"Имотните данъци може да се вдигнат догодина" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Промяна на методиката за изчисляване на данъчната оценка ще наложи да се подават нови декларации за жилищата
Управляващата коалиция обеща да няма вдигане на данъците по време на четиригодишния мандат, но от догодина със сигурност един налог ще бъде по-висок. Данъкът върху недвижимото имущество ще скочи в много населени места - не заради вдигане на ставките, а заради промяна в изчисляването на базата, върху която те се начисляват. Сдружението на общините вече е започнало обсъждания с финансовото министерство за актуализиране на методиката, по която се определя данъчната оценка на имотите.
Прочети още от статията на в. "Сега"
""Албена" е инвестирала 59 млн. лв. миналата година, планира още 23 млн. през тази", четем в "Капитал"
Компанията разширява капацитета на туристическата си база в едноименния курорт
"Албена" АД, която управлява едноименния курорт на северното Черноморие, е инвестирала близо 59 млн. лв. през миналата година, става ясно от годишния доклад за дейността към одитирания отчет. През тази са планирани инвестиции за още 23 млн. лв.
Миналата година е доизграден петзвездният комплекс "Парадайз Блу", в който има 238 делукс стаи и апартаменти в 9-етажна сграда, като 11 от тях са с достъп до собствени басейн. Изградени са и 28 нови студиа в хотел "Гергана", свързани са хотелите "Фламинго Гранд" и "Добруджа", в който има балнеологичен център. Друга по-сериозна инвестиция е тенис център със 7 корта, ресторант до хотел "Лагуна", реконструкции, вложения в инфраструктура и транспортни средства. Освен това е увеличен капитала на "Приморско клуб" с 4 млн. лв.
"От 1045 лв. заплата 811 лв. са за джоба" е заглавиe от в. "24 часа"
45% от платеното от работодателя отиват за данъци и осигуровки
1244 лв. струва на своя работодател средностаситическият българин. От тях 433 лв. са задължителните данъци и осигуровки, плащани от работодателя, а 811 лв. е заплатата на самия работник. Това показват изчисления на експертите от Института за пазарна икономика (ИПИ). С калкулатор на сайта на института всеки може да изчисли данъчните си разходи и да ги съпостави с тези на средния работещ.
Според експертите 1244 лв. на месец е цената на средностатистически нает служител.
"Само суджукът с БГ марка в ЕС" извежда на първа страница в. "Монитор"
Само горнооряховският ни суджук в момента има сравнително по-висока защита на марката в ЕС, притежавайки защитено географско указание (ЗГУ), дадено му от ЕК малко преди Коледа на 2011 г., сочат данни от сайта на евроведомството. В момента в рамките на общността подобна регистрация имат още 138 продукта от категорията "Месни продукти (варени, осолени, пушени и др.)". Най-много са колбасите от Португалия - 39. На второ място е Италия - с 20, трета е Германия - с 18, следвана от Франция - с 15. Ние с единствената ни регистрация си правим компания с Кипър, Ирландия, Норвегия, Люксембург и Румъния. Северната ни съседка е представена със салам от Сибиу. На Балканите пък лидер е Словения с 8 регистрации, следвана от Хърватия с 6.
В Европа други 36 колбаса обаче имат най-високата степен на защита, която е защитено наименование за произход (ЗНП). Тук шампион е Италия - 21 марки. Далеч след нея, съответно с 5 и 4, са Испания и Франция.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Лекари и учители няма да бъдат изместени от машини", четем във в. "Стандарт"
-Госпожо Майдел, през последните седмици две големи международни теми занимават общественото мнение - срещата ЕС-Турция и Русия. Смятате ли, че България може да играе ролята на канал за комуникация с Москва, както направи това с Анкара?
- Има съществена разлика в отношенията на ЕС с Турция и с Русия. В случая с Турция имаме държава, която въпреки нашите оценки за проблеми с човешки и гражданските права, все още се стреми към членство в ЕС. Това е и държава, която е партньор на съюза. В случая с Русия, за съжаление, имаме последователна политика за намеса във вътрешните работи на държави членки, опити за манипулация и в последния случай - употреба на боен газ в мирно време. В този смисъл двете роли, за които говорите са съвсем различни.
България подкрепи позицията на Великобритания и ЕС, като изтегли посланика си от Русия в случая "Скрипал".
