В Мелбърн се изиграха мачовете от втори кръг на Australian Open от долната част на схемата, където се намира и нашият представител - Григор Димитров. Гришо имаше наглед лесен противник - Хьон Чунг, който се намира под номер 105 в световната ранглиста. Върхово постижение за него беше 51-ото място, постигнато в края на миналата година. Всеки би си казъл, че това е страхотен жребий, но поглеждайки визитката на корееца може да видим блестяща кариера при юношите и обещаваща такава при мъжете. Той е оглавявал световната ранглиста при юношите до 18 години, като има финал на Уимбълдън през 2013-а. Тогава, във втори кръг, бие 13-ия в света в момента Ник Кириос с 6-2, 6-2, а на 1/4-финала побеждава хърватския талант и 59-и в света в момента - Борна Чорич. През 2014-а Чунг записва и два 1/4-финала на Australian Open и Уимбълдън. Тези резултати, подплатени с достигането до 51-во място на 20 години в мъжкия тур е доста добро постижение. Това се оказа вярно. Този млад корейски талант изпоти Григор, и не само. Всички, които са били пред екрана видяха, че това момче изигра мача на живота си. Страхотни ретури, стабилен сервис, перфектни волета, стабилност от основната линия и множество хот-шоти и минаващи удари. И това срещу "Хот-шот Димитров".

Григор Димитров с измъчена победа над корееца Хьон Чун (ВИДЕО)

Българинът се събуди чак в началото на втория сет

Мачът беше много полезен за хасковлията. Григор беше поставен под напрежение. Тенесистът срещу него даваше не 100, а 200% от възможностите си и всички видяха това. Димитров играе трудно срещу съперници, притежаващи такава страхотна защита като Чунг. Това може да е рубиконът за Григор на Australian Open, още повече, поглеждайки напред в схемата. Най-големият му съперник, шесткратният шампион от Австралия и миналогодишен победител Новак Джокович отпадна от 117-ия в света Истомин и отвори огромен шанс за българина да стигне далеч.

Григор Димитров:  При 4:3 в четвъртия сет Чун изравни и си помислих: "О, не отново!"

Григор Димитров: При 4:3 в четвъртия сет Чун изравни и си помислих: "О, не отново!"

"Преди 6 месеца можеше да загубя мача"

В трети кръг Димитров ще се изправи срещу трудния за него противник и бивш номер 7 в света - Ришар Гаске. В статистиката между двамата убедителен лидер е Гаске с пет успеха от шест мача. Но последният мач между тях завърши с победа за Григор на Мастърса 1000 в Шанхай с 6-4, 6-4. Двамата се познават много добре, като гвоздеят в този мач ще бъде битката на двата едноръки бекхенда.

При победа над Гаске, на 1/8-финал, родният представител Григор Димитров ще срещне някой измежду поставения под номер 30 в схемата испанец Пабло Карено Буста или изненадата Денис Истомин. Григор води в преките двубои с испанеца с 2-1 победи, а срещу Истомин има един мач от турнир на АТП (победа с 6-3, 6-3 на Мастърса в Шанхай през 2014-а) и един от ИТФ (победа за Истомин през 2009-а година с 2-1 сета). Победа и тук класира Димитров за 1/4-финал, където би срещнал някой измежду осмия в света Диминик Тийм (победен от Григор с 2-1 сета преди 2 седмици в Бризбейн), Беноа Пер, бившия номер 13 в света Фабио Фонини, машината за асове - Иво Карлович, или 11-ия поставен в схемата белгиец Давид Гофен. Тези съперници изглеждат преодолими в сравнение с мач с Новак Джокович.

Григор Димитров: От началото на втория сет се чувствах уверен

Първия сет той игра невероятно

При нова победа, Григор би стигнал върха в неговата кариера в този турнир - 1/2-финал. Там вече най-вероятни негови съперници са Рафаел Надал (номер 9 в схемата), Милош Раонич (номер 3 в схемата) или Гаел Монфис (номер 6 в схемата). Преглед в мачове помежду им показва, че Григор играе най-лесно с Раонич - три победи и загуба на ниво АТП и победа от ИТФ турнир, като последния успех над канадеца, българинът записа на страхотния за него турнир в Бризбейн в началото на 2017-а - 7-6, 6-2. Срещу Надал, хасковлията има много лоша статистика - 8 мача и само една победа в тях, но тя беше в последния им мач - 1/4-финал в Пекин, спечелен категорично от Димитров с 6-4, 6-2. Срещу Монфис статистиката на Григор също е отрицателна - 1 победа, и то след контузия на Монфис, и четири загуби.

Финал на Australian Open! Как само звучи. Българин на финал на турнир от Големия шлем. Ако Григор Димитров достигне до мач за титлата, не би трябвало да правим сметки с кой ще играе, защотото това е финал. А на финал всеки дава максимума, че и отгоре, и независимо дали си номер 130 или номер 1, дали имаш лоша статистика или не срещу опонента ти, трябва да излезеш и да се наслаждаваш. Да се наслаждаваш на постигнатото до момента в турнира, на това че цял свят те гледа и говори за тебе, на това че си на крачка от една от най-големите титли! Дай Боже Димитров да стигне до финал, а там всичко е възможно.