Биткойн, на английски: Bitcoin, е получено от съчетанието на английските думи бит (на английски: bit) и монета (на английски: coin). Биткойнът е едновременно валута и система за разплащане, според определението за него в Wikipedia.
Трябва да знаете, че валутата биткойн не се издава и не се гарантира от правителство, организация или компания. Тоест тя на практика е необезпечена. Тя се поддържа и защитава от десетки хиляди компютри по света, чиято съвкупна мощ е хиляди пъти по-голяма от изчислителната мощ на някои от най-големите интернет компании по света.
Всъщност биткойнът, до голяма степен е първото нещо, което не подлежи на правителствена намеса и това й носи много позитиви сред голяма част от потребителите на валутата.
През 2009 г. се ражда Биткойн мрежата с пускането на първия клиент на биткойн с отворен код и издаването на първите биткойни. Първоначално биткойн цените се определят от хората в биткойн форумите. Най-сериозната сделка по това време е за пица на стойност 10 000 биткойна. Малко след това е създадена биткойн борсата Mt. Gox.
По силата на математически закон броят на всички биткойни е ограничен на 21 милиона биткойна. През 2014-та година в обръщение има над 12 милиона биткойна, докато през 2017-та година те са вече над 18 милиона. Преди три години, средното време за добиване на 25 биткойна е била 10 минути, докато към днешна дата, това време се забавя съществено, до вече 12.5 биткойна на 10 минути.
Няма как да не отбележим, че до голяма степен забавянето в добиване на нови биткойни, в съчетание с ограничения им ресурс и нарасналия интерес към криптовалутата, до голяма степен са в основата на изключителното поскъпване на валутата.
С биткойнът могат да се извършват все повече разплащания с размер по-малки от една стотна от валутата, предвид на факта, че цената на валутата вече премина психологическата граница от 2 000 долара, като вчера поскъпна до нов исторически рекорд от близо 2 900 долара.
ОСОБЕНОСТИ НА БИТКОЙНА
Вашите биткойни са неприкосновени - никоя власт не може да получи достъп до тях, ако не разполага с частния ключ за адреса, в който се намират те. Може дори да се каже, че биткойн е първата технология в историята на човечеството, която е по-силна от държавата и централизираната власт в нея. За това и много от хората схващат биткойн не толкова като модерна валута в интернет, а като социална съпротива срещу статуквото.
Няколко са отличителните черти на биткойна, в сравнение с традиционните валути:
Децентрализираност - Това означава, че никоя централна власт не може да осъществява парична политика. И ако някоя част от мрежата излезе извън строя по някаква причина, потокът на пари не спира.
Лесно управление - Създаването на търговска регистрация за плащане в банките е съпроводено с бюрокрация, докато Биткойн регистрация може да се създаде за секунди, без много въпроси и без такси.
Анонимност - Потребителите могат да притежават множество биткойн адреси, които не са свързани с имена, пощенски адреси или друга информация за идентифициране.
Прозрачност - биткойните съдържат информация за всяка една транзакция. Ако имате публичен биткойн адрес, всеки може да види точно какво количество има вътре.
Минимални такси - Банките удържат немалки такси за международна транзакция, при Биткойн таксите са минимални.
Бързина - биткойн мрежата обработва заявките многократно по-бързо от традиционните банкови системи.
Необратимост - след като биткойните са изпратени, няма начин да бъдат върнати обратно освен ако получателят не реши да ги върне.
КАК СЕ БОРАВИ С БИТКОЙНИТЕ
Разплащателната система Биткойн е децентрализирана, peer-to-peer мрежа. Можем да се разплащаме с биткойн без нуждата от посредници - без банки, виза и мастъркард, пейпал и други подобни комерсиални системи за разплащане. Таксите за изпращане на биткойн са минимални и не зависят нито от размера, нито от получателя на плащането. Всъщност, при Биткойн държавните граници не съществуват - веднъж превърнат в биткойн, парите ви са налични от всяка точка на света, в която има интернет.
Сигурността на плащанията с биткойн се базира на криптография с публичен ключ, като по този начин се избягва нуждата от споделяне на лични данни (като имена, адрес, номер на карта и прочие) при плащане. На същата тази криптография се базира и традиционната банкова система.
Можете да осребрите вашите биткойни във всеки един момент, в зависимост от курса на криптовалутата. Има биткойн-банкомати (битомат), които стават все по-разпространени напоследък. Първият банкомат за биткойн в България е поставен в Интерпред - СТЦ, София на първи август 2014-та година.
КАКВО ПРЕДОПРЕДЕЛИ ИЗБУХВАНЕТО В ЦЕНАТА НА БИТКОЙНА
Дотук с общата информация за биткойна. Сега ще минем малко по-конкретно към криптовалутата.
Биткойнът продължава с рекордното си поскъпване. След като преодоля психологическата граница от 2000 долара на 22-ри май, валутата бързо добави нови над 40% към стойността си, за да регистрира нова рекордна стойност от 2 900 долара.
Няколко са основните причини за това:
- Обвързването на другите крипто-валути с биткойна
Може би до голяма степен, експлозивното поскъпване на биткойна се предопредели от обвързването му с други алтернативни криптовалути.
Стартъпи, свързани с алтернативни криптовалути, се финансират, чрез използването на биткойна, като най-голяма и леснодостъпна сред тях. В тази насока, експлозията в цените на валути като етер, лумени и лайткойни, повиши сериозно търсенето на биткойни.
В началото на годината етера се разменяше при нива от 8.24 долара. Докато към края на май, вече е при нива от близо 200 долара. Или поскъпване от близо 24 пъти, по точно над 2 350%.
Само ще кажем, че инвестирани 1000 лева в етер, в началото на годината, биха се превърнали в 24 000 лева.
- Япония и Русия
На 1 април, Япония официално призна биткойнът, като легална форма за плащане. Само месец по-късно, биткойнът все още усеща позитивните въздействия от това. Решението на Япония означава, че пазарът на биткойни в страната, ще е регулиран по силата на закона за пране на пари (AML) и политиката познавай-клиента-си (KYC).
Според графики на CryptoCompare, около 46% от търговията с биткойни в момента са в японски йени. Това е най-голямата активност. Традиционно до сега, първенец бе щатският долар, или китайският юан.
В допълнение, според публикация на Bloomberg на 10-ти април, подобно действие се очаква да предприеме и Русия през следващата година. Централната банка на страната, работи с правителството за легализиране на валутата.
- Забавя се процеса на производството на биткойни
Начина за производството на биткойни, се базира на сложни технологични процеси и изчисления. Производството им е децентрализирано, а скоростта на процеса на "блоковете" се забавя, поне в сравнение с това необходимо преди няколко години.
Както вече споменах, необходимото време за "производство на 12.5 биткойна към днешна дата е средно 10 минути, при произвеждани 25 биткойна за 10 минути през 2014-та година.
- Силното търсене от страни, като Венецуела и Китай
Биткойнът е много удобно средство за трансфер на средства и богатство, от страни, където са налице капиталови рестрикции, като например Венецуела и Китай. Това прави биткойнът, предпочитано средства за държане на спестяванията. В допълнение, биткойнът се радва и на засилен интерес в страни с високи нива на инфлация. 5. Потенциала за появата на ETF фонд
След като щатският регулатор, в лицето на SEC, отхвърли плановете на близнаците Уинклевос за представяне на индексен фонд, базиран върху биткойна, през март, цената на биткойна се понижи след силния му ръст преди това. В края на март обаче, двамата братя подадоха обжалване на решението, по което скоро по-висша инстанция ще се произнесе.
И дори и в САЩ да не успее да бъде прекарана идеята за индексен фонд, базиран на цената на биткойна, със сигурност такъв ще се появи някъде по света, при положение, че крипто-валутата е толкова популярна.