"Производството и потреблението на ток спадат, износът расте", пише "Капитал"
Първите три месеца на годината вецовете работят на пълна мощност заради пълноводието
По-топлото време през първите три месеца на тази година е довело до спад в производството и потреблението на електрическа енергия. Заради обилните валежи вецовете са работи почти на пълна мощност, докато базовите централи и ВЕИ са ограничили дейността си. Износът обаче се увеличава значително. Това показват оперативните данни на Електроенергийния системен оператор от 1 януари до 1 април.
"С влак от София до Бургас за 3 часа" четем в "24 часа"
С новите мотриси, които поръчва БДЖ
Светещ дисплей ще показва кое място е заето, климатик и интернет за пътниците
41 мотрисни влака за близо 420 млн. лв. започват да поръчват железниците. 36 от тях ще са електрически, а 5 - дизелови. Условията за обществената поръчка са почти готови и ще бъдат обявени до седмици, научи "24 часа".
Първите ще тръгнат по линиите между София и Бургас и София и Свиленград. Те ще са с 6 секции, като в 1-а класа ще има луксозен ресторант с меню и сервитьори. Светещи дисплеи на всяко място ще показват дали то е резервирано. В мотрисите ще може да се превозват велосипеди, ще има климатик и Wi-Fi.
"Истината за прехода не е в досиетата на ДС", пише в. "Сега"
Илюзия е да вярваме, че архивите на бившите тайни служби могат да ни разкрият какво и защо се случва в посткомунистическа България
От досиетата на Държавна сигурност ще получим отговори. Така говорят мнозина от зората на прехода насам, стане ли въпрос за архивите на бившите комунистически тайни служби. Затова и безбрежният океан от документи, който наследихме от структурите за сигурност на народната република, продължава и до ден днешен да пленява въображението на българската общественост. Хората вярват, че някъде в безбройните прашасали папки с чудновати агентурни имена по кориците се крият късчетата информация, от които ще сглобим голямата Истина за прехода.
"Над 10 000 места за прием в столичните гимназии" пише в. "Монитор"
Малко над 10 300 са местата в софийските гимназии и училища за приема след 7-и клас. Това показва утвърденият държавен план-прием за учебната 2018-2019 година. Броят на обявените места за кандидат-гимназистите е с около 1000 повече спрямо предвидения за предходната година когато местата бяха малко на 9400.
За прием след 7-и клас учениците могат да кандидатстват чрез сбора на точките от външните оценявания по математика и български език и литература, както и две оценки от свидетелството за основно образование. Максималният брой точки е 500, като 400 от тях са от НВО. Всяко учебно заведение може да избира каква тежест да имат оценките от НВО и кои предмети да участват в балообразуването. Най-често всяка от миниматурите в 7-и клас носи по 200 точки, но някои от елитните гимназии избират друга точкова система. Българският език и математиката и тази година са двата предмета, които биха донесели точки на кандидат-гимназистите.
"Българите се страхуват от нова световна война", пише в. "Стандарт"
Растящото напрежение между Запада и Русия, продължаващият конфликт в Сирия и изострените заради него противоречия между световни и регионални сили, както и непредсказуемото поведение на Северна Корея засилват опасенията от мащабен военен сблъсък. Третата световна война вече не е сюжет от филмовата индустрия, а реална заплаха. Така смятат и мнозинството българи според последния сондаж на агенция "Галъп Интернешънъл", проведен между 3 и 4 април сред 801 пълнолетни българи по телефона. Проучването е независимо от външно финансиране. 53% от анкетираните българи смятат, че в момента има реална опасност от глобален военен конфликт. Това се равнява условно на 2.9 милиона пълнолетни българи от общо около 5.5 милиона трайно живеещи в страната. Общо 34% от запитаните (близо 1.9 милиона души) пък смятат, че е по-скоро вероятно (28%) или е много вероятно (6%) в идните няколко години някоя от глобалните ядрени сили действително да използва ядрено оръжие. Все пак, мнозинството не очаква ядрен конфликт - общо 63% казват, че това е малко вероятно (44%) или и е изключено (19%), а останалите се колебаят. На този все по-тревожен външен фон българите явно харесват балансираната външна политика. В същото време обаче искат и далеч по-безкомпромисна вътрешна политика.