Пилотът на "Алпин" Пиер Гасли изрази бурно недоволството си, твърдейки, че третото му място в Гран при на Монако е било отнето по абсолютно нечестен път. Французинът бе санкциониран два пъти за превишаване на скоростта в питлейна. В хода на състезанието той направи блестящи изпреварвания срещу Ландо Норис и Исак Хаджар, за да пресече финала трети, но наложеното от стюардите 10-секундно наказание го смъкна до седмата позиция.

Гасли бе глобен за превишаване на лимита с нищожните 0.01 км/ч и 0.04 км/ч, което отприщи гнева му след карирания флаг. Пред авторитетното издание "Моторспорт" той сподели:

"Не мисля, че можеше да ми се случи по-неприятно нещо. От десет години се трудя неуморно за този момент и всичко се разви чудесно днес. Щях да бъда на подиума пред толкова много фенове. Не можеш да ми отнемеш подобно нещо по толкова нечестен начин. Случилото се е грешно и се надявам да вземат правилните решения."

Французинът се оказа поредната жертва на масовия софтуерен казус в Монако - неколцина пилоти бяха санкционирани за минимално ускорение в бокса, уловено в рамките на хилядни от секундата. Аномалията се дължи на преминаване през питлейна по нетипична състезателна линия, като проблемът засегна сериозно и други водещи пилоти, сред които Джордж Ръсел и Оскар Пиастри. Отборът на "Алпин" дори официално настоя за пълно преразглеждане на резултатите.

"Знам със сигурност, че карах с под 60 км/ч и знам, че го направих и в двата случая. