Състезателят в инвалидна количка Мустафа Юсеинов от Мадан е принуден да плаща от пенсията си част от разходите по подготовката за Параолимпиадата в Пекин през септември, установи репортер на БТА. Според Юсеинов параолимпийските спортове са пренебрегнати у нас за разлика от европейските страни, в които спортистите с увреждания са подкрепяни и от публиката, и от обществото.

При първото си участие на Параолимпиада в Атина през 2004 година Мустафа Юсеинов се класира шести на вдигане на тежести и осми на хвърляне на диск, а в момента е втори на диск в световната ранглиста на състезателите с увреждания. Около 500-600 лева месечно са необходими на параолимпиеца като разходи за подготовката му за Пекин. Обикновено плаща от инвалидната си пенсия необходимите за възстановяването аминокиселини. Липсва и специализирана спортна инвалидна количка, с която да тренира.

Спонсори за паролимпийските спортисти на практика няма, тъй като спортовете за хора с увреждания не са популярни у нас и публиката на такива състезания е в камерен състав. На турнири за хора с увреждания на Запад стадионите са препълнени, а посещението на ученици по време на тренировките е част от възпитанието в толерантност, обяснява Юсеинов.

Според него липсата на достатъчно средства за подготовката му може да се окаже фатална за резултатите. За Параолимпиадата в Пекин състезателят се подготвя с програмата максимум да спечели медал.