Манчестър Сити защити английската чест! Въпреки непрестанните критики по свой адрес, „гражданите" успяха да се доберат до елиминационната фаза в Шампионската лига. След куп лоши резултати, момчетата на Мануел Пелегрини най-накрая взеха важен мач в турнира, побеждавайки Рома с 2:0.

Триумфът бе постигнат насред митичния „Олимпико" и дойде след една много приятна продукция. В герои за британците се превърнаха Самир Насри и Пабло Сабалета, които с попаденията си през втората част, убиха надеждите на Франческо Тоти и компания.

Така шампионите на Англия финишират група Е на втора позиция и вече очакват съперника си за осминафиналите. Рома пък ще трябва да се задоволи с участие в Лига Европа.

Традиционно за мачовете си през този сезон, отборът на Рома стартира изключително агресивно.  Подкрепяни от своята прекрасна публика, „джалоросите" внесоха сериозно напрежение пред вратата на Джо Харт. Така се стигна до петата минута, когато малко изненадващо, Хосе Холебас се оказа в непосредствена близост до вражеската голлиния. Гръцкият национал веднага понечи да мушне топката под плонжа на стража. Харт обаче се намеси решително, а секунда по-късно, Мартин Демикелис изчисти топката.

Последваха опасни удари на Жервиньо и Адем Ляич, които обаче минаха над горната греда. Сити пък отговори с едно прострелно центриране, което така и не бе засечено от търсещия коженото кълбо Един Джеко.

19-ата минута на срещата бе изключително емоционална и за двата тима. Първата опасност бе за гостите, след като Джеймс Милнър стреля силно от далечна дистанция, но Де Санктис беше на своето място. При последвалата контраатака, Жервиньо се възползва от своята скорост и отправи диагонален шут, който с мъка бе избит от Харт в ъглов удар.

Последваха добри минути за гостите, които все по-често започнаха да задържат топката. „Гражданите" се настаниха в наказателното поле на Рома, от което дойдоха и няколко опасни положения пред Де Санктис. Първо Един Джеко стреля в аут от непосредствена близост, а малко по-късно, Джеймс Милнър не успя да преодолее опитният вратар, стреляйки в неговото тяло.

Секунди преди това, Жервиньо бе изведен по феноменален начин от Наинголан, но в изстрелът му нямаше достатъчно сила и той стана лесна плячка за Джо Харт.

Миралем Пянич напомни за бомбения си шут в 57-ата, когато изненада всички със снаряд от над 20 метра, който с мъка бе избит от съперниковия вратар.

Точно след час игра падна и първото попадение в срещата. То бе за гостите от Англия, които хвърлиха в див екстаз пътуващата агитка от Манчестър. Самир Насри поде самостоятелна акция, стигна до границата на наказателното поле и със зверска тупалка  направи безпомощен Морган Де Санктис за 1:0.

Отговорът на „вълците" не закъсня. Адем Ляич навлезе осто в съперниковото поле, елиминира двама бранители и стреля силно с левия си крак, но над горната греда. Това бе и последното му действие в тази среща, тъй като бе заменен от Хуан Итурбе.

Рома продължи да търси изравнителния гол и бе много близо до реализирането му в 70-ата минута, когато Костас Манолас нацели гредата. Секунди след това, „вълците" поискаха дузпа за игра с ръка на Мартин Демикелис нещо, което бе подминато от сръбския рефер Милорад Мазич.

И докато римляните бяха увлечени в нападение, перфектна атака на Сити уби и малкото останали надежди на домакините. Самир Насри блесна с чудна асистенция, намирайки връхлитащия Сабалета, който с удар в далечния ъгъл на Де Санктис оформи и крайното 0:2.

РОМА-МАНЧЕСТЪР СИТИ 0:2

0:1 Насри (60'), 0:2 Сабалета (86')

СТАДИОН: „Олимпико"

СЪДИЯ: Милорад Мазич (Сърбия)

РОМА: Де Санктис, Янга-Мбива, Майкон, Холебас, Манолас, Наинголан, Пянич, Кейта, Ляич, Тоти, Жервиньо (резерви: Курчи, Астори, Строотман, Итурбе, Де Роси, Флоренци, Дестро)

МАН СИТИ: Харт, Сабалета, Мангала, Клиши, Демикелис, Фернандо, Милнър, Насри, Навас, Фернандиньо, Джеко (резерви: Кабайеро, Саня, Коларов, Боята, Лампард, Силва, Йоветич)