- Повишаване на пазарната несигурност
Факторът, който винаги въздейства позитивно върху цената на биткойна е пазарната несигурност. Дигиталната валута, се вижда от много от инвеститорите като "спасителен остров" в ситуация на несигурност. Инвеститорите гледаха към биткойна по време на гръцката криза например.
- Нарастване на интереса на инвестиционната общност, в среда на ограниченост на ресурса
Друга съществена причина за изригването на биткойна е това, че той е ограничен. Както вече споменахме, броят на биткойните които ще излязат в обръщение е 21 милиона. Въз основа на настоящия брой издадени биткойни, пазарната капитализация на пазара в момента е около 36 милиарда долара. Това все още не е кой знае каква пазарна капитализация, при положение, че биткойна нашумя в такава голяма степен и всички медии започнаха да тръбят за него, включително и нефинансови такива.
- Биткойнът се търси и от "сивия сектор"
Анонимността и прозрачността на биткойна е една от най-големите благословии, но и проклятия за биткойна. Анонимността на крипто-валутата, я прави изключително привлекателна за сенчестия бизнес и удобен начин за "пране на пари". Това е и едно от най-големите предизвикателства и заплахи пред биткойна, за фундаменталното му съществуване.
ТЪРГОВИЯТА С БИТКОЙН НЕ Е ЗА ВСЕКИ
Много хора се впускат в това да купуват биткойни, подмамени от заглавия като колко щяхте да имате, ако бяхте инвестирали 100 долара в биткойни преди седем години. Защо преди седем години?
Защото на 22-ри май през 2010-та година, известен като "Bitcoin Pizza Day", програмист на име Ласло Ханиец харчи 10 000 биткойна за две пици от Papa John"s.
Тогава, Ханиец е помолил друг ентусиаст относно новата валута да приеме 10 000 биткойна за две пици. В този момент, програмиста е оценил един биткойн, "изработен" на неговата работна станция за 0.003 цента всеки.
За да покажем, колко е поскъпнала валутата отпреди седем години, ще кажем, че човек инвестирал 100 долара в биткойни при цена от 0.003 цента, би се сдобил към датата на рекорда й - със сумата от 72.9 милиона долара.
И тук идва първия момент да сте скептични, по отношение на стъкмистиката в тази новина. Дали сте можили да си купите биткойни на подобна цена за 100 долара? Със сигурност не...
И все пак, фактите си остават. От първите си дни до момента, виртуалната валута е поскъпнала хиляди пъти и най-вероятно е направила много хора богати. Именно тези истории за забогатяване, карат много хора да поглеждат все по-смело към криптовалутата, дори въпреки постигнатите й рекордни стойности.
Въпросът, който трябва да си зададете е следния. Можете ли да си позволите да търгуват с биткойн. Тоест може ли стомаха и нервите ви да го понесат.
Един съвсем пресен пример. На 24-ти май биткойнът завърши при нива от 2 400 долара, регистрирайки моментно най-висока стойност от над 2 700 долара. Само два дни по-късно обаче, криптовалутата завършва при 2 106 долара. През уикенда, тя се търгува вече при ниво от 1 995 долара, като най-ниската достигната стойност в събота е 1 709.99 долара.
Или от върха при нива над 2 700 долара, до дъното при 1 709 долара, е налице движение от 37%. А вие можете ли да понесете подобно движение срещу вас. Защото, както се вижда, движението на валутата е сериозно не само в посока нагоре, но и надолу.
Някои брокери предлагат CFD-търговия върху биткойна, при ливъридж 1 към 5, като има и такива, предлагащи ливъридж от 1 към 10. Ако ползвате ливъридж от 5 обаче, то 20% движение в биткойна, ще ви удвои капитала, но 20% движение в противоположна на избраната от вас посока, ще доведе до тотална загуба на капитал.
Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на биткойни.
vladimir-moushkov
на 13.06.2017 в 16:50:49 #1Може да се закупи или продаде биткойн или други валути с български лева от https://kripko.trade