Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1979/80 година.

1980 година: НОТИНГАМ ФОРЕСТ-ХАМБУРГЕР 1:0

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА, ЛЕВСКИ МЕРИ СИЛИ С ВЕЛИКИЯ РЕАЛ (МАДРИД)

Купата на европейските шампиони  сезон 1979/80 е 25-то издание на турнира. 33 клубни отбора участват в него, в това число 32 национални шампиона от предходния сезон и Нотингам Форест като носител на трофея.

Участниците играят в чист турнирен формат със срещи на разменено гостуване (изключение: финалът) за короната на европейския клубен футбол. При равенство след двете срещи се гледа правилото за гол на чужд терен. Ако и там има равенство, при втората среща се изиграват и продължения и евентуално като краен изход се достига до изпълнение на дузпи.

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ТУРНИРА ПРЕЗ СЕЗОН 1979/80:

Дъндолк (Ирландия), Линфийлд (Северна Ирландия), Нотингам Форест, Йостер, Аржеш Питещи (Румъния), АЕК Атина, Динамо Берлин, Рух Хрожов, Сервет (Швейцария), Беверен, Уйпещ, Дукла  Прага, Старт (Норвеия), Страсбург, ХИК, Аякс, Ред Бойс Диферданж (Люксембург), Омония, Партизани Тирана, Селтик, Хибърниънс, Порто, Милан, Левски-Спартак, Реал Мадрид, Валур (Исланидя), Хамбургер, Ливърпул, Динамо Тбилиси, Вейле (Дания), Аустрия Виена, Хайдук Сплит (Югославия), Трабзонспр

ЛЕВСКИ ТРИУМФИРА С ТИТЛАТА В ПОСЛЕДНИЯ КРЪГ!

Година след триумфа на Локомотив (София) в „А" група, отборът на Левски-Спартак  грабва златните медали в българското първенство. Сезон 1978/1979 ще остане в историята като едно от най-оспорваните.  До последните кръгове шанс за титлата имат цели четири отбора в лицето на „сините", ЦСКА, Локо (Сф) и Славия. Във всеки един от изброените тимове се подвизават легендарни състезатели, като впечатления с изявите си на „зеления килим".

Титлата се решава буквално в последния кръг от сезона, когато Левски се нуждае само от равен мач срещу ЦСКА, за да се поздрави с безценното отличие. Въпреки това, селекцията на Иван Вуцов преизпълнява своя план и побеждава вечния съперник с 2:1, за кеф на над 30 000 „сини" привърженици. Шампионските попадения бележат Антон Милков и Тошко Барзов, докато за ЦСКА се разписва Пламен Марков.

Голмайстор на първенството става Руси Гочев с 19 попадения, като 5 от тях са с екипа на Черноморец(Бургас (2 от тях срещу Левски), за който играе до шестия кръг  на шампионата. До тогава бургазлии са на първо място във временното класиране. Плътно зад него остава Чавдар Цветков от Славия с 18, а третото място остава за Спас Джевизов с 15.

„А ДО ХАСКОВО С РЕЙС..."

Любопитен момент от този сезон е култовият двубой между Хасково и ЦСКА, който се превръща в емблематичен спомен за феновете на вечния съперник-Левски.  На 23 септември, 1978 година, в деня на Българската народна армия, „червените" измъкват труден успех с 2:1 при визитата им на новаците.

След края на мача става страшно. Фенове заобикалят съблекалнята, откъдето никой не може да излезе - ни софиянци, ни съдиите. Зрителите започват да вадят от джобовете си жълти стотинки и да ги хвърлят към рейса на ЦСКА и към автомобила, с който са пътували реферите. Милицията се намесва и тълпата се изблъскана. След едночасово висене в съблекалнята "червените" излизат от нея и спокойно се качват в луксозното си возило. Рейсът обаче е придружаван от милиционерски екскорт само около 500 метра, след което "армейците" са оставени сами на пътя. А около пътя - гъста гора, от която, след оттеглянето на милицията, изскачат десетки фенове на Хасково. Част от тях - роми. Запалянковците застават на асфалта и принуждават шофьора да спре. После вадят камъни и започват да хвърлят с всичка сила по рейса. За части от секундата всички стъкла са потрошени, а някои от феновете , въоръжени с чукове, разбиват и калниците на автобуса.

