Манчестър Сити и Ливърпул оправдаха очакванията за футбол от най-високо ниво в неделното си дерби от Премиър лийг. След много красиви мигове и четири попадения, получилото се 2:2 не успя да реши шампионския казус между непримиримите съперници. Така шест кръга преди края на първенството, селекцията на Пеп Гуардиола има само точка преднина спрямо мърсисайдци.

"Етихад" стана арена на 60 минути епичен футбол, през които Де Бройне откри още в началото, а Жота изравни няколко атаки по-късно. В края на полувремето Габриел Жезус отново върна лидерството на "гражданите", но веднага след подновяването на играта Мане оформи крайното 2:2. В самия край "небесносините" можеха да измъкнат и победата, но с два пропуска ги разочарова Рияд Марез.

Лестър, Брентфорд и Норич с ценни домакински победи във Висшата лига

Вижте подробности

В първите минути Ливърпул демонстрира агресивно поведение в предни позиции, което затрудни доста дори умеещите да подават до съвършенство помежду си футболисти на Сити.

Снимка 570169

Логичното се случи няколко секунди по-късно, когато "небесносините" изпълниха бързо фаул. Подредбата на "червената" защита не бе на ниво, което позволи на капитана Кевин Де Бройне да шутира от средна дистанция. След лек контакт с крака на Матип, кълбото пое към вратата на Алисон, удари се в лявата му греда и влезе в мрежата.

Битката в тежка категория между тези два толкова класни клуба, нямаше как да не доведе до ново попадение след само още няколко минути. Този път фойерверките бяха за гостите. Ливърпул възстанови паритета в 12-ата минута, когато центриране на далечна греда беше засечено от Трент Александър-Арнолд. Бранителят върна малко пред вратарското поле за дебнещия Диого Жота, който от няколко метра не сгреши.

Алисон трябваше да се намесва решително в 13-ата минута, когато под емоцията на изравняването, ливърпулската отбрана пак не се ориентира след бърза размяна на подавания между нападението на Манчестър Сити. Ударът на Стърлинг обаче се оказа прекалено слаб и спасен с лекота от стража на "червените".

Снимка 570168

Дербито неочаквано можеше да бъде белязано от чутовен вратарски гаф. В 23-ата минута Едерсон заора при опит да изрита топката напред и изведнъж тя започна да се търкаля към неговата голлиния. Бразилският национал все пак запази привидно спокойствие и изчисти миг преди да бъде блокиран от хвърлилия се на шпагат Жота.

Тотнъм победи Астън Вила с 4:0 във Висшата лига

Тотнъм не остави никакъв шанс на Астън Вила

Хюн-Мин Сон се оъличи с хеттрик

Селекцията на Пеп Гуардиола се възползва от статично положение в 26-ата, при което Родри свали с глава за Стърлинг, но нападателят на домакините закъсня със стотни от секундата, за да превърне шпагата си в голово отиграване.

Високият интензитет на двубоя продължи с действия на Жоао Кансело по фланга, където португалецът елегантно задмина двама в "червено" и с малко доза късмет комбинира с Де Бройне. Белгиецът пое с гръб към вратата, последва обръщане и удар, който облиза външната част на мрежата.

Снимка 570165

С оглед на атаките, които организираха "гражданите", то голът им за 2:1 падна от далеч по-неочаквана ситуация. Футболистите на Ливърпул вече се изтегляха напред след успешно отблъснато центриране от статично положение. Изведнъж обаче Жоао Кансело върна напрежението с чудесен пас за Габриел Жезус. Бразилецът беше на една линия с Жоел Матип и миг по-късно, вече сам срещу Алисон, матира своя сънародник с красиво попадение.

Мо Салах се ядоса бурно в 42-ата минута, когато се оказа непокрит на отлична позиция, но притежаващият в този миг топката Диого Жота предпочете да завършва сам. Решението на португалеца беше грешка, защото се забави прекалено много и дори не успя да отправи удар към Едерсон.

Уотфорд - Лийдс 0:3 в мач от Висшата лига

Лийдс постигна една от най-важните си победи през сезона

Йоркширци разпиляха Уотфорд като гост

На почивката Юрген Клоп явно бе казал точните думи на своите възпитаници, които го зарадваха с гол "от съблекалнята" веднага след подновяването на играта. Ключова роля за случилото се имаше и Мохамед Салах. Египтянинът матира "гражданите" с чудесен пас за намиращия се вляво Садио Мане. Рожденикът днес запази контрол над нервите си и сам срещу Едерсон завърши категорично за 2:2.

Магическите минути за мърсисайдци продължиха. Устремените към вратата на шампиона "червени" футболисти бързо можеха да стигнат и до пълния обрат. Отново Салах влезе в ролята на подавач, а този път хитро да чукне кълбото към мрежата пробва Диого Жота. Португалският нападател обаче не успя да блесне с второ попадение, поне засега.

Челси победи Саутхемптън с 6:0 във Висшата лига

Лъч "синя" светлина: Челси размаза "светците" и се върна на победния път

С този успех, тимът на Томас Тухел е на 3-ото място с 62 точки

В 63-ата Кевин Де Бройне се върна към линията на защитата, пое топката и пусна извеждащо подаване за Рахийм Стърлинг. Нападателят остана сам срещу Алисон и отбеляза хладнокръвно. Радостта на звездата обаче не бе дълга, тъй като ВАР се намеси и показа, че е бил в положение на засада.

В 72-ата минута Габриел Жезус нямаше много опции за действие, след като навлезе в наказателното на Ливърпул, но почти всички негови съотборници бяха покрити. Въпреки виковете за пас на Де Бройне, латиноамериканецът реши да рискува с шут в близкия ъгъл, който намери външната част на мрежата.

Снимка 570163

В 89-ата минута резервата Рияд Марез можеше да се превърне в герой за "небесносините". Алжирецът изпълни чудесно фаул от сериозно разстояние, но насочването му стигна само до това да се отклони в страничната греда и излезе в аут.

Манчестър Сити - Ливърпул 2:2 (Развой на срещата по минути)

Битката за титлата остава до самия край

Подобаващият финал на това футболно зрелище настъпи в последната възможна секунда. Кевин Де Бройне направи и невъзможното, за да пусне извеждащ пас за милиони към Марез. Алжирецът остана очи в очи с Алисон, но взе грешното решение да прехвърля бразилеца и се провали с гръм и трясък.

Снимка 570157

В следващия кръг на Ливърпул предстои голямото дерби с Манчестър Юнайтед. Сити домакинства на коварния Брайтън.

Евертън победи Манчестър Юнайтед с 1:0 във Висшата лига

Трагичен Ман Юнайтед се срина и на "Гудисън Парк", Евертън със сериозна крачка към спасението

Антъни Гордън донесе победата за "карамелите"