Въпреки че е една от най-малките икономики в Азия, Виетнам е сред тези, които водят надпреварата в сферата на инфраструктурата.
Инфраструктурните инвестиции в публичния и частния сектор на Виетнам правят средно 5.7 процента от брутния вътрешен продукт на страната през последните години. Това е най-високата стойност за Югоизточна Азия по този показател, като за Китай данните отчитат 6.8 на сто според Азиатската банка за развитие.
Индонезия и Филипините отчитат по-малко от 3 процента, докато Малайзия и Тайланд дори регистрират под 2 на сто, пише Bloomberg.
Изчисления на банката показват, че бързо развиващите се икономики в региона ще трябва да инвестират 26 трилиона долара до 2030 година, за да изградят транспортни мрежи, да повишат енергийното захранване и да подобрят водните и канализационни съоръжения.
Виетнам, която е сред най-бързо развиващите страни в света, повишава нивото на инфраструктурата си, за да привлече повече чуждестранни инвеститори, тъй като се позиционира като следващата страна, претърпяваща бърз икономически растеж.
Според икономисти страната има нужда от инфраструктура, достатъчно добра, за да се привлекат повече компании. Като на този фон развитието е с доста голям обхват, а летища и пътища се строят из цялата държава.
И тези усилия дават резултат. Преките чуждестранни инвестиции са нараснали до рекордните 15.8 милиарда долара през 2016 година, а Световната банка очаква икономиката да се разшири с повече от 6 процента до 2019 година, с което Виетнам да се нареди сред най-добре представящите се икономики за десетилетието.