*- 45 000 зрители наблюдавали срещата между Хасково и ЦСКА

Изплашените играчи на ЦСКА залягат под седалките, а някои от ромите се опитват да влязат вътре в рейса с основната цел да набият "червените". На вратата обаче ги пресреща вратарят Йордан Филипов, който не им позволява да припарят вътре. Даната и Спас Джевизов даже хващат двама от бандитите, извиват им ръцете и ги задържат. По същото време по пътя се задават други автомобили на прибиращи се в града хора. Чувайки, че идват коли, феновете се изплашват и хукват да се крият в горичката. Двайсетина минути по-късно пристигат две-три милиционерски патрулки.

Тази история е достатъчна, за да бъде създадена една от любимите песни на Сектор „Б"- „А до Хасково със рейс, а на връщане пеша)

„ЗЛАТЕН ДУБЪЛ" ЗА ЛЕВСКАРИТЕ

Сезон 1978/1979 е изключително успешен за левскарите, тъй като „сините" триумфират и с Купата на България. На финала Левски с разгромното 4:1, като победата идва след пълен обрат. Георги Стоянов извежда заралии напред, но това само амбицира столичани, които за 38 минути бележат 4 безответни попадения в старозагорската врата. С хеттрик блести Павел Панов, а един гол добавя Руси Гочев. Арена на битката е националният стадион „Васил Левски", а в редиците на Берое тогава се подвизава младият нападател Стойчо Младенов.

ИСТЕРИЯТА Е ОГРОМНА! РЕАЛ (МАДРИД) ИДВА В БЪЛГАРИЯ!

На следващия сезон Левски се готви да щурмува най-престижния европейски клубен турнир. Жребият обаче е безпощаден към „сините", пращайки ги още в първия кръг на легендарния Реал (Мадрид). Истерията в България е огромна, тъй като испанският шампион за първи път ще мери сили с роден отбор.

В лагера на „кралете" се подвизават фамозни състезатели като Ули Щилике, Хосе Антонио Камачо, Карло Сантиляна и настоящият селекционер на Испания- Висенте Дел Боске. Странно защо първия мач в София се играе на стадион „Георги Аспарухов", който на 19 септември, 1979 година едва побира 34 000 зрители.

Въпреки невероятната еуфория, Реал (Мадрид)  се оказва непреодолимо препятствие за „сините". Без много да се напрягат момчетата на Вуядин Божков  печелят с минималното 1:0. Попадението бележи Роберто още в 25-ата минута.

Ето спомените от този двубой на един от тогавашните лидери на тима- Павел Панов. Пред  вестник „24 часа" той споделя: „Загубихме от Реал Мадрид в София и не смеехме да излезем от съблекалнята. От срам, че сме загубили от тях. Беше тягостно. У нас имаше недоволство затова, че не сме се представили добре. Но тогава носехме отговорност пред себе си и пред публиката, когато не играем добре. Защото сами си го чувстваме"

Стадион "Сантяго Бернабеу" е пълен до краен предел по време на реванша. Реал отново надделява над "сините", този път с 2:0. Резултатът е открит от Дел Боске в 20-ата минута, а Кънингам в 31-ата от дузпа подпечатва победата и класирането на Мадрид на 1/8-финалите.

ОГРОМНИ ИЗНЕНАДИ В ПЪРВИЯ ПРЕДВАРИТЕЛЕН КРЪГ!

И докато Реал (Мадрид) върши лесно работата в началния етап на турнира, то големият резил е за грандовете Милан и Ливърпул. „Росонерите" отпадат след титанична битка с Порто. Първата среща в Португалия завършва 0:0 и когато всички смятат, че селекцията на МасимоДжакомини ще спечели с лекота на „Сан Сиро", Фулвио Коловати и изненадващо падат с 0:1. Виталният гол за „драконите" бележи Дуда в 60-ата минута.

Съдбата на Ливърпул пък по още по-драматичен начин. Мърисайдци печелят домакинството си над Динамо (Тбилиси) с  2:1. Реваншът обаче се превръща в пълно фиаско за „червените", които губят с 0:3 от шампиона на СССР и се сбогуват с надпреварата още в най-ранната и фаза. В герои за динамовци пък се превръщат голмайсторите Гуцаев, Шенгелия и Чивадце.

Аякс пък отправя сериозно послания към всички борещи се за трофея, след като вкарва 16 гола в 2 мача на финландците от ХИК (Хелзинки).

