В навечерието на Нова година в София бе големият италиански треньор по плуване Андреа ди Нино. 37-годишният спец дойде по покана на клуб "Дамини - ЛВ" и изнесе семинар пред 70 наши треньори. Ди Нино е наставник на феноменалния сърбин Милорад Чавич и на още няколко звезди.
- Г-н Ди Нино, как плувец може да бъде подготвен така, че да победи Майкъл Фелпс. Чавич остана на стотна от американеца на 100 м бътерфлай на олимпиадата в Пекин...
- Трябва да си с генетични заложби за добър плувец и да има система, по която да бъдеш открит за плуването и подготвен на високо равнище. В момента това съчетание на уникалности май съществува само в САЩ. Огромна страна с необятен човешки потенциал и страхотна система на плуването. Това няма как да стане без участието на семейството, а американците страхотно обичат плуването. Случва се и на други места по света, но по-рядко. Най-близо до този модел е Австралия. Затова и Чавич е продукт на американската плувна система, както и българинът Михаил Александров. За ваше съжаление Александров вече се състезава, и то с успех, за САЩ, а Чавич ще продължи да го прави за Сърбия.
- Чавич примири ли се със загубата в Пекин?
- Милорад вярва, че е спечелил битката в Пекин, но е приел решението. Малко се изхвърли преди световното в Рим това лято, предизвиквайки словесно Фелпс, но накрая прие и грешката си, и загубата (б.а. - с 0,08 сек на 100 м бътерфлай). Харесва ми, че е боец и не се предава. Въпрос на време е да победи Фелпс. Опитах се да му внуша да не мисли много за Фелпс, може да получи комплекс.
- Разкажете за клуба си ADN Swim Project (б.а. - "АДН плувен проект")?
- Проектът е първата програма в Европа, която помага на елитни плувци от цял свят да плуват и тренират в силно конкурентна среда всяка седмица. Работя с олимпийски медалисти, 4 световни рекордьори и 3 шампиони на планетата, всичките специалисти в стила бътерфлай - Милорад Чавич, Рандъл Бол (САЩ), Евгени Коротишкин (Русия), Фернандо Шерер (Бразилия), Роман Слуднов (Русия), Владислав Поляков (Казахстан). Като национални състезатели на много високо ниво подготовката им е обезпечена от техните федерации и спонсори. Програмата е немислима без съдействието на кондиционния спец Франческо Куцолин, един от най-добрите в света, който работи за отбора от НБА "Торонто Раптърс".
- Има ли допинг в плуването?
- Сигурно, като във всеки голям спорт, има и такива плувци, които посягат към допинга. Но с това не може да се обясни прогресът на целия ни спорт по света. Плуването се развива благодарение основно на все по-перфектните методи за тренировка; резултатите вървят напред и заради новите костюми. Аз примерно не вземам в клуба си плувци, които откажат ДНК тест. А с него се установява употребата на допинг и много назад във времето.
- От началото на 2010 г. плуването се връща в старите си костюми...
- Вълните в басейна няма да затихнат. Плуването е велик спорт и ще запази аудиторията си. Просто ще се върне към корените си без високотехнологичните костюми. Лошото е, че ФИНА (б.а. - Международната федерация по плувни спортове) подходи повърхностно към проблема, когато той се генерираше, и взе три взаимно изключващи се решения. Сега без "бързите" костюми плуването ще загуби и някои от звездите си. Като френските асове в спринта Ален Бернар и Фредерик Буске, които едва ли ще се появят на европейското в Будапеща през лятото.