Royal Bank of Scotland отчете първата си годишна печалба от 2007 година насам, предават световните медии.
Базираната в Единбург институция някога бе номер едно в света по активи, но след това пострада от редица глоби и съдебни дела. От пика си тя съкрати над половината от своя персонал.
През 2017 година RBS, в която основен собственик е британското правителство, отчита нетна печалба от 752 милиона паунда (1,05 милиарда долара). През 2016 година загубата се равняваше на 7 милиарда паунда, а между 2008 и 2016 година общите загуби достигнаха 59 милиарда паунда (над 82 милиарда долара по днешен курс).
Обвиненията в злоупотреби обаче все още тегнат над банката. Инвеститорите очакват споразумението по обвиненията от Министерството на правосъдието на САЩ заради ролята на RBS в продажбата на пакети ценни книжа, обезпечени с високорискови ипотечни кредити. Анализатори в Deutsche Bank смятат, че то може да възлезе на между 3 и 7,5 милиарда паунда.
Дългият път към печалбата демонстрира колко точно кризата увреди глобалната финансова система. В САЩ правителството похарчи, инвестира или зае 626 милиарда долара, за да подпомогне всичко от банки и застрахователи до автомобилни производители.
Правителството на Великобритания закупи дял на стойност 46 милиарда паунда в RBS, а през октомври загубата от инвестицията се равнява на 26 милиарда паунда. До края на 2023 година Лондон се надява да продаде акции за около 15 милиарда паунда.