ТЕРОРЪТ НА АЯКС ПРОДЪЛЖАВА И В СЛЕДВАЩАТА ФАЗА.  Хората на Лео Бенхаакер разбиват от бой кипърския Омония, който губи визитата си на „Олимпиащадион" в Амстердам с чутовното 10:0. 5 гола в тази среща бележи халфът Сьорен Лерби, а хеттрик добавя централният бранител Тон Бланкер. Едва с един гол пък се отчита капитанът на тима- Рууд Крол.

Въпреки, че реваншът в Кипър е с изцяло протоколен характер, гостите от Холандия забъркват сериозен скандал. Грандът излиза с голяма част от своите юноши и губи с логичното 0:4. Пренебрежителното поведение на амстердамци обаче не остава безнаказано от УЕФА, която ги глобява с парична санкция заради несериозното им отношение към съперника.

КАКВО СЕ СЛУЧВА С НОСИТЕЛИТЕ НА ТРОФЕЯ?

Шампионът Нотингам не търпи никакви промени в своя състав и отново е сред фаворитите в надпреварата. Брайън Клъф  продължава да гласува  доверие на своите лидери, сред които се открояват имената на Питър Шилтън, Кени Бърнс, Тони Уудкок и героя от финала с Малмьо- Джон Робътсън. Въпреки, че губят битката за титлата в Премиър лийг (остават на 2-ро място, на 8 точки от първенеца Ливърпул), британците започват с огромно самочувствие защитата на своя трофей.

Късметът съпътства шампионите по пътя им до полуфиналите. Първите три опонента на англичаните са  от „Б" листата клубове - Йостерс, Арджеш-Дачия (Питещ) и Динамо (Берлин). Коравите шведи са преодолени с общ резултат от двете срещи 3:1, докато румънците са елиминирани след две победи с по 2:1.

Големият проблем идва на четвъртфиналите, където опонент на шампионите е първенецът на Източна Германия- Динамо (Берлин). Селекцията на Брайън Клъф се срива насред своя „Сити Граунд" и губи с минималното 0:1. Единственото попадение бележи  Ханс-Юрген Ридигер в 63-ата минута. Негативният резултат обезкуражава както футболистите, така и английските медии. Мнозина от тях смятат, че детронирането на Нотингам е въпрос на време. Форест обаче запушва устата на критиците, след като мачка своя с 3:0 още до почивката. Тревър Франсис набързо наказва немския страж с две попадения, а последният пирон в ковчега на източногерманците забива Робъртсън в 39-ата. До края Динамо (Берлин) стига само до 1 гол на Терлетцки, който обаче не се оказва достатъчен за полуфинал.

ОТНОВО ФИНАЛ!

На крачка от финала съперник на британците е Аякс, който до момента впечатлява с разгромните си победи. Отбраната на английския клуб обаче се справя по перфектен начин с нападението на гостите. Дирк Шюнакер, Ла Линг и Симон Тахамата са неутрализирани, което  дава нужното спокойствие на домакините. Тревър Франсис бележи в 33-ата минута, а половин час по-късно Джон Робъртсън оформя и крайния резултат - 2:0.

Въпреки нервите на реванша, Форест оцелява в Амстердам, позволявайки си да допусне само един гол в собствената си врата. Сьорен Лерби реализира в 65-ата минута, като до края Питър Шилтън прави няколко страхотни спасявания, с които праща своя тим на финал.

„ЧЕРВЕНИТЕ ШОРТИ" ОТ ХАМБУРГЕР МЕЧАТЯТ ЗА ЕВРОПЕЙСКИ ТРИУМФ!

Най-големите успехи в историята на Хамбургер са в края на 70-те и началото на 80-те години. В този период мениджър на отбора е Гюнтер Нецер, треньори са последователно Бранко Зебец, Александар Ристич и Ернст Хапел, а звездите на отбора са Кевин Кигън, Хорст Хрубеш, Феликс Магат, Франц Бекенбауер, Манфред Калц, Каспар Мемеринг и Улрих Щайн. В периода 1978 - 1984 г. Хамбургер става три пъти шампион (1978/1979, 1981/1982 и 1982/1983) и три пъти вицешампион.

От този период датира един рекорд, неподобрен и до днес: от 16 януари 1982 г. до 29 януари 1983 г. отборът няма загуба в 36 поредни мача от Бундеслигата

Хамбургер се представя великолепно и на международно равнище. През 1977 г. отборът печели КНК след 2:0 срещу Андерлехт, като по пътя дотам отстранява последователно Кефлавик ИФ (общ резултат 4:1), Хартс (8:3), МТК Будапеща (5:2) и Атлетико Мадрид (4:3).

