Венецуела и Колумбия са съседки в Латинска Америка. Но ситуациите в двете държави са коренно различни.
Във време, в което най-закъсалата икономика се намира в разгара на хаос, Колумбия предприема ефективни мерки по въпросите с наркотичната война, а президентът на държавата дори получи Нобелова награда за мир.
И огромните контрасти между двете страни са налице на всеки фронт, като дори миналата седмица американският президент Доналд Тръмп похвали Сантос за спечелването на престижното отличие и подписването на споразумението, което сложи край на 50-годишната гражданска война в страната.
На този фон държавният глава на САЩ порица ситуацията във Венецуела, коментирайки, че това, което се случва, е позорно за човечеството.
Най-новите данни за БВП на Колумбия, публикувани миналия петък, показват, че икономиката на страната върви нагоре. От 2010 година досега Колумбия достига средно годишен темп на растеж от 4 на сто, пише CNN Money.
Същевременно Венецуела дори не е публикувала данни за състоянието на икономиката си. Според Международния валутен фонд през 2017-а почти е сигурно, че Венецуела ще отбележи поредна четвърта година на рецесия, като икономиката на страната не е регистрирала разширение от 2013 година насам.
Кризата се откроява и на фона на огромна инфлация, която се очаква да скочи над 1100% тази година, смятат още експертите от МВФ. Докато за инфлацията в Колумбия прогнозите сочат скок от 4 на сто за същия период.
И още един отличителен белег на контраста: По време на кризата в Колумбия - годините на наркобоса Пабло Ескобар, много жители на страната се отправяха към богатата тогава Венецуела, която разполага с най-големите петролни запаси в света.
Сега венецуелци бягат към Колумбия, за да се спасят от родината си, в която цари безпаричие, липса на храна и лекарства.
Върховната комисия на ООН за бежанците заяви през миналата година, че Колумбия може да очаква "огромна вълна" от венецуелски мигранти.
Не е известно колко точно венецуелци живеят в Колумбия, защото им е позволено да влизат свободно в страната като туристи и милиони от тях имат двойно гражданство.
Но Томас Пайс, експерт по миграцията във Венецуела, изчислява, че близо 2 милиона венецуелци са напуснали страната след започването на социалистическия режим през 1999 година.
"Те живеят в различни икономически галактики", коментира Алберто Рамос, ръководител на проучванията в Латинска Америка на Goldman Sachs.
"Представянето на икономиките е съвсем различно", заяви още експертът.