Алейш Еспаргаро с "Априля" спечели Гран при на Каталуния в клас MotoGP, 11-ия кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм на писта.

Еспаргаро финишира пред съотборника си в "Априля" Маверик Винялес, след като лидерът в шампионата Франческо Баная катастрофира в първата обиколка, стартирайки от полпозишън.

Победителят в спринта Еспаргаро беше втори през по-голямата част от състезанието, но испанецът се възползва от износената предна гума на Винялес, за да излезе начело четири обиколки до края и да спечели победата на пистата "Барселона-Каталуния", разположена на седем километра от неговия роден град Гранойерс.

Испанецът финишира за 38:56.1590 минути, записвайки трета победа в кариерата си в MotoGP. Винялес остана на 377 стотни от секундата, а Мартин е с пасив от 2.831 секунди.

Победата изтри спомените на Еспаргаро от преждевременното празнуване на миналогодишното Гран на Каталуния, когато той беше на една обиколка от втората позиция, но си помисли, че състезанието е приключило и започна да маха на феновете си. Впоследствие той беше изпреварен от двама пилоти и остана четвърти.

"Априля" очакваше чиста победа, но пилотите на "Прамак Рейсинг" Хорхе Мартин и Йоан Зарко изпревариха Мигел Оливейра и завършиха съответно трети и четвърти.

След хаотичния старт, помрачен от две катастрофи, състезанието беше рестартирано за 23 обиколки и Мартин започна отлично, за да поведе в първия завой, но бързо беше изпреварен от Винялес и Еспаргаро.

Въпреки третото си място, Хорхе Мартин е доволен, че е наваксал пасива си от Баная в генералното класиране.

Франческо Баная с пета победа за сезона в Moto GP

Италианецът спечели сътезанието в Австрия

Надпреварата беше белязана с червен флаг, след като Енеа Бастианини се подхлъзна на първия завой и завлече със себе си Марко Бецеки, Йоан Зарко, Фабио Ди Джанантонио и Алекс Маркес, преди Баная да излети от пистата и да отпадне на следващия завой.

Катастрофата на Баная го остави блокиран в средата на пистата и Брад Биндер от KTM не успя да се отклони и прегази крака на световния шампион.

Италианецът беше откаран в медицинския център с линейка, преди да бъде прехвърлен в болница за по-нататъшно лечение. И Баная, и Бастианини не успяха да се върнат за подновяването на състезанието, оставяйки "Дукати" без пилот в надпреварата.

"Научих за случилото се с Баная. Разбрах, че не е сериозно, което е късмет. Тази победа е за него", каза победителят.

В генералното класиране Баная е начело с 260 точки, пред Хорхе Мартин с 210 и Марко Бецеки със 189 точки. Еспаргаро е на пета позиция със 154 точки.

Следващото състезание е Гран При на Сан Марино на 10 септември.