Така логично настъпва и моментът за пробив на „червените шорти" в КЕШ. Хората на Бранислав Зебец  започват с два леки успеха в първия кръг, където техен опонент са исландците от Валур. Победите с 3:0 и 2:1 са факт благодарение на трите попадения на звездата Хорст Хрубеш.

Във втория кръг Хамбургер се справя с екзекуторите на Ливърпул- Динамо (Тбилиси). Имайки ясна представа за класата на съветския първенец, грандът от Северна Германия триумфира на своя „Фолкпаркщадион" с 3:1. Герой в тази среща е „могъщата мишка" Кевин Кигън, който развинтва съперниковите защитници.  Реваншът в Тбилиси също принадлежи на немците, които този път се поздравяват с победа 3:2.

На четвъртфинал следва голямата драма с югославския Хайдук (Сплит). Хамбургер печели първата среща с 1:0, но на реванша губи с 3:2. Решителното попадение на чужд терен бележи Холгер Хиронимус, който подсигурява място на клуба сред най-добрите четири тима в Европа.

КИГЪН И КОМПАНИЯ НАНАСЯТ НЕЧУВАН СРАМ ПО РЕНОМЕТО НА РЕАЛ (МАДРИД)

Испанският гранд  печели първия мач срещу „червените шорти"  с 2:0 и смята, че работата е свършена. За това спомагат и попаденията на магическия Карлос Сантиляна.  Да, но не. На реванша в Хамбург, футболистите на Бранко Зебец смазват Реал с 5:1 и се класират за финала. Попаденията в мрежата на Мариано Ремон падат едно след друго, като Хорст Хрубеш и Манфред Калтц отбелязват по две попадения. В самия край успява да се разпише и Каспар Мемеринг. Така Шпорт Ферайн е на финал срещу Нотингам. Велик сблъсък, който се играе на митично съоръжение - стадион „Сантяго Бернабеу".

НОТИНГАМ- ОТБОРЪТ РОДЕН ДА ТРИУМФИРА ВЪВ ФИНАЛИТЕ ЗА КЕШ!

Колкото и странно да звучи, финалът между Нотингам и Хамбургер бива посетен едва от 51 000 зрители на „Бернабеу". Местните фенове са разочаровани от отпадането на Реал (Мадрид) и подминават с безразличие битката за европейския футболен трон. Главен арбитър на срещата е Антонио Гаридо от Португалия.

В 19-ата минута Джон Робърстън бележи с удар от границата на наказателното поле, който в последствие се оказва със златно покритие. Хамбургер така и не успява да достигне поне до изравняването, въпреки че на няколко пъти има отлични възможности. Тук с перфектните си намеси изпъква  легендарният страж Питър Шилтън.

Голям проблем за „червените шорти" се оказва слабата форма на техния основен голмайстор- Хорст Хрубеш, който е контузен и играе само през втората част.

Мачът не е от най-зрелищните, но остава като един от най-известните, тъй като Нотингам се превръща в единственият  тим в историята  с повече международни купи, отколкото трофеи на домашната сцена.

След няколко месеца хората на Брайън Клъф не успяват да се поздравят и с Междуконтиненталната купа, губейки с 0:1 от уругвайския Насионал (Монтевидео).

Голмайстор за КЕШ пък става датчанинът Сьорен Лерби от Аякс с 10 гола. Втори е Тон Бланкер с 7, пак от холандския гранд. Трети е Хорст Хрубеш със същия брой.

НОТИНГАМ ФОРЕСТ-ХАМБУРГЕР 1:0

Джон Робъртсън 1:0 (19')

СТАДИОН: „Сантяго Бернабеу", 51 000 зрители, 28 май 1980 година, Мадрид,

СЪДИЯ: Антонио Гаридо (Португалия)

НОТИНГАМ: Шилтън, Андерсън, Лойд, Бърнс, Грей (78 - Гън), О'Нийл, Макгавърн (к), Милс (67 - О'Хейър), Бойър, Бъртълс, Робертсън.

ХАМБУРГЕР: Каргус, Калтц, Ногли (к), Якобс, Булян, Йеронимус (46 - Хрубеш), Магат, Мемеринг, Райман, Кигън, Милевски.