От години витаеше твърдението, че Левски е сред грандовете у нас, които никак не ги бива на трансферния пазар. "Сините" често губеха звездите си за без пари или ги продаваха някъде из дебрите на Турция, Израел или Русия. Входящите сделки пък нямаха никаква икономическа логика и очаквано, заедно с още куп други неразбории, бяха изправили клуба пред угрозата от фалит.

Левски се готви за мача с ФК ЦСКА 1948 без трима основни футболисти

Левски се готви за мача с ФК ЦСКА 1948 без трима основни футболисти

Ето подробности

Без да твърдим, че "виновник" е конкретна личност на "Герена", дори и критиците на Левски ще се съгласят, че столичани рязко промениха този свой негативен имидж. Стадион "Георги Аспарухов" вече е място, което може да се превърне в трамплин за силен международен трансфер. Също така и предпочитана локация за знайни и не чак толкова футболисти, готови да демонстрират класа в името на личния и общ интерес. Стоилов, Сираков, Костов, скаути, мениджъри..., всички те направиха така, че любимият шаблон на Мъри - "футболен бизнес", да се превърне в работещ механизъм при вековниците. "Меркатото" в Левски повиши своето ниво, а това подейства благотворно и на "синята" каса. Главницата към НАП беше погасена, същото се случи и с дълговете към Столична община. Все важни крачки, които спомогнаха за една спокойна обстановка в първия тим, предразполагаща към работа и успехи. Точно такива, към каквито левскарите са се запътили под ръководството на Станислав Генчев.

Снимка 661934

Източник: startphoto.bg

Три от Топ 5 изходящите сделки в "синята" история са в рамките на последните два сезона! За момента, според статистика на transfermarkt, №1 е преминаването на Георги Иванов в Рен за 4,1 млн. евро. Близо до тези параметри обаче бе и Хосе Кордоба. Панамецът пристигна като резерва от Етър, но Станимир Стоилов, а след това и Николай Костов, направиха така, че 160 000 евро, които бяха платени на тима държащ правата му - Индепендиенте, се превърнаха в чиста печалба от над 3 млн. евро, след като Хосе бе продаден на Норич за над 3,3 млн. евро. Забележете, Левски не бе продавал свой футболист, директно на английски клуб, от кампания 2007/08, когато Ливърпул взима Николай Михайлов.

Пристигайки в Левски през зимата на 2022 година, бразилецът Уелтън струваше не повече от 150 000 евро. Усетът на Джери Перейра обаче направи така, че той, заедно с Цунами, да бъдат взети от ниските нива на бразилската футболна система, превръщайки се във фундаментални играчи за столичния гранд. Уелтън Фелипе бързо изпъкна с футболните си качества и две години по-късно беше продаден на Гамба (Осака) за 3 млн. евро. Правейки го третия най-скъп трансфер в историята на Левски след споменатите вече на Гонзо и Кордоба.

Снимка 644476

Източник: startphoto.bg

И ако Уелтън и Цунами бяха само началото, то следващите две бразилски сделки на Левски също донесоха мечтана печалба за "сините". За Роналдо "сините" платиха 180 000 евро на Бахия, две години по-късно за него бяха броени 2 млн. евро от Ростов. По този начин крилото "затвори" Топ 5 на най-големите изходящи сделки на "Герена". В десетката обаче намираме и Рикардиньо. Нападателят отбеляза доста попадения за софиянци, но така и не се превърна в ключов играч. Доброто трансферно реноме на "сините" обаче направи така, че за него Виктория (Пилзен) да плати 1.2 млн. евро, при положение, че Рикардо Виана дойде със свободен трансфер от Гремио. Прецакани от сделката май са чехите, тъй като Рики все още не може да се утвърди в тима и търка резервната скамейка.

ФК ЦСКА 1948 оцени Левски на 25 лева

ФК ЦСКА 1948 оцени Левски на 25 лева

Ето подробности

Нека не забравяме и за Дарлан, за когото се твърдеше, че има невероятни качества, които си останаха само в сферата на добрите пожелания. Въпреки това, "меркатото" проработи и тук в полза на левскарите, които го пласираха в Китай на Ухан Трий Таунс за 650 000 евро при все, че също дойде със свободен трансфер от Гремио.

Добри пари се взеха и за Ноа Сонко Сундберг, който чрез различните клаузи в договора си с Лудогорец вече "изби" левкарската инвестиция с дадените 500 000 евро на Йостерсунд през зимата на 2022 година. По непотвърдени информации, "сините" са на плюс с поне 300 000 евро, след като гамбиецът стана шампион на България с "орлите", а и игра групова фаза на евротурнири с тях.

Снимка 635586

Източник: startphoto.bg

Написаното до тук показва, че Левски наистина се научи как да прави пари от трансфери. Досието на "сините" вече е такова, че да не буди предубеждения. На "Герена" вдъхват доверие и като купувач, и продавач. Печеливши от ситуацията сякаш се оказват българските футболисти на тима. Най-сетне пред тях се очертава далеч по-добра перспектива за бъдещо развитие. Сделката с Пламен Андреев във Фейенорд е показателна, че за млад наш играч могат да се плащат и над милион евро. Помислете си колко би струвал той, ако беше сърбин или румънец.

Оттук насетне по стъпките му остава да тръгнат и други млади звезди на Левски. Марин Петков вече няколко "прозореца" очаква птичето на кацне и на неговото рамо. Преди време нападателят прояви разум и не прие офертата на Бордо, където след няколко месеца можеше да се окаже и безработен. Ясно е обаче, че качествата му ще бъдат оценени подобаващо и няма да отиде за "жълти" стотинки в отбор с нулеви амбиции.

Снимка 678300

Източник: startphoto.bg

Както се казва, топката е в полето на левскарите. Имидж се гради трудно, но пък се руши светкавично лесно. Наско Сираков и подопечните му трябва да направят така, че футболният бизнес на "Герена" да продължи, защото само точните сделки биха могли да осигурят на тима нужния просперитет и спокойствие. Има ли ги тях, несъмнено ще дойдат и триумфалните мигове на терена.

Сериозни главоболия за Генчев преди гостуването в Бистрица

Сериозни главоболия за Генчев преди гостуването в Бистрица

Ето подробности