Проучването сочи, че когнитивният ни капацитет (способността да приемаме и обработваме информация) се намалява, когато телефоните ни са близо до нас, независимо дали са включени или не.
Ейдриън Уорд и съавтори от Университета на Тексас в Остин, провели експеримент с близо 800 потребителя на смартфони. Те опитали да измерят за първи път, колко добре могат да се справят с дадена задача хората, когато телефонът им е наблизо, дори без да го използват.
По време на експеримента, изследователите помолили участниците да седнат пред компютър и да направят серии от тестове, които изисквали пълната им концентрация, за да получат добър резултат. Тестовете са били приспособени, за да измерят наличния когнитивен капацитет на участниците.
Преди началото на опита, участващите били инструктирани да поставят смартфоните си или на бюрото с лице надолу, в джоба си, в личната си чанта, или в друга стая. Всички телефони трябвало да бъдат с изключен звук.
Изследователите открили, че хората, чиито телефони били в друга стая, се справили значително по-добре от тези, чиито телефони били на бюрото, и малко по-добре от тези, които ги държали в джоба или чантата си.
Откритието намеква, че самото присъствие на смартфона намалява наличния когнитивен капацитет и понижава когнитивното функциониране, въпреки че хората си мислят, че дават пълното си внимание и фокус на задачата налице.
Уорд споделя пред Futurity, че съзнателно ние не мислим за телефона, но самото усилие да не мислим за него, използва част от ограничените ни когнитивни ресурси. Така се губи интелектуален потенциал допълва той.
В друг експеримент, изследователите изучавали как зависимостта към смартфона според самите участници, или колко много човек чувства, че той или тя се нуждае от телефона си, за да преживее деня, влияе на когнитивния капацитет.
Участващите трябвало да направят същите серии от тестове като първата група и на случаен принцип трябвало да държат телефоните си на бюрото с лице нагоре, в джоб, чанта или друга стая. Тук само някои от хората били инструктирани да изключат мобилните устройства.
Изследователите открили, че участниците, които били най-зависими от смартфоните си се справили по-зле в сравнение с по-малко зависимите им колеги, но само, когато телефонът бил поставен на бюрото, в джоб или в чанта.
Уорд и колегите му разкрили също, че няма значение дали телефонът е включен или изключен, или дали е обърнат с лице нагоре или надолу на бюрото. Самото наличие на смартфона в обсега на очите или досега на хората намалява възможността на човек да се съсредоточи и да изпълнява задачи, защото част от мозъка активно работи, за да не вземе и не използва телефона.
"Участниците са се разсейвали не защото са получавали известия на телефоните си, " обяснява Уорд. "Самото присъствие на смартфона е достатъчно, за да намали когнитивния им капацитет."