Медалистите от четвъртия ден на световното по лека атлетика

В четвъртия ден на световното първенство по лека атлетика в Пекин бяха раздадени още 5 комплекта медали.

400 м с препятствия (мъже)

1. Николас Бет (Кения) 47,79 сек
2. Денис Кудрявцев (Русия) 48,05 сек
3. Джефри Гибсън (Бахама) 48,17 сек

Кениецът Николас Бет спечели златния медал на 400 метра с препятствия при дебюта си на световно първенство, а американските лекоатлети претърпяха пълен провал и в тази дисциплина.

23-годишният Бет влезе с най-слабия резултат във финала, но в него стигна до титлата по категоричен начин. Той преодоля дистанцията за 47.79 секунди, като се доближи на две стотни от личния си рекорд и постави най-добрия резултат в света за сезона.

Бягането на кениецът беше и изобщо първото под 48 секунди на световното първенство в Пекин.

Руснакът Денис Кудрявцев спечели сребърния медал с нов национален рекорд - 48.05 точки. Също с национален рекорд завърши и Джефри Гибсън от Бахамите - 48.17, което му донесе третото място на почетната стълбичка.

Американците отново не успяха да стигнат до медалите. След като шампионът от 2005 г. и лидер в световната ранглиста за 2015 г. Бършоун Джаксън отпадна още в сериите, днес във финала двукратният световен шампион от 2007 и 2009 г. Керън Клемент завърши четвърти, а вицешампионът от 2013 г. Майкъл Тинсли остана последен.

Клемент остана само на една стотна от бронзовия медал, докато Тинсли дори не успя да слезе под 50 секунди и беше изпреварен още от кениеца Бонифейс Тумути, турчина Ясмани Копело и поляка Патрик Добек.

800 м (мъже)

1. Давид Лекута Рудиша (Кения) 1:45,84 мин
2. Адам Кшот (Полша) 1:46,08 мин
3. Амел Тука (Босна) 1:46,30 мин

Отличният ден за Кения беше затвърден от очакваната световна титла на Дейвид Рудиша на 800 метра гладко бягане.

Олимпийският шампион от Лондон 2012 преодоля дистанцията за 1:45.84 мин. и завоюва втория си златен медал от световни първенства след 2011 г.

Сребърното отличие остана за Адам Кшчот от Полша с време 1:46.08 мин., а босненецът Амел Тука взе бронза с 1:46.30 мин.

1500 м (жени)

1. Гензебе Дибаба (Етиопия) 4:08,09 мин
2. Фаит Чепънгетих Кипиегон (Кения) 4:08,96 мин
3. Сефан Хасан (Холандия) 4:09,34 мин

Днешният ден донесе още един медал за Кения, след като Фаит Чепнгетич Кипиегон завърши втора в бягането на 1500 метра при жените.

21-годишната кенийка отстъпи само на световната рекордьорка в дисциплината Гензебе Дибаба. 24-годишната състезателка от Етиопия взе първата си световна титла на открито, след като пробяга дистанцията за 4:08.09 минути.

Кипиегон финишира за 4:08.90 минути, а Сифан Хасан от Холандия спечели бронзовия медал с време 4:09.34 минути.

Скок дължина (мъже)

1. Грег Ръдърфорд (Англия) 8,41 м
2. Фабрис Лапиер (Австралия) 8,24 м
3. Жанян Ван (Китай) 8,18 м

Олимпийският и европейски шампион Грег Ръ.дърфорд спечели първата си световна титла на скок дължина и запълни колекцията си от златни медали в дисциплината.

28-годишният британец вече е действащият шампион в трите най-големи лекоатлетически състезания, след като триумфира на олимпиадата в Лондон през 2012 и на европейското в Цюрих през 2014 г.

В изключително слаб финал Ръдърфорд нямаше никаква конкуренция за първото място и дори си позволи да пропусне последните си два опита. Англичанинът спечели състезанието с личен рекорд за сезона 8.41 метра.

Далеч зад него втори остана Фабрис Лапиер от Австралия, който при последния си опит скочи 8.24 метра. Световният шампион за юноши Дзиенан Уан взе бронзовия медал със скромните 8.18 метра, които постигна във втория си скок.

Ръдърфорд започна състезанието с фаул, но във втория скок преодоля 8.29 метра, което го изведе на първото място. След това той направи фаул и в третия си опит. След първите три скока тройката се допълваше от Уан и шампиона на Азия Синлун Гао от Китай с 8.14 метра.

Диск (жени)

1. Даниа Кабалеро (Куба) 69,28 м
2. Сандра Перкович (Хърватия) 67,39 м
3. Надин Мюлер (Германия) 65,53 м

Американците претърпяха пълен провал и в тази дисциплина. Лидерът в световната ранглиста Джеф Хендерсън направи само един успешен опит - 7.95 метра, което му отреди девето място в крайното класиране. Шампионът от Панамериканските игри дори не стигна до следващите три скока.

Другият американец Майкъл Хартфилд пък остана последен във финала, след като единствен направи три неуспешни опита.

Финалната фаза на състезанието започна кошмарно - шест фаула от седем скока. Осмият беше на Ръдърфорд, който преодоля 8.41 и в този момент вече беше ясно, че печели световната титла.

Лапиер се събуди и скочи 8.20 и 8.24 метра в последните си два скока, за да измести китайците Уан и Гао, които не успяха да подобрят постиженията си. Третият китаец във финала Дзинджъ Ли пък скочи 8.10 в петия си опит и завърши на пето място.

Световният шампион от 2013 г. Александър Менков остана едва шести с 8.02 метра, следван от французина Кафетиен Гомис със същия резултат и сънародника си Сергей Полянский със 7.97 метра.

В класирането по медали Великобритания заема второ място с три медала, като и трите са златни. Лидер е Кения с девет отличия, сред които четири златни, три сребърни и две бронзови. На трето място е Ямайка с две титли и общо три медала.