Турският банкер Мехмет Хакан Атила бе осъден на 32 месеца затвор заради нарушаване на санкциите срещу Иран.

Работейки като заместник генерален директор в държавната Halkbank, 47-годишният Атила е участвал в схема за подпомагане на Иран да избегне ограниченията, наложени от САЩ, съобщава Reuters.

Според обвинението централната фигура в схемата за избягване на санкциите е богатият търговец на злато от турско-ирански произход Реза Зараб, който се призна за виновен за обвинения в измами, конспирация и изпиране на пари и бе основен свидетел в делото срещу Атила.

Турският банкер вече прекара 14 месеца в затвора, които ще се приспаднат от настоящата му присъда. Има вариант той да бъде освободен предсрочно за добро поведение.

Прокуратурата поиска присъда от около 20 години за Атила. Съдът отхвърли предложението с мотива, че банкерът е незначителен играч в схемата за избягване на санкциите и "понякога е действал с нежелание", до голяма степен спазвайки нарежданията на своя началник.

От началото на 2012 г. Атила е участвал в схема за подпомагане на Иран да похарчи приходи от петрол и газ в чужбина, извършвайки измамни сделки със злато и храни чрез Halkbank, в нарушение на санкциите в САЩ.

Зараб, който все още не е осъден, призна по време на процеса, че е подкупил турски държавни служители и че Ердоган лично се е подписал на части от схемата, докато е бил премиер на Турция.

Политическите реакции

Делото срещу банкера създаде напрежение между Анкара и Вашингтон, а турският президент Реджеп Тайип Ердоган го осъди като политическа атака срещу правителството му.

Според него делото се основава на доказателства, измислени от последователи на живеещия в САЩ мюсюлмански духовник Фетула Гюлен, когото Ердоган обвинява за неуспешния опит за преврат през 2016 г.

Турският президент многократно се усъмни в обвиненията и последвалата присъда на Атила. "Ако Хакан Атила ще бъде обявен за престъпник, това би било почти равносилно на обявяването на турската република за престъпник", каза държавният глава в интервю за Bloomberg.