След годините на кризата, в които основна тема беше високата безработица в редица европейски държави, днес водещият проблем на бизнеса се оказва недостигът на работна ръка. Дефицитът на служители е проблем номер 1 на компаниите не само в Европа, но и в глобален мащаб. А икономистите очакват той да се задълбочи в следващите години.
Според експерти растежът на работната сила ще се забави и основният въпрос е как това ще се отрази на глобалната икономика.
"Забавеният растеж на населението и застаряването ще имат негативен ефект върху ръста на световната икономика в следващите две десетилетия", смята Андрю Кенингъм, който е главен икономист в Capital Economics.
"Този недостиг може да бъде компенсиран само частично от по-голямото участие на жените и на възрастните хора на пазара на труда", посочва още той, цитиран от Business Insider.
От ООН прогнозират, че световното население ще нарасне в следващите няколко десетилетия, но с по-бавни темпове от предходните. Очакванията са растежът да бъде на ниво от средно 0,8% до 2050 година в сравнение с равнище от 1% и 2% през последните години.
Това, което притеснява повече икономистите е, че при населението в трудоспособна възраст забавянето ще е по-голямо, като темпът на растеж ще се понижи с около 0,4 на сто до 2030 година. Междувременно в следващите три десетилетия хората над 65 години ще се удвоят, а тези под 15 години ще намалеят с около 8 на сто.
Това неизбежно ще има пряко отражение върху глобалния брутен вътрешен продукт (БВП). От Capital Economics прогнозират, че спадът на хората в трудоспособна възраст с 0,4% ще даде в резултат намаление със средно около 3,5% на световния БВП в следващите две десетилетия.
"Ограничението на растежа на работната сила е необратимо и е един от ключовите фактори да очакваме по-слабо представяне на световната икономика в следващите десетилетия", посочва още Кенингъм.
Не всички обаче споделят тези прогнози. Американската асоциация по икономика публикува в края на миналата година доклад на преподаватели от Бостънския университет и Института по технологии в Масачузетс, според който демографските промени няма да имат толкова силно отражение върху световната икономика.
Според тях недостигът на работници ще стимулира по-голямото включване на роботите и изкуствения интелект на пазара на труда. Според тях именно автоматизацията има силата да ограничи негативния ефект на застаряването на населението.
"Държавите, включително Щатите, които преминават през сериозни демографски промени, инвестират изключително много в роботизация и автоматизация", се казва в доклада.
se-ko
на 31.05.2018 в 09:13:27 #2да прати на работа тва горе експерт) стига ера на робствоо
IvoAndonov
на 30.05.2018 в 21:32:56 #1Ето и ситуацията. Работници няма, защото в цял свят от тях се изисква от тях да работят за около минималното възнаграждение за съответната държава, често при тежки физически условия, работа на смени и то по 12 часа. Друго си е в офиса, ризката и големите кинти, нали. Пазарът, както само той си може, ще наложи повишаване на цената на работниците, защото има дефицит, всички знаят кривите на търсенето и предлагането. Изкуствено не може да се задържа в дългосточен план, камо ли в световен мащаб. Дори малки и средни фирми, които до момента са отлагали инвестиции в ДМА ще са принудени да го направят, първо защото са неконкурентноспособни, второ работници няма, дори да искаш да платиш. Това ще даде голям тласък на роботиката, ИИ и машините от последно поколение. Там вече ще трябват много висококвалифицирани служители, където недостига ще е наистина голям и това ще е единствената пречка пред света. Дори в момента това вече се случва с програмисти и инженери навсякъде. Светът в момента може да поеме толкова програмисти, колкото се появят. Затова родители - не бъдете слепи за бъдещето на своите деца - няма друго осен информатика! Чудя се и се мая какви тъпи специалности все още са топ като предпочитания на студентите - философия, психология, педагогика, химия и т.н., тоест професии след завършването на които повечето дипломирани вишисти работят като продавачи.