Едва два от общо шестте стадиона в София покриват всички изисквания и на тях могат да се провеждат както дербита, така и не толкова рискови футболни мачове от първенството. Техническите и инженерните изисквания покриват стадионите "Васил Левски" и "Георги Аспарухов".

"Славия" и "Българска армия" не отговарят на условията за провеждане на дербита, а "Академик" и "Локомотив", които са затворени, са в най-тежко състояние. За разлика от стадиона на столичните железничари на "Академик" обаче текат ударни ремонти.

Тези заключения са направени от междуведомствена комисия, в която влизат експерти на Столичната община, полицията, ДНСК и спортното министерство. Докладите, с които "24 часа" разполага, са изпратени преди дни до спортния министър Свилен Нейков, а самите проверки са правени през май.

От всички стадиони едва два вече имат технически паспорти. Пълното обследване е направено на арената на ЦСКА и на Академик. Срокът за изготвянето на паспортите обаче още не е изтекъл. Те трябва да са готови до края на 2013 г. Затова комисията напомня на клубовете, стопанисващи останалите четири стадиона в столицата, да предприемат съответните мерки по изготвянето им.

В най-добро състояние е националният стадион "Васил Левски", но и за него са предписани спешни мерки. Трябва да се монтира ограда, висока поне 2 м, зад седалките на секторите "Б" и "Г". Пластмасовите съоръжения, разделящи трибуните от терена, трябва да се заменят с метални. Нужен е и ремонт на пода на трибуните и помещенията край входовете. Спешно трябва да се изготви технически паспорт, който ще предпише точно какви ремонти да се предприемат за течовете и нарушената хидроизолация на бетоновата настилка. Трябва да се направи и подробен устройствен план, който да регламентира околното пространство, транспортния и пешеходния достъп до стадиона.

5 млн. лв. нужни за ремонт на националния стадион. Това би го направило отново №1. Водят се преговори с финансовото министерство за отпускането на сумата. Най-сериозен проблем остава околното пространство, като решението трябва да се вземе заедно с общината. По документи всичко около стадиона, включително и под чашата до самите входове, е общинско, а останалото - на "Национална спортна база" ЕАД. "Имаме много добър диалог с общината. Смятам, че проблемите ще бъдат изчистени", заяви шефът на "Национална спортна база" ЕАД Петър Божилов.

Стадионът на Левски също покрива по-голямата част от изискванията на наредбата за сигурността на спортните обекти. Комисията е отчела, че футболният клуб прави периодични ремонти на съоръжението, сред които са новите трибуни в сектор "Б" и половината от сектор "Г". Основен проблем обаче е лошото състояние на седалките в секторите "В" и "А", които са наклонени на 45 градуса .

Въпреки че покрива голяма част от изискванията, не такова е заключението за стадион "Българска армия". Проблем там са рушащият се под, липсата на камери и тоалетни в секторите "А" и "В". Според заключението при провеждане на рискови срещи тези детайли могат да застрашат живота на феновете. Затова комисията не препоръчва на
"Армията" да се играят дербита .

Същата е ситуацията и със стадион "Славия". Там сериозен проблем е липсата на тоалетни, както и лошото състояние на блока за правостоящи в сектор "Г" .

Ремонти вече текат на стадион "Академик", който по принцип е затворен отдавна. Отчетено е доброто състояние на спортните зали под сектор "А", за разлика от настилката на лекоатлетическата писта, която трябва да бъде сменена.

"Ще разгледаме всеки казус поотделно, когато се запознаем в детайли с изискванията на междуведомствената комисия", заявиха от спортното министерство. Министър Свилен Нейков е човекът, който решава за отварянето и използването на стадионите.

"Констатациите още веднъж показват, че проблемите на базата в България са големи и трябва да се вземат мерки, както се опитваме да правим в последните 3 години. Изоставането от евростандартите обаче е доста сериозно. Надяваме се, че в най-скоро време ще го преодолеем", подчертаха от ведомството.