Екипът винаги е бил изключителен важен и отличаващ футболиста атрибут. Историята около цветовете или други белези на различните фланелки са повече от любопитни.
Куриозен факт е, че "А" тимът на Италия носи сини фланелки при условие, че националният флаг е съставен от зелено, бяло и червено. Доста хора си мислят, че цветът на екипите идва от синьото италианско небе. Но не е така. До първото десетилетие на 20-и век представителният състав на Италия играе изцяло в бяло.
През януари 1911 година в мач с Унгария отборът за първи път излиза в синьо. Футболистите решават да се нагиздят по този начин в чест на кралската фамилия, която произлиза от Савоя и в чийто герб фигурира тъкмо този цвят. Така се ражда нарицателното име "скуадра адзура" (синия отбор).
Друга кралска особа става причина футболен отбор да промени нещо уж незначително в екипа, което после се превръща в съществен белег. До 1960 година клубният тим от Княжество Монако играе с фланелки с традиционни червено-бели вертикални райета. Тогава актрисата Грейс Кели и съпруга на принц Рение, която е голям любител на футбола, решава да се намеси.
Принцесата успява да убеди футболния клуб да промени геометричната форма на екипа. Вместо вертикални райета, те приемат ексцентричното за времето си предложение червеното и бялото да бъде разделено по диагонала. До този момент никой тим не носи такъв тип фланелки. На всичко отгоре през 1961 година въпросните екипи носят шанс на Монако, който става шампион на Франция за първи път.
А как националния тим на Бразилия заиграва в жълто? До средата на двайсети век отборът е изцяло в бяло. На финала на световното първенство през 1950 година в Рио де Жанейро Уругвай насред „Маракана” побеждава домакините с 2:1. Бялото е обявено като пораженчески цвят. През 1952 година Бразилия печели Панамериканските игри, като играчите носят новия екип с жълти фланелки. Оттогава това става и официалната униформа на „селесао”. Жълтото е наречено цветът на надеждата. Още повече, че той е основна част от националното знаме на Бразилия.
Как се появиха изведнъж фланелки в бордо през сезон 2005/2006 на червено-белия Арсенал? Те са досущ като екипа, който е носил отборът през 1913 година. Тогава тимът пристига на „Хайбъри”. Преди да напусне завинаги стария стадион и отиде на „Емирейтс”, отборът от Северен Лондон решава да поиграе с бордо в памет на старото време.
Номерата на фланелките не се появяват за първи път в Европа. През 1912 година в Австралия и по точно в Сидни два тима играят за сефте с отличителни цифри на гърбовете. На Острова такива се появяват през 30-те години в мач между Евертън и Манчестър Сити. Любопитното е, че «карамелите» излизат на терена с фланелки от 1 до 11, а тези на Сити от 12 до 22.
В България номерата ги въвежда отборът, който редовно бие Левски – Спортист от "Хаджи Димитър". ФИФА пък разпорежда да се носят номерирани фланелки за първи път на световното първенство в Бразилия през 1950-а.
union_ocg
на 13.01.2008 в 11:33:19 #1много хубава статия... бока хуниорс пък носят цветовете на шведското знаме. били са избрани от знамето на кораба в аржентинското пристанище от феновете на бока