Но да не говорим за зрителите, тях насила не можеш да ги закараш в залата, без да им гарантираш приятни мигове. Да говорим за Академик. За случващото се в кошера на най-богатия тим, според родните стандарти. За сътресенията в клуба, който играе шестият си пореден сезон в УЛЕБ.
Срещу Барънс Лукойл ще излезе с прясно нов плеймейкър - Тони Ейкинс. Той още няма да е преодолял часовата разлика със САЩ, откъдето кацна в събота. Но за сметка на това ще е направил една-две тренировки, колкото да запамети физиономиите на съотборниците си. Отчаянието на ръководството е стигнало до там, че най-добре да запалят по една свещ и да се молят Ейкинс да нахлузи кожата на Уили Дийн. С последния миналата есен Лукойл уцели в десетката. Дийн се появи по познатата схема - на пожар, за да смени търкалящия се под напора на излишните килца Стевин Смит.
Ейкинс влезе в съблекалнята на студентите, откъдето по свое желание излезе едно беличко, къдравко и гелосанко момченце на име Кевин Крюгер. Замина с мръсна газ към дома на мама и тати в Лас Вегас, защото тук му беше толкова гадно, че по цели нощи мокреше възглавницата със сълзи. Проблемът не е, че Крюгер излезе лигльо, проблемът е, че това не го разбрахме преди да го качим на самолета към България. Проблемът е, че да смениш плеймейкъра на тима в навечерието на Юрокъп е огромен риск. И когато тази смяна се окаже провал, тогава вече нямаш проблем в единствено число. Но наистина имаш проблеми, ама много проблеми. И все в множествено.
Крюгер бе предварително загубена кауза. Може на теория да е пасвал в тактическия пъзел на отбора, да се е сторил сто пъти по-подходящ от Антонио Бъркс. На практика, това не се видя. Превърна се в грешка, за която се плаща в движение. С цената на ужасни нерви, безсънни нощи и преговори с централата на УЛЕБ само и само картотеката на Ейкинс да стане навреме. Иначе лошо - в състава на Лукойл утре щеше да има двама гардове организатори - единият на 18 години (Калин Христов), другият на 19 (Димитър Филипов), току що върнал се след възстановяване от скъсани връзки на коляното.
Кевин Крюгер. 188 см, 25-годишен, американец, роден в Тексас, превърнал се в звезда в университета на Аризона, впоследствие и на Невада, Лас Вегас. Роден, за да бъде до живот син на известния си, успял и като спортист, и като треньор баща Лон Крюгер. Израснал в семейство с огромни финансови възможности и приучен на висок стандарт. Обречен да остане в сянката на тати, но доволен, че тати все пак го има, защото благодарение на него кариерата му ще върви. Няма да е достатъчно, за да го изстреля в орбитата на НБА каймака, поради липса на чисто и просто физически данни за там. Но ще гравитира наоколо.
Единственото общо между Кевин и великаните от асоциацията на същия пост - Джон Стоктън и Стив Неш е цветът на кожата. Те, за разлика от него си нямат бащи като Лон, сами са се борили и сами са успели. Наследникът на фамилията Крюгер обаче никога няма да го направи. Просто защото е замесен от друго тесто. На света има два вида наследници да богати и успели родители. Едните остаряват воювайки за собствено име и успех, разграничайвайки се от триумфа и славата на онези, които са ги създали и отгледали. Другите се чувстват адски комфортно в собствения си лъскав свят. Привидно са много амбициозни и със стремежи за личен просперитет, но в действителност, откакто са проходили са залепени за панталона на тате, или фустата на мама.
Като Кевин. Не може да го виним. Трябваше овреме да се надникне по-дълбоко в недрата на неговата планета, да се плеснат в Лукойл по челото и да си кажат: "Абе, тоя не е за тука бе." В имението си в Лас Вегас Лон Крюгер е съсед на Майк Тайсън, Селин Дион, Тони Бракстън и Джанет Джексън. Ние смятахме, че момчето му няма как да не хареса луксозният тристаен в "Гео Милев". UNLV плаща годишна заплата на Лон от $ 1 млн., още толкова той прибира от радио и телевизионни участия. Университетът му осигурява два чисто нови автомобила от General Motors. Единият, разбира се, татенцето пази за Кевин. А ние тук не можем да разберем как така това гелосано парвеню се мръщи на ситроена си с автоматични скорости и защо надрасканите с графити сгради му се сториха по-опасни от предградията на Ню Йорк.
Таткото е милионер и голям фен на АББА
Лон Крюгер е сред най-уважаваните треньори в САЩ. Според новия му 5-годишен договор в университета на Невада, Лас Вегас той ще прибере за периода $ 5,2 млн. само като заплата. Ако остане до края на договора си, ръководството на UNLV ще му поднесе чек от $ 325 000 за лоялност. Ако напусне преждевременно трябва да брои $ 500 000, за да се откупи.
Домът, който обитава в Лас Вегас е сред най-баровските имения в околността. В кариерата си на треньор Лон има зад гърба си три сезона начело на Атланта Хоукс в НБА (2000-2003), един като помощник в Ню Йорк Никс (2004), от който прибира $ 10 млн. Бил е асистент на Руди Томянович в националния отбор на САЩ, който печели бронз от световното през 1998 г.
Зад гърба си в NCAA има над 400 победи, а наскоро издава първата си мотивационна книга как се прави успешен бизнес в спорта. Преди две години претърпява тежка операция на сърцето, но се връща в професията. Дъщеря му Ейнджи е лекар. Заедно със съпругата си Барбара участват в редица благотворителни акции, даряват милион годишно за борба срещу рака, за сърдечно болни деца и за непълнолетни с алкохолна и наркотична зависимост. Запален играч на голф. Голям фен на музиката на АББА.