Роджър Федерер (Швейцария) победи Джеймс Блайк (САЩ) с 3:0 сета - 7:5, 7:6, 6:4, в последната четвъртфинална среща при мъже от Откритото първенство на Австралия. Така на полуфинала Роджър среща Новак Джокович (Сърбия).

С успеха си Федерер продължи победната си серия срещу Блейк - 8:0.

Световният №1 отново не показа най-доброто от себе си, но продължи победния си ход. След бърза размяна на пробиви в първия сет се стигна до 12-ия решителен гейм. Федерер проби подаването на своя съперник и след 7:5 спечели първия сет.

Във втория американецът издържа до 6:6 гейма, спасявайки два сетбола при 4:5 и свой сервис и още три при 2:6 точки в тайбрека, но след това загуби с 5:7.

В третия сет Федерер набързо поведе с 5:1 и въпреки че допусна пробив, се наложи с 6:4. Така за 15-и пореден път швейцарският тенисист намира място сред четирите най-добри на турнир от Големия шлем.

Мачът продължи 121 минути, като Федерер направи 13 аса срещу 8 за Блейк. Швейцарецът не направи двойна грешки, докато американецът регистрира пет. Федерер завърши мача с 24 непредизвикани грешки срещу 33 за съперника му.

"В тайбрека на втория сет Джеймс доста ме затрудни и ме извади от равновесие. Това беше и ключовия момент в мача. Взех сета с много късмет. Ако беше станало обратното, мачът щеше да се развие по много по-различен начин. Блейк е отличен тенисист, като е опасен при разиграването на всяка топка. Днес той показа това за пореден път.

Колкото до следващия ми съперник - Новак Джокович, в последните две години той бележи феноменален прогрес. В момента, според мен, той показва невероятен тенис. Новак е само на 20 години, а вече четири пъти е стигал до полуфинали на турнири от Големия шлем. На неговата възраст можех само да си мечтая за това", коментира Федерер.