Първият за годината турнир от Големия шлем - Australian Open постепенно набира скорост. Вече са известни голяма част от участниците в третия кръг при мъжете и жените. За съжаление, в мъжката част на схемата, сред тях не е най-добрият български тенисист Григор Димитров, който се отказа при сет и пробив пасив срещу италианеца Франческо Пасаро още в откриващия си мач, заради травма в левия аддуктор. Всъщност, за трети път в последните три Мейждър турнира хасковлията бе принуден да прекрати преждевременно участието си поради физически проблем, като този път това ще му коства мястото в Топ 10 на световната ранглиста, след края на надпреварата в Мелбърн.
Според статистиката Григор е участвал до момента на 57 турнира от Големия шлем при мъжете, в периода 2009-2025, като има 8 отказвания.
При първото си участие в надпревара от този ранг, именно през 2009, когато получава уайлд кард от организаторите на Уимбълдън, в следствие на титлата си при юношите от предходната година, той не довършва мача си от първия кръг срещу Игор Куницин (Русия). Българинът печели първия сет, но след това получава контузия на коляното, губи следващите десет гейма и при резултат 6:3, 0:6, 0:4 прекратява участието си.
Три години по-късно историята се повтаря, отново на "свещената трева", по време на двубой от втория кръг срещу кипъреца Маркос Багдатис. Тогава Гришо изостава със сет и пробив, когато заради обезводняване решава да прекрати участието си.
Следват цели девет години, през които Димитров успява да завърши всеки двубой, в който участва в турнирите от Голямата четворка, за да се стигне до края на май 2021. Тогава се стига до изключително неприятно отпадане на хасковлията заради травма. Той води с 2:0 сета и 5:1 в третия срещу Маркос Гирон (САЩ), като дори има мачбол, но контузия в гърба го лишава от почти сигурната победа и по-натъшното участие в турнира. Той губи сета с 5:7, а в четвъртия при 0:3 се оттегля.
През същата тази 2021-а го спохожда още едно преждевременно оттегляне. Това се случва във втория кръг на на US Open, като негов съперник тогава е представителят на Австралия Алексей Попирин. Хасковлията отстъпва в първите две сета след тайбрейк, а в третия при 0:4 гейма, болка в лявото стъпало го принуждава да прекрати битката.
През лятото на следващата година мускулна травма го спира във втория сет в откриващия му мач на Уимбълдън, когато негов съперник е американецът Стийв Джонсън. Преди това Димитров е взел първата част с 6:4.
Източник: GettyImages
Черната серия продължава с четвърто отказване на тревата в Лондон, като това се случва през 2024-а. Тогава се случи и най-ранното прекратяване на мач от страна на Григор. Той започна отлично двубоя си срещу световния №5 Даниил Медведев от 1/8-финалите и набързо поведе с 3:0 гейма. Малко по-къно руснакът върна пробива, като при 3:2 първата ракета на България се подхлъзна при опит за смяна на посоката и това доведе до нова неприятна травма. Заради нея Димитров бе принуден стисне ръката на своя опонент още след осмия гейм на първия сет.
Само два месеца по-късно следва още едно горчиво разочарование и то в доста напреднал етап от Мейджър турнир. Григор достига до 1/4-финалите на US Open след хубави победи над Кириан Жаке, Ринки Хиджиката, Талон Грикспор и световния №6 Андрей Рульов, за да си осигури мач срещу представителя на домакините Франсис Тиафо. След здрава битка при резултат 2:1 сета за неговия съперник, в началото на четвъртия, заради болки в областта на аддуктора българинът не довърши срещата.
Източник: GettyImages
За съжаление, тази негативна поредица продължи и през Новата година. За първия път в своята кариера Гришо трябваше да се оттегли преждевеременно и по време на свой мач на Откритото първенство на Австралия. Споменатата вече болка в левия аддуктор отново напомни за себе си и сложи точка на участието в Мелбърн при резултат 5:7, 1:2 срещу Франческо Пасаро.
Безпристрастната статистика от участията на Григор Димитров в най-престижните турнири показва, че освен трите полуфинала, които той е достигал, хасковлията има и Голям шлем, но за жалост от отказвания във всеки един от тях. Дали го преследва малшанс или те се дължат на недостатъци във физическата му подготовка оставяме на хората от щаба му да преценят. Разбира се, контузиите са една неприятна и неизбежна част от играта и съпътстват кариерите на (почти) всеки професионлен спортист. При положение, че Гришо вече наближава 34-годишна възраст на почитателите му им остава надеждата, че грешките в подготовката му ще бъдат изчистени, защото лимитът му за отказване поради физически проблеми изглежда изчерпан.