Роджър Федерер започна с очаквана победа тазгодишното си участие на турнира "Dubai Duty Free Tennis Championships" с награден фонд $2,503,810. Жребият му отреди да срещне на старта Михаил Южни, а след 15 победи от 15 мача помежду им до момента едва ли някой е вярвал, че световният №55 ще спре Маестрото точно на един от любимите му турнири.

Мачът приключи бързо за 6:3, 6:1 и швейцарецът вече мисли за следващия си съперник, който ще бъде излъчен от испанското дерби Фернандо Вердаско - Гийермо Гарсия-Лопес

Южни започна по-концентрирано и сравнително лесно печелеше подаванията си. Форхендите му бяха прецизни и мощни, а бекхендът също влизаше ефикасно в употреба, като един безкомпромисен уинър по правата, който сложи точка на петия гейм, спечелен от руснака на нула за 3-2.

Федерер правеше доста непредизвикани грешки, но постепенно намираше играта си и с два невероятни форхенда и непредизвикана грешка на Южни стигна до 15-40 и първите две точки за пробив в мача. Първата бе пропиляна с ретур в аут, а руснакът атакува успешно и отрази и втората.

Федерер обаче нямаше никакво намерение да се отказва. От четвъртия опит добра топка на Маестрото първо бе отсъдена в аут, но в преиграването швейцарецът показа стабилни нерви и брейкът стана факт.

Затвърждаването на пробива бе осъществен с лекота и при 5-3 Южни сервираше за оставане в сета. Самочувстието му обаче бе спаднало и с осем спечелени точки от последните девет, Федерер дръпна с 0-30, след което със зрелищно изпълнение на мрежата стигна до 15-40 и два сетбола.

С нов страхотен удар от основната линия световният №2 затвори първата част, в която се отчете с 5 аса и 19 уинъра. Вторият сет започна перфектно за Роджър, който освен че подобряваше играта си от гейм на гейм, след 39 минути на корта водеше със сет и пробив, осъществявайки брейк на нула след двойна грешка на Южни.

Маестрото затвърди, а силите на руснака стигнаха само за почетен гейм, с който бе прекъсната поредицата от седем поредни гейма на световния №2 за 3-1. След това обаче Федерер проби още веднъж и повече не даде думата на опонента си, приключвайки всичко за по-малко от час.

Федерер се отчете с осем аса и е на 15 от юбилейния №9,000 в знаменитата му кариера. Той преследва седмата си титла в Дубай, с което може да изравни рекордите си от Уимбълдън и Хале, където е триумфирал по седем пъти.