Литва постигна важна победа със 76:62 срещу един от фаворитите Франция при старта на мачовете от втората групова фаза на Европейското първенство по баскетбол за мъже в Словения.

Литовците започнаха много силно и още в 10-ата минута водеха с 18:10. До края на мача французите не успяха да се съвземат, а на моменти пасивът им надминаваше 15 точки и всички опити за обрат бяха неуспешни. Лидерите на "петлите", съотборниците във финалиста в тазгодишния шампионат на НБА Сан Антонио Спърс Нандо де Коло и Тони Паркър не бяха на познатото ниво. Те завършиха със скромните за тях 12 и 11 точки.

От отбора на Литва Реналдас Сейбутис бе над всички и отбеляза 15 точки, Йонас Валанчунас  добави  13, а Линас Клейза добави 11.

Сърбия постигна много трудна победа над Белгия със 76-69 и остава единственият отбор в група "Е" без загубена среща. Мачът беше много оспорван и нито един от двата отбора не успяваше да вземе преднина. Едва в четвъртата част сърбите успяха да дръпнат с 9 точки - 61:52. Но белгийците не се предадоха и 2:35 мин. преди края успяха да сведат разликата само до 2 точки, но веднага след това Стефан Маркович отбеляза много важна тройка и успокои сърбите. При оставаща малко повече от минута разликата бе 3, но 50 секунди преди края Богдан Богданович вкара нова важна тройка и въпреки две грешки на тима, в оставащото време Сърбия удържа успеха.

Стефан Маркович завърши с 15 точки за успеха, а 12 и 5 борби добави Богдан Богданович. За белгийците с 16 точки се отчете Вен Макубу.

В третия мач за деня Латвия не остави никакви шансове на Украйна и я разгроми с 34 точки разлика - 85:51. Латвийците започнаха срещата много силно и още след първата част имаха преднина от 13 точки. До края те не изпуснаха инициативата и непрекъснато увеличаваха разликата.

Всички в състава на победителите, с изключение на един, се разписаха в мача, като най-резултатен с Кристапс Яниченокс с 14 точки, а 13 добави Рихардс Куксикс. За Украйна с 12 точки завърши Сергий Гладир.

След изиграването на по 3 срещи от група "Е" начело без загуба е отборът на Сърбия, Литва и Франция имат по 1, Латвия и Украйна по 2, а Белгия е единствена без спечелена победа. Днес са мачовете от група "F": Хърватия - Финландия, Испания - Гърция и Словения - Италия.

За четвъртфиналите се класират първите четири отбора от двете групи.