "ТЕЦ Марица изток", държавна компания. С тези пари се купуват чужденци, това за мен не е добре. Защото реално тези чужди играчи спъват развитието на български играчи. Трябва да седне да се измисли точната формула, с която да се филтрират некачествените чужденци.
Разкажете нещо повече за професа на трансфериране на български футболист в чужбина.
- Работим с над 16-годишни играчи, според правилата на ФИФА и УЕФА. Целият процес започва тогава реално. Най-често се минава през проби, преди това видео се изпраща или се канят скаути, които да гледат на живо дадения талант. Преди година осъществих трансфер на Калоян Костов в Бенфика. Не е лесно, гледат на нас като държава, която има таланти, но дори и те ми казват, че има нещо сбъркано. Няма как талантите да изчезнат, те са тук, но не се работи правилно с тях.
Източник: campionia
Какви са наблюденията Ви върху процеса - един играч минава старшата възраст, излиза от школата и какво става с него, ако няма договор до момента?
Трябва да е ясно, че много малко от тях стават футболисти. Може би около 95% от трениращите, не стават футболисти. Трябват много жертви, много дълъг път. Влизането в мъжкия футбол е много труден процес. Всички трябва да са наясно, че шансът не е голям и трябва да се работи активно. Пътят започва от 6-годишна възраст. Ние, когато не им дадем основата, няма как да очакваме от тях чудеса вбъдеще.
И накрая, какви са очакванията Ви за предстоящия Конгрес?- Очакванията ми са за много голяма задкулисна битка. Намесени са много интереси извън футбола. Беше ми много трудно да намеря клуб, който да ме подкрепи. Страх ги е. Единственият начин да преодолееш този страх е да излезеш и да се опълчиш. Ако опрем до там да избираме със страх, сме свършени. Такъв човек няма място в българския футбол. Хората имат силата да променят. Било то във футбола, било то в живота в България. Тези, които гласуват за Михайлов ги е срам, а тези които гласуват за Бербатов - страх. Затова смятам, че трябва да има явен вот. Да се знае и да спрем с тази порочна практика над задкулисие. Надявам се, че Димитър Бербатов ще се пребори.
stoyan-kiryakov
на 02.10.2021 в 17:51:53 #11Много сте съгласни с хер Герман и той много голям специалист. Правила трябвали, да, трябват, но и много други неща трябват. Може да е смешно, но дори и спирането на пиенето в БФС е крачка към подобрение. Сега сериозно. Добър, лош, човекът ИМА ПРОГРАМА! Добра или лоша, можеш да му търсиш сметка какво е свършил след време. А не като Бойко и Мокета, никога нищо не обещават, програми не пишат, но вие ги избирате мандат след мандат… и сметка не може да им се търси, ами те НИЩО НЕ СА ОБЕЩАВАЛИ, нищо няма черно на бяло!!!
Bloody_Sword
на 02.10.2021 в 13:55:51 #10Напълно съм съгласен с хер Джерман! Празни приказки само ни губят времето, а участници на принципа на Кубертен не ни трябват.
german
на 02.10.2021 в 13:50:28 #9дринко, тук не трябват идеи а ясни, точни и безпрекословни правила футболните клубове трябва да изпълняват законите на БФС в задължителен режим, а не да си търсят вратички за промушване тоягата трябва да играе
DrINKO
на 02.10.2021 в 13:45:48 #8Не няма, но журналисти и футболна общественост ще. Това са идеи, някой занапред може да хареса някой от идеите му, но за да му обърне някой внимание, си трябва гласност. Каква по голяма гласност от това да се кандидатира за президент на БФС? В момента трябват идеи, който стане президент ще реши какво ще променя и кои идеи ще адаптира…0
german
на 02.10.2021 в 13:42:34 #7Дринко, не съм убеден че конгресът ще изслуша неговите 22 страници, камо ли да дискутира и да приеме нова програма а пък от горчивия ми опит, като чуя футболен мениджър и настръхвам
DrINKO
на 02.10.2021 в 13:37:48 #6Герман, не си прав! Само ако се кандидатира някой би обърнал внимание на въпросите които повдига! Иначе няма шанс….
german
на 02.10.2021 в 13:29:38 #5нямам шанс, а и не искам да спечеля. .. ******************************""" ами тогава защо се кандидатираш поредният дърдорко, който току-що е открил топлата вода щял да предизвика дискусия, ами конгресът е изборен, това не е семинар или футболна академия
bravebg
на 02.10.2021 в 13:17:57 #4всъщност най-голямата трагедия и най-показателния фактор в каква тиня сме затънали, е че това момиче наистина няма никакъв шанс на конгреса.... това е един очевидно интелигентен кандидат, с образование, с опит в сферата, с желание, с програма... на практика обаче се получава, че въпреки че превъзхожда останалите кандидати(особено алкохолика), от 500 тиквеникa, които гласуват, за него я гласуват 5 я не....
DrINKO
на 02.10.2021 в 13:09:50 #3Илиев, пари трябват за всичко! Иначе ще са зависими от оня дето им дава левчета. Я община, я спонсор по партийна линия, я някой тарикат гушнал ТВ правата на предизвестен търг и даващ трохите на клубовете! 12 лева на месец за телевизия със 2 студия и шепа коментатори??? Че тея ако имат 1 милион абоната генерират приходи от близо 150 милиона лева!!! Отделно имат и реклами. А на клубовете дават 6 милиона лева…… П.П. И да, излъчват и други неща, но съм чел че да излъчваш английското първенство не е скъп лукс за страна като България. Какво остава за немското и холандското? Това перо за тези три първенства едвали надхвърля 1-2 милиона лева……
DrINKO
на 02.10.2021 в 12:35:36 #2Истината е една, за да има футбол, трябва да има голям награден фонд и приходи, което ще направи клубовете независими и борещи се само за себе си. Ако с помощта на държавата се намерят достатъчно малки и големи спонсори които да налива пари, тото-то да даде прилична сума пари, ако се организира нов и истински търг за ТВ правата, и се съберат общо 50-70 милиона лева които да се разпределят в клубовете на база спечелени мачове, е тогава всеки ще си гледа свита паница! Я дай възможност на Ц. Село, Ботев Враца и Пирин да си спечелят над 3-4 милиона лева с честна игра, дали няма да се раздават във ВСЕКИ МАЧ! Не в мача срещу “шефа” да клякат щото оня кма дава 300к лева от подарените му ТВ права… Естествено задължително 20% от тези пари да се инвестират в ДЮШ!!! 10% в ПОДОБРЕНИЯ НА БАЗА! Защо не и да се направи минимум 15 лева билета на мачовете от еФбем ти и лигата. Това е пътя! Без постъпления, няма и футбол, и спасението е след намирането на път по който тези отбори да се финансират честно и на светло. С висша лига с голям награден фонд е правилният път…… Само ЦСКА!!!
OrangeHog
на 02.10.2021 в 12:34:07 #1"Навалица от всякакво роднини на децата се месят в работата на треньора ! Това не води до нищо добро !" E, те тук май за втори път си стискаме ръцете. Да допълня, родителите вместо да им налягат парцалите да са добре в училище се разправят с треньорите. Съжелявам, но поне нещо трябва да влезе в тия глави. Ако не стане футбалер кво правим? Тотално сбъркана работа е. А всъщност тате се надява синчето му да захлеби лесно покрай футбола.