Фенове на Спартак (Варна) алармираха за уреден мач при юношите на отбора. В писмо до нашата редакция, привърженици изразиха своята убеденост, че дербито при 19-годишните между Спартак (Варна) и Черно море е била манипулирана. Мачът, завърши 5:0 за „моряците” пред около 700 зрители. Феновете хвърлят цялата вина за уредения според тях мач върху изпълнителният директор на Спартак Живко Великов.

Ето и писмото, публикувано без редакторска намеса:

„На 26.08.2012, бе извършено поредното престъпление в българския футбол и в частност във варненския Спартак. Под Аспаруховия мост се изигра местното дерби между Черно Море и Спартак при 19 годишните. Жадни за победа и в двата лагера настроението беше видимо приповдигнато. Имаше закани от едните към другите – както във всяко едно дерби по света. Отборите се подготвяха трескаво в очакваха големия ден. Часове преди двубоя обаче, няколко от най-големите надежди и най-сърцатите играчи във формацията на Спартак научават, че няма да бъдат титуляри. Тази новина е шокираща за тях, както и за феновете на Спартак, които следят младежите. Грозна гледка се разиграва след разбора преди мача. Част от играчите са привикани от изпълнителния директор на отбора Живко Великов. Там той обяснява на момчетата, че трябва да паднат с 0:4 от “моряците”, като за това те ще получат поощрения. Жадни за дерби, поради липса на такова при мъжете, под моста се събират около 600-700 фена. Мачът започва привидно спокойно, като двата отбора играят равностойно.

“Соколите” допускат гол 10 минути преди края на полувремето. През второто полувреме нещата вече започват да стават явни. Лошото актьорското майсторство на младите соколи подари липса на опит в наредените мачове издава поредната тото схема на ръководството. Така зрителите стават свидетели на няколко фрапантни пропуска. Най-грозната част обаче идва след 70 минута. Тогава за 10 минути Спартак допуска 3 гола под зоркия поглед на Живко Великов.

По потвърдена информация залогът е бил на точен резултат, като не се споменава коя е заложната къща. Припомняме, че това не е първото, както и няма да е последното тото престъпление във Варненския клуб дирижирано от Живко Великов. На 11. 11. 2006 година на “Коритото” се разиграва една емблематична за родния футбол тото измама. Изпълнителен директор отново е Живко Великов, а резултатът отново е нагласен – 2:3. Тодор Радомиров обаче изненадва всички със странична ножица в 90 минута за 3:3, след което бе бит в съблекалнята, а в последствие изгонен лично от Великов. Самият играч пък получава статуетка за феърплей на годишните награди на БФС. Друг емблематиче мач е в края на 2008, когато се играе мъжкото дерби Черно Море – Спартак Варна. Отборите се оттеглят на полувремето при резултат 0-0 след равностойна игра.

В съблекалните обаче се разиграва немислима случка. Играчите на “соколите” са нападнати, блъскани и заплашвани от охраните на не без известната трибуквена варненска групировка. Така след почивката резултата шокиращо става 5-0 за домакините. Не е тайна, че голяма част от феновете на Спартак бойкотират мачовете на отбора. Общинската мафия на чело с Янко Станев и изп. Директор на отбора Живко Великов уреждат мачове за черно тото, ипотекират имуществото на Спартак и правят опити да присвоят апетитните имоти. Освен, че смениха името на отбора, те шокираха привържениците на соколите, като смениха дори и емблемата на клуба, като размениха цветовете и на новите екипи.

Интересен е и факта, че се не допускат инвеститори с цели и възможности, като Веселин Марешки, който призна това е интервю. Целта е запазване на собствеността, чрез която да се точат пари и имоти. Въпреки светлото си минало, Спартак няма бъдеще, ако не се намерят сериозни инвеститори и компетентните органи не отстранят мафията от отбора. Докато има тумори, като Живко Великов, футбол в България НЯМА да има!”