Отборите на Локомотив и Ботев не се победиха за 35-ти път в шампионатното издание на "Битката за Пловдив". Дербито от първия кръг на сезон 2023/24 завърши 1:1, като и двата отбора сякаш ще приемат положително случилото се на "Лаута". Гостите, които бяха без своите верни привърженици, поведоха в самото начало след гол от дузпа на Мартин Секулич. Четвърт час преди края паритета възстанови Пиер Зебли с гръмотевичен изстрел от границата на наказателното поле.

В течение на големия мач, Локо и Ботев пропиляха своите възможности за още попадения. За "смърфовете" пропуски направиха Джовани, Христо Иванов и Матеус, докато за "канарите" гредата удари Красиан Колев, а сами срещу Динко Хоркаш изпуснаха Янис Карабельов и резервата Уме Уме Емануел.

Във втория кръг на Ботев предстои нов голям мач - този път домакинство на Левски, за което стадион "Христо Ботев" най-вероятно ще бъде изпълнен до краен предел. Локомотив пък има "железничарско" съперничество с Локо от София.

Снимка 626446

Източник: startphoto.bg

За радост на домакинските привърженици, Локомотив (Пловдив) стартира далеч по-активно в дербито. "Смърфовете" редуваха интересни атаки по крилата, но нито една от тях не донесе реална опасност пред Ханкич. "Канарчетата" трудно се справяха и с пресата на селекцията, предвождана от Александър Томаш.

Амбициите на Локо бяха демонстрирани допълнително и със силен шут на Паскалев в четвъртата минута, който премина опасно до гредата на вражеския страж.

Локомотив (Пловдив) - Ботев (Пловдив) 1:1 (Развой на срещата по минути)

Головете вкараха Секулич и Зебли

Пресата на "червено-белите" беше толкова агресивна, че при игрови миг в осмата минута, Ханкич леко се позабави с изритването на топката, след което беше атакуван с респектиращ шпагат от Евандро. Заради неправомерните му действия, бразилецът беше предупреден от главния съдия.

Снимка 626460

Наглед притиснати в ъгъла, футболистите на Ботев (Пд) изненадващо матираха своя вечен опонент в 12-ата минута. Бърза атака вдясно позволи на Етоо да центрира в наказателното поле на Локомотив. Вратарят на домакините Динко Хоркаш закъсня с реакцията си и в стремежа си да боксира кълбото, прати в нокдаун нападателя Секулич. Съдията Драго Драганов беше непоколебим и веднага посочи наказателния удар. Въпреки че в главата му бе леко мъгляво заради крошето от Хоркаш, Мартин Секулич пое отговорността и изпълни отлично дузпата, за да изведе Ботев (Пд) напред в резултата.

Играта временно беше прекратена в 15-ата минута, когато от трибуна "Бесика" полетяха бутилки с вода по посока футболистите на Ботев. На първо четене имаше и расистки обиди, тъй като тъмнокожите състезатели на гостуващия тим изразиха бурното си негодувание пред арбитъра Драганов. В крайна сметка, с помощта на Димитър Илиев, който поговори с ултрасите, дербито беше подновено.

Сантиметри разделиха Ботев (Пд) от втори гол в 19-ата минута. Отбраната на Локо отново бе матирана чрез извеждащо подаване, което изведе Мартин Секулич сам срещу Хоркаш. Този път вратарят на Локо спечели индивидуалното надиграване, но шанс за добавка се откри пред Красиан Колев. Младежкият национал на България стреля силно през купа от играчи, но само за да види как топката се удря в сглобката на вратата.

Звездата на Локо (Пд) - Джовани, демонстрира върхова техника по крилото, където задмина с лекота Николай Минков и подаде към Христо Иванов. Младокът беше задължен да отправи по-добър удар от зоната, в която се намираше. В крайна сметка всичко приключи с лесно спасяване за Ханкич в 27-ата минута.

Снимка 626458

Исканият от Левски - Пиер Зебли, можеше да има ключова роля в 35-ата минута на дербито. Опорният халф беше финалният адресат на подаването на Митко Илиев, който същевременно ангажира и трима играчи на Ботев със себе си. Последвалият изстрел на преминалия през Царско село полузащитник, бе отразен с вещина от Ханкич. Но това не бе всичко от австриеца, който с нова фамозна намеса този път отказа Матеус, който промени траекторията на топката с пета след силен шут на Лясков.

Като за край на полувремето, възпитаниците на Томаш отправиха нова порция добри удари, които като при случая с Джовани, например, биваха лесно улавяни от изпълнения с увереност към този момент от срещата Хидайет Ханкич.

Снимка 626457

Подаръците от защитата на Локомотив продължиха и след паузата. Мартин Паскалев допусна кошмарна грешка като последен в отбрана, а това позволи на Янис Карабельов да остане сам срещу Хоркаш. Националът на България обаче пропиля страхотния шанс, стреляйки в тялото на вратаря. Секунди по-късно хърватинът демонстрира класа и при прецизен шут на Красиан Колев.

Още с появата си на терена, резервата на Локо - Алфа Конте можеше да остави своя отпечатък върху срещата. Изстрелът на футболиста от Сиера Леона обаче намери външната част на мрежата.

Снимка 626454

Краят на срещата наближаваше, а отбраната на Ботев действаше все по-уверено в дефанзивен план. "Канарите" обаче капитулираха в 77-ата минута от наглед не толкова опасна атака. Пиер Зебли беше оставен непокрит на границата на наказателното поле, а гръмотевичният му изстрел толкова изненада Ханкич, че въпросният дори не съумя да направи и бегъл опит за спасяване.

В самия край на срещата Ботев можеше да нанесе съкрушителен удар по "черно-белия" си враг. Селекцията на Генчев разгърна чудесна контраатака, но Уме Уме Емануел предпочете индивидуалната игра и стреля встрани от вратата.