Както вече не веднъж съм споменавал, ако искате да станете богат, то започнете да мислете като такъв. Стартирайте с изучаването на дневните навици на най-заможния един процент от населението, който според закона на Парето държи и контролира основна част от световните активи.
Сега ще представя някои от навиците на някои от най-богатите хора по света, със следването на които можете да започнете:
Те медитират
Според учените медитацията има много умствени и физически ползи като подобрява значително паметта и подсилва имунната ви система. Така не само се разтоварвате от стреса, но и се поддържате здрав, за да можете да работите здраво по задачите си.
Сред богатите, които медитират ежедневно са Рей Далио, Джак Дорси и Опра Уинфри.
Отдадени са на благотворителност
Много от милиардерите, включително и Майкъл Блумберг, дарил 3 милиарда долара от богатството си до момента, са отдадени на благотворителност. Сред имената на най-големите филантропи в света попадат още Уорън Бъфет, Бил Гейтс и др.
Бъфет например, който е в топ три на най-богатите хора в света, планира да дари 99% от богатството си приживе.
Стават рано
Явно има нещо вярно в поговорката че "ранно ставащите птичета, получават червея". Редица изследвания сред най-богатите хора потвърждават, че основната част от тях стават много рано, още преди всички да са се събудили.
Сред тях са Ричард Брансън, който става в 5:45 сутринта и Джак Дорси, който става в 5:00, за да медитира и да се упражнява.
Около 50% от най-заможните хора по света стават средно с около три часа по-рано от останалите.
Имат рутинни навици
Много от най-богатите си имат дневни ритуали. Например Джон Пол Мичел всяка сутрин прекарва пет минути след като се събуди в леглото си в размисъл.
Живеят под възможностите си
Само защото имат милиарди долари това не означава, че се отдават на безрасъдни харчове. Сам Уолтън например, основал Wal-Mart през 1979-та година кара Ford F150.
Бил Гейтс пък лети с търговски самолети от години. Уорън Бъфет живее в същата къща, която е купил през далечната вече 1958-ма година за 31 500 долара.
Преследват страстта си
"Трябва да откриете това, което обичате да правите", коментира Стив Джобс през 2005-та година. "Единственият начин да свършите страхотна работа е да обичате това, което правите. Ако не сте го открили още, продължавайте да търсите. Не спирайте", съветва Джобс.
Четат
Уорън Бъфет прекарва около 80% от деня си в четене, като продължава с това занимание и в дома си. Това включва книги, финансови отчети и др.
През 2015-та година Марк Закърбърг се зае да чете по една книга на всеки две седмици. Медийният могул Опра Уинфри избира по една книга всеки месец.
На въпроса "как се е научил да конструира ракети", Елън Мъск отговаря "чета книги".
Имат няколко източника на доходи
Богатите се фокусират върху доходите и не е изненадващо, че често имат няколко бизнеса. Това е така, за да не разчитат на един единствен източник на доходи, с който може по една или друга причина да се случи нещо.
Милиардерът Ричард Брансън например притежава марките на около 200 компании.
Те са самонаети
Обикновено богатите имат собствен бизнес и сами определят размера на чековете си. Те не разчитат на това някой друг да ги възнаграждава за просрочено време и предпочитат заплащане на база на постигнати резултати, а не на време.
Марк Закърбърг напимер, работи за себе си от 19-годишна възраст. Същото прави и Еван Шпийгел, основател на Snapchat, който е сред най-младите милиардери в момента.
Събират се с други успешни хора
Най-богатите знаят, че с "какъвто се съберат, такива стават". Затова те имат склонност да се обграждат и да дружат с други богати и успешни. Не е изненада, че Уорън Бъфет и Бил Гейтс са най-добри приятели.
borislav-chakarov
на 14.05.2018 в 09:28:00 #1Забравили сте да напишете най-важното - откъде идват парите: Те ограбват труда на другите.