Барселона си върна първото място в Ла Лига след ключов успех при гостуването си на Атлетико (Мадрид) с 1:0. Единственото попадение в срещата беше реализирано от Лионел Меси в 86-ата минута. Тогава Ла Пулга осъществи отлична акция с Луис Суарес и не остави никакъв шанс на Ян Облак. Така каталунците триумфираха за сефте в новия храм на своя съперник. От своя страна Атлетико направи сериозно отстъпление от амбициите си да има сериозна роля в битката за титлата през този сезон.

Снимка 455437

Източник: EPA/БГНЕС

Двубоят в испанската столица започна със здрава битка в центъра на терена. Основното за отбелязване беше, че публиката на "Уанда Метрополитано" посрещаше с бурни освирквания всяка докосване до топката на доскорошния ѝ любимец Антоан Гризман.

Севиля на точка зад Реал (Мадрид), ВАР се намеси в поредна битка на отбора

Трудна победа за тима срещу Леганес

Атлетико можеше да стигне до ранна преднина в мача, ако топката не бе срещнала гредата в 6-ата минута. Марио Ермосо се възползва от лошо изчистена топка от барселонската отбрана и отправи остър пас, успореден на голлинията. Жуниор Фирпо протегна крак, за да пресече, но вместо това без малко да вкара коженото кълбо в собствената си мрежа.

Никой в Мадрид не повярва как бандата на Чоло Симеоне не отбеляза гол в 19-ата минута. Марио Ермосо беше напълно забравен на далечна греда, като бившият футболист на Еспаньол получи перфектната възможност да обстрелва отблизо Тер Стеген. Германският страж на Барселона обаче изуми с изключително спасяване, което остави резултата непроменен.

Снимка 455436

Постепенно Барса се отърси от стартовата треска и създаде чисто положение в своя полза към 25-ата минута. Атакуващата формация на каталунците малко неочаквано изведе на стрелкова позиция Иван Ракитич. Хърватинът обаче стреля незадоволително по земя и предизвика лесно спасяване от страна на Облак.

Антоан Гризман напомни на всички, че е част от мача едва в 36-ата минута, когато французинът комбинира умело с Луис Суарес. От своя страна уругваецът отправи прав удар, който профуча покрай дясната греда на "рохибланкос".

Атлетико (Мадрид) - Барселона 0:1 (Развой на срещата по минути)

Много ценни три точки за каталунците

Марк-Андре тер Стеген доказа защо е смятан за един от най-добрите вратари в света, след като направо ново впечатляващо спасяване в 39-ата минута. Отбраната на Барселона отново се пропука при статично положение, при което Мората отправи изстрел в глава, но право в обсега на германския страж.

Снимка 455435

Заключителните минути на първата част определено бяха за шампионите. Те изравниха резултата при гредите, след като такава нацели Жерар Пике в 42-ата минута. Лидерът на "блаугранас" надскочи персоналния си пазач при корнер, но се нуждаеше и от още малко късмет, за да матира Тер Стеген.

Лионел Меси получи необходимото време и пространство, за да отправи опасен удар в 60-ата минута. Той затрудни максимално Облак, който без малко не подари кълбото на дебнещия за негова грешка Луис Суарес.

Импулсът в играта на Барса продължи да бъде видим. В 64-ата Френки Де Йонг можеше да стане автор на голова асистенция към Лео Меси, но в последния миг подаването му беше пресечено от шпагатите на цели двама бранители, носещи цветовете на домакините.

Главният съдия Антонио Матеу Лаос вбеси редиците на Атлети, след като в 70-ата минута не пожела да даде втори жълт картон на Жерар Пике за класическо негово нарушение срещу Мората. Въпреки броженията на домакините, реферът даде сигнал играта да продължи.

Атлетико вече виждаше как топката минава голлинията в 71-ата, преди тя да бъде изчистена малко пред нея от играч на "блаугранас". Алваро Мората много технично отклони с пета пас на Кореа, но и този път късметът не покри столичани.

Снимка 455434

Десет минути преди последния съдийски сигнал, неприятна новина сполетя треньорския щаб на Ернесто Валверде. Жерар Пике пострада тежко при един тежък шпагат на Витоло и се наложи да бъде принудително заменен от Самуел Юмтити.