Прякорите на бразилците

Само феновете в напреднала фаза на вманиачаване могат да се похвалят, че знаят как звучат истинските имена на бразилските футболисти.

По-популярни обикновено са техните прякори. В повечето случаи "селесао" са известни (подобно на родните ни поп-фолк величия) само с първо име  - Адриано например - или някакво умалително.

Колко от вас знаят, че звездата на Милан Кака всъщност се казва Рикардо, но всички галено го наричат с четирибуквеното съкращение.

Използването само на първо име обаче носи риска от дублиране в отбора. Но в крайна сметка и това може да се избегне - достатъчна е дребна корекция, каквато си е направил фамозният голмайстор на Реал (Мадрид) Роналдо.

Не са много тези, които помнят, че преди славното за нас лято САЩ '94 всички му казваха "Роналдиньо", тъй като при появата на Роналдо на терените в Бразилия там вече се е подвизавал друг футболист с неговото име.

Сега с правото да нарича себе си Роналдиньо се ползва единствено гениалният и винаги усмихнат футболен магьосник от Барселона. (Е, като по-млад е позволявал да му казват и "Гаучо" (от исп. - ловец на добитък).

"Аферата" с обмена на имена между Роналдо и Роналдиньо обаче не слага точка на броя на прякорите им.

Роналдо, както всички знаят, е познат и като "Феномена" и "R2D2" (по името на робота от "Междузвездни войни"). Роналдиньо пък не се обижда и отвръща и на "Рони" и "Диньо".

Ако си мислите обаче, че останалите бразилци си нямат прякори, в грешка сте.

"Де" не е никой друг освен Деко - великолепният играч, който обаче смени бразилското с португалско гражданство.

Маркос Еванджелиста де Мораеш пък е играл под името Кафуринга, сега обаче всички го знаят като Кафу.

ОЧАКВАЙТЕ ПРЯКОРИТЕ НА АРЖЕНТИНЦИТЕ

Прякорите на аржентинците

Те са съвсем друга ракия (както бихме казали у нас) в сравнение с бразилците. При "гаучосите" кръщелните имена не играят почти никаква роля.

Луис Омар Тапиа от местната телевизия ESPN например с радост нарича чешката звезда на Ювентус Павел Недвед с името на станалия популярен с "Мръсни танци" Патрик Суейзи.

Членовете на аржентинския национален отбор пък използват често за прякори названията на животни, чиито черти - физически и поведенчески - футболистите притежават.

Рикелме, да кажем, е къртица, Савиола е заек, Аяла - мишка, Абондандзиери пък - патица.

Прозвищата обаче се простират и отвъд границите на животинския свят.

Карлос Тевез примерно заради своята агресивност е известен като Апача - по името на популярното индианско племе апачи.

Пабло Аймар е Клоуна - прякор с интересна история.

Неговият баща, също футболист, е бил наричан от феновете "El Payo" ("Провинциалиста"). Логично Пабло е наследил, макар и видоизменен, прякора на родителя си и е станал "El Payito" ("Малкия провинциалист").

Изобретателните фенове обаче не се е задоволили само с това и са направили от талантливия футболист "Payaso" ("Клоуна").

Европа и нейните прозвища

Докато южноамериканците буквално се забавляват при измислянето на прозвища, европейците определено не са толкова изобретателни.

Стига им само имената на играчите да наподобяват на нещо или някого. Най-добро доказателство за това са самите прозвища.

Примерно Оливър "Чингис" Кан, Уейн "Рууналдо" Рууни, Давид "Трезегол" Трезеге.

И някои свързани в известен смисъл с насилието като прякора на Рууд ван Нистелрой, който трябва да се примири с "Ваннистерор".

Подобно на бразилците, и тук можем да се сблъскаме с различни умалителни кръщелни имена.

Немският нападател Мирослав Клозе е просто "Миро", а вратарят Оливер Кан - Оли. На галено се обръщат и към френското трио Тиери Анри, Лилиан Турам и Силвен Вилтор - съответно "Тити", "Туто" и "Нино".

Истинската опора на "петлите" обаче (макар и за последно) е Зизу, или иначе казано Зинедин Зидан.

Сред прякорите могат се открият асоциации и с извънземни форми на живот.

Например чешкият национал Уйфалуши е по-известен в клубния си отбор Фиорентина като "Уфо". (Тук ще вметнем, че човекът има късмет, че не играе в България. Само бихме могли да предполагаме с що за име щеше да се сдобие у нас с тази си фамилия...).

Футболисти, сдобили се с прякор според външните си белези

Когато става дума за физически данни, не можем да не се сетим за Ян Колер, наричан в Западна Европа Великана, а в родината си Чехия - просто Дино.

Той обаче не е единственият, получил прозвището си заради външния си вид. Някои дори са по-ощетени. Например Роберто "Джуджето" Карлуш, Карлес "Тарзан" Пуйол и незабравимият Раул, често наричан "кльощата".