"Как работи УЕФА" бе темата на осмото издание на организираната от в. "Топспорт" и сайта "Топспорт" кръгла маса "Топспор". Гости на събитието, което се проведе в хотел Best Western City Hotel със съдействието на "Еврофутбол", бяха адвокат Ивайло Ивков - член на Апелативната комисия на Европейската централа на УЕФА и експертът от работната група на УЕФА, отговаряща за правилниците за провеждане на клубни турнири, Илия Илиев.
Двамата споделиха отличните си впечатления от организацията и дисциплината в Европейската футболна централа.
"Независимост" е думата, с която може да се определи целият начин на функционирането й. Неслучайно централите на ФИФА и УЕФА се намират в държавата, популярна с безупречната си правна система - Швейцария", заяви Илиев.
"Бях приятно изненадан от отношенията между всички, работещи там на различните нива. Навсякъде цари атмосфера на истински своеобразен феърплей", допълни позитивния образ адвокат Ивков.
По въпроса за промените във формата на турнира Интертото Илиев бе категоричен, че те са ощетили българските отбори, тъй като се отнема възможността за участие на страни с нисък национален коефициент.
За разлика от миналата година сега българските отбори вместо директно от груповите фази ще започнат от първия предварителен кръг, за участие в който тимовете няма да бъдат финансово обезпечени.
Единственият плюс на новата система е влизането на Локомотив (Пд) в турнира.
"За съжаление опасенията ми, че промените не са в наша полза се оправдаха. При обсъждането миналата година на моя страна бе и президентът на Партизан (Белград)", констатира Илиев, като допълни, че турнирът на УЕФА става все по-комерсиален.
В тази връзка - по отношение на финансовата страна - той спомена за предложение от страна на Китай финалът за Суперкупата да се играе от догодина не в Монако, а в Пекин. Именно с това събитие домакините на олимпиадата през 2008 година планирали да открият свръхмодерния си олимпийски стадион.
Илиев обаче смята, че да се измести извън Европа срещата е абсурд, макар финансовата страна на предложението да е наистина атрактивна.
Като член на най-престижния орган на УЕФА адвокат Ивков разясни начина на функциониране на централата. А именно - дисциплинарните органи на УЕФА налагат санкции за неспазване на правилнициите на европейски и световни шампионати.
Всички наказания, определени от комисията, подлежат на обжалване от Апелативното тяло. В него се включват 12 членове, от които трима провеждат заседанията. Председателят е константен.
Апелативната комисия е своеобразен дисциплинарен инспектор, "прокурор" на УЕФА.
При определянето на наказанията под внимание се взимат различни фактори - като например финансовите възможности на клуба.
"Не е все едно дали ще глобиш Байерн или Левски с 50 хиляди евро", категоричен бе Ивков. Българските клубове не могат да се оплачат от специално негативно отношение, смятат двамата ни представители в УЕФА.
"Благодарение на Апелативния орган в последните няколко години дори мога да кажа, че се стигна до намаляване сумите на санкциите към ЦСКА и Левски", сподели впечатленията си и Илия Илиев.
Общото мнение бе, че всички отбори са равнопоставени пред решенията на УЕФА.
По отношение на българската действителност адвокат Ивков обяви за пореден път необходимостта от коренна промяна и създаването на независима институция, която да е дисциплинарен наблюдател и арбитър в родното футболно пространство.
Не бе пропусната и темата за расизма като проблем на спорта и обществото.
"Не считам, че завишаването на наказанията ще доведе до успех. Санкциите трябва да възпитават, а не да се преувеличават", заяви юристът, като не скри и негативните си впечатления от работата на българската апелативна комисия.
Дискусията завърши оптимистично с пожеланието и други способни български футболни хора да намерят място в престижната европейска организация.
JMourinhoo
на 22.06.2006 в 18:14:43 #1Оксер ....