Международната волейболна федерация ФИВБ ще стартира ново състезание по плажен волейбол, което се очаква да привлече още по-голям интерес към този зрелищен спорт по света.  Световната купа по плажен волейбол, в която участници ще бъдат национални отбори, а не отделни двойки, освен престижния трофей, ще носи и квоти за участие в Олимпиада.

Финалите за Световната купа ще се състоят през лятото на 2012 г., като още през май тази година ще започнат квалификационните битки за класиране под формата на континентални купи по плажен волейбол.

България вече подаде заявка за участие в Европейската купа под егидата на ЦЕВ и при двата пола и сега очаква да научи имената на първите си съперници за подзоналната фаза на състезанието.  В тази фаза България ще срещне три европейски отбора във формат полуфинали и финал, като само победителят ще се класира за зоналната фаза, която ще протече в същия формат през 2011 г.

През 2012 г. пък ще се състоят финалите за Европейската купа, за която ще се класират четирите победители от групите в зоналната фаза, страната-домакин и три страни, определени според европейската ранглиста на ЦЕВ.  Страната с най-високо класиране за Европейската купа, която все още не си е осигурила максимума от две олимпийски квоти чрез Световната верига SWATCH, ще получи квота за една двойка за Олимпиадата в Лондон (Великобритания).  Двете страни с най-високо класиране за Европейската купа, които все още нямат максимален брой квоти, пък се класират за Световната олимпийска квалификация на ФИВБ, където ще бъдат раздадени и последните два билета за Лондон 2012.

Петте носители на континенталните купи ще участват във финалите за Световната купа в борба за ценното отличие, като тези финали вече нямат отношение към класирането за Олимпиада.

Всеки национален отбор ще се състои от две двойки и един резервен състезател като при двубой с друга страна те се срещат с всяка от нейните двойки до 3 победи от 5 мача.  В случай на пети мач, старши треньорът на отбора ще определи кои двама състезатели да участват в него, като един от тях може да бъде и резервният играч