Европейските фондови борси се понижават за пета поредна сесия, акциите поевтиняват до тримесечни дъна. Страхът от Brexit кара инвеститорите да търсят убежище в пазарите с фиксиран доход.

Излизлите през последните часове серия проучвания на общественото мнение показват, че нараства подкрепата за излизане на Великобритания от Европейския съюз на предстоящия през следващата седмица важен референдум в Обединеното кралство.

100 дни след "Брекзит": Европа пред хаос, финансова и политическа нестабилност

100 дни след "Брекзит": Европа пред хаос, нестабилност

Ето какво може да се случи след евентуално излизане на Англия от ЕС

Това води до продължаващо паническо бягство на инвеститорите от фондовите борси към пазарите на суверенен държавен дълг и по-специално към германските облигации, които се считат като едни от най-сигурните финансови активи в света на фона на сериозните трусове на глобалните капиталови пазари през последни дни.

По-рано през деня доходността на 10-годишните немски книжа (Bunds)  отиде на отрицателна територия за пръв път в историята, достигайки около -0,023%, припомня Reuters.

Нарастващите страхове, че британците могат да гласуват за напускане на ЕС, което да постави на сериозни изпитания като британската, така и цялата европейска икономика, провокрива нови разпродажби на акциите на фондовите борси на стария континет.

Под натиск остават и петролните, както и и останалите пазари на суровини, което се отразява допълнително негативно на акциите на енергийните и на миннодобивните компании.

Общият европейски индекс Stoxx Europе 600 губи 1,31% от стойността си, понижавайки се за пета поредна сесия на търговия към 321,55 пункта - най-ниско ниво от последната седмица на февруари.

Индексът SXEP на петролните и газови компании се понижава с 1,5%, докато индексът SXRP на минно-добивните компании - с 2,4 на сто.

Германският борсов индекс пада с 0,81%, френският CAC40 - с 1,66%, а италианският MIB - с 1,26%. Британският индекс FTSE100 се понижава с 1,33%, пробивайки под важното психологическо ниво от 6000 пункта за пръв път от края на февруари.

Страховете от Brexit се отразяват доста негативно на финансовия сектор с оглед на солидните експозиции на европейските банки в Лондонското сити. В същото време рекордно ниската доходност на дълговите пазари и отрицателната доходност на немските 10-годишни облигации води до засилващи се опасения за рентабилността на банковия сектор.

Акциите на испанската Banco Popular Espanol SA падат с 5,07%, на португалската Banco Comercial Portugues SA - с 0,99% и на немската Deutsche Bank AG - с 1,19%.

По-силен спад бележат акциите на британските кредитни институции, като акциите на Barclays PLC се понижават с 2,85%, на Lloyds Banking Group PLC - с 1,76% и на Royal Bank of Scotland PLC - с 1,85%.