Григор Димитров се класира за четвъртфинала на Чайна Опън, след победа над силния французин Лука Пуй с 6-7(3), 7-6(0), 6-4 и очаква победителя от мача между Рафаел Надал и Адриан Манарино.

НА ЖИВО Григор Димитров - Лука Пуй: Българинът води с пробив в третия сет

Българинът излиза за място на четвъртфинала на Чайна Опън

Българинът загуби първия сет след тай-брейк, остана в последния възможен момент в мача  във втората част и накрая наложи убедително волята си. Крайният резултат предполага много оспорван мач, но детайлната статистика показва, че Димитров  е имал пълно превъзходство.

В първия сет никой от двамата не можа да осъществи пробив и закономерно се стигна до тай-брейк. Григор допусна мини пробив  в началото и французинът удържа предимството си до края на гейма и поведе с 1-0.

Снимка 256608

Вторият сет продължи в същото русло до петия гейм, когато Пуй направи първия пробив в мача. Той стигна до 5-3 и вече се виждаше като победител в двубоя. В този момент Григор Димитров се мобилизира и концентрира, нещо което в последно време не му се случва. Той взе подаването си на нула и притисна французина, с което го накара да сгреши и резултатът бе изравнен 5-5. Това беше преломният момент в нача и от тук до края хасковлията не изпусна инициативата.

В последвалия втори за мача тай-брейк резултатът е красноречив - 7-0. Подемът в играта на българина беше очевиден и решителния пробив в третия сет бе постигнат в петия гейм. Гришо печелеше геймовете си убедително, а Пуй губеше минимум по две точки когато подава.

Следващите два сервис гейма Димитров спечели на нула. При последните разигравания Пуй спечели една, две точки, като последен опит за съпротива. Този път хасковлията показа стабилна психическа устойчивост и показа, че днес беше по-добрия на корта.

Статистическите показатели покзват пълно преимущество на българина. Той има 120 спечелени точки срещу 97 на неговия съперник. Григор има спечелени 45 точки при подавания на Пуй срещу само 22 за французина. Асовете са в полза на Пуй 12-9, но той има 7 двойни грешки, а Димитров няма нито една. Българинът има 18 точки при първи сервис на противника срещу 8.

В този мач възможностите за пробив бяха изключителна рядкост. Пуй реализира единствената си. Димитров направи два пробива от три възможности. Вторият реши мача.