Когато Григор Димитров влезе в залата, обстановката ще му бъде позната. Преди три години той бе резерва във финалния Мастърс. Тренираше и се подготвяше в очакване на възможност за изява, която така и не се отвори.

"Беше трудно, но това ме направи по-силен и останаха позитивите от ситуацията", спомня си Димитров, който сега може да си позволи да се усмихне спокойно - "Финалите са специално място за всеки. Винаги съм искал да съм тук и да съм част от тази елитна група. Няма по-добра награда за усилията през годината".

Да е в тази компания ще помогне на харизматичния българин да разбере не просто че става въпрос за награда за труда му, но и за това какво е най-добро за него, като модел на работа и изграждане като личност.

Григор Димитров: Финалният турнир на ATP е много специално събитие за всеки

Григор Димитров: Финалният турнир на ATP е много специално събитие за всеки

Хасковлията признава, че е имало моменти, когато нещата не са вървели добре

Димитров бе на 23 години, когато за пръв път влезе в Топ 10 през юли 2014 г., оповестявайки появата на ново поколение, включващо още Кеи Нишикори и Милош Раонич. И докато Григор спечели три титли през този сезон, както и повече от 50 мача, 2014-а беше и година, в която той се справи с редица предизвикателства и натрупа доста опит. Фокусът на вниманието се изместваше от неговия бекхенд и чудесната му за гледане игра, когато атакува, с несправедливи сравнения с тениса на Роджър Федерер, а също и с личния му живот. "Имаше моменти, в които нещата определено не вървяха добре, но все пак трябваше да играя и да се състезавам", казва Димитров.

Опитът му от Топ 10 отпреди три години се превърна в основа на неговото възраждане през последните 16 месеца. "Да се състезаваме е това, което искаме", казва Димитров. "Понякога, когато останем вкъщи в продължение на три седмици, нямаме търпение да се върнем в игра. Но докато си у дома, трябва да продължиш да тренираш и да положиш необходимите усилия. Понякога този труд е по-важен от всичко друго, защото ако се чувстваш свеж и щастлив, влизаш по-лесно в натоварения турнирен ритъм и всичко се напасва. Когато печелиш, искаш да печелиш още повече. Когато губиш, все едно ти се срутва целият свят. Така че трябва да намериш правилния баланс", споделя опита си Григор.

Снимка 308599

Източник: GettyImages

Откакто Дани Валверду, Себастиан Дюран (фитнес треньор) и Аздине Буснана (физиотерапевт) станаха част от екипа на Димитров през август 2016-а, той се изкачи от №40 до завършване в Топ 10 за сезона. "Първоначално седнахме с Дани и останалите от екипа, за да начертаем план. "Това е, което ще направим и ето как ще го направим... Да започваме". Основното беше да опростим всичко възможно най-много - от физическата подготовка до тренировките на корта и извън него. Поставянето на цели - краткосрочни, средносрочни и дългосрочни, спомогна за развитието на моята увереност и последователност. Така идва моментът, в който разбираш, че можеш да играеш добър тенис и заслужаваш да бъдеш сред най-добрите. Да се научиш да бъдеш търпелив също прави голяма разлика", допълва българинът.

Снимка 275096

Източник: EPA/БГНЕС

Димитров залага на изключително сериозна подготовка през ноември и декември, която поставя началото на блестящото му представяне сега. "Няма скриване от австралийското слънце и когато започва новият сезон, си проличава кой е работил и кой не е, когато излезе на корта", казва Григор, който стартира годината с 16 победи от 17 мача. Той победи трима от Топ 10 - Доминик Тийм, Раонич и Нишикори за титлата в Бризбейн, игра полуфинал срещу Надал в Мелбърн и вдигна трофея в София.

Тези резултати го насочиха в правилната посока, след като приключи 2016-а под №17, а през юли се върна в Топ 10, печелейки най-голямата титла в кариерата си от Мастърса в Синсинати. Сега българинът е близо до втория си сезон с над 50 победи в тура.

Снимка 271285

Източник: GettyImages