Пабло Кинтия (Чили) с КТМ спечели осмия етап при мотоциклетистите на рали Дакар. Това беше негова първа етапна победа в състезанието. Той измина разстоянието от 416 км от Уюни до Икике за време 2:56.19 часа. След него финишираха Педреро Гарсия (Испания) на 11 сек. и Стефан Свитко (Словакия) на 12 сек.

Водачът във временното класиране Хоан Бареда имаше тежък етап. Той имаше аванс от 6 минути, но неговият мотоциклет се запали по пътя към Икике и това му струва над половин час за класирането.

От проблемите на Бареда се възползва сънародникът му Марк Кома, който оглави временното класиране. Испанецът призна, че това е бил най-изтощителният ден от началото на надпреварата. "Този етап беше екстремен. Беше прекалено трудно край езерата. Карахме при необичайно високо морско равнище, а освен това беше и много студено", каза Марк Кома след завършване на етапа.

Втори след Кома на 9:11 мин. е португалецът Пауло Гонсалвеш, а трети се изкачи победителя в етапа Кинтия, който е на 11:11 мин. от лидера.