Topsport.bg публикува мненията ви без редакция.
Аз съм казвал и за Крамник и Топалов. Според мен (от шахматна гледна точка) и двамата са прекарасни играчи. Шахмата винаги се е делял на типа шахматисти, такива който жертват за да размътят водата и да създадат безсмъртна комбинация и такива който приемат жертвата и с точни ходове се мъчат да опровергаят замисъла на съперника и след това с да реализират материалното си преимущество.
Това което се видоизмени в шахмата че от неясна гамбитна игра, шаха се подчини на позиционата школа. Стайниц първи е описал във труд вътрешните закони на шаха. Пешечни центрове, открити линий, слаби пунктове. Това че атаката трябва да се подготви позиционо преди да последва техническата част.
ЗАщитата през тези години силно се разви, даже е толкова добра че всеки атакуващ стил е опасен за самия атакуващ. За Крамник е характерно че той е втория тип шахматист а Топалов първия. Общото е че двамата се подчиняват на едни и същи закони - позиционите.
Относно ендшпил-а според мен Топалов е доста добър. Наскоро гледах една негова партия където с разнополи офицери и по един топ но с пешка преднина успя да спечели.
Лично аз играя по стила н крамник, предпазлив шахматист съм. Но като българин и като ценител на красотата немога да бъда на страната на Крамник колкото и да ми харесва как играе.
Моята оценка е че са равни играчи, дабе бих казал че Топалов превъзхожда Крамник в дебютната подготовка. При един 24 партии за мача Топалов щеше да е победител с минимална разлика.
fen_fen
на 26.10.2006 в 19:15:51 #3Мерси! Но бих казал че списъкът е малко старичък, макар и легендарен. Аз преди 1 седмица бях в Москва от където си накупих нова шах литература. Там се цетират вече партии от последните 3-5 години. В това число и такива на Топалов. Но трудовете на Ботвник, и Алехин са сигурно класика без която не може. Би ли ми посочил конретни имена (заглавия) издадеи и у нас?
Burgaskata Bradva
на 26.10.2006 в 12:00:16 #2Горещо препоръчвам трудовете на Нимцович и томовете с творчеството на А.Алехин и М.Ботвиник. Ендшпилните томове на Авербах се числят също към онзи фундамент, на който трябва да стъпи всеки, който иска да се занимава сериозно със шахмат. Без този фундамент е абсолютно невъзможно да се израства в шахматно отношение. Разбира се списъкът е доста дълъг и не се изчерпва само с горепосочените книги. Важни за оформянето на шахматиста са и: 1. Книгата за творчеството на Акиба Рубинщайн, чародеят на ендшшилите и преди всичко на топовните ендшпили. 2. Творчеството на Смислов, друг всепризнат майстор на ендшпилите и позиционната игра 3. Творчеството на Карпов 4. Портиш итн Тези, които искат да развият умения във воденето на атаката, следва да се запознаят с творчеството на 1. Чигорин 2. Тал 3. Болеславски (особено в частта им относно Староиндийска защита) 4. Гуфелд (особено в частта им относно Староиндийска защита) 5. Леонид Щейн 6. Каспаров итн. Списъците спокойно могат да се продължат...
fen_fen
на 25.10.2006 в 14:45:58 #1Браво бе отче, браво. Добре казано, макар че няма гаранция че Веско бе спечелил в 24 партии мач. Да те питам: на български има ли й книгата на Стайниц, която цетираш? Какви други съвременни книжки бе препоръчал но човек занимавал се с шах много отдавна, който поради Веско Топалов си възвръща любовта към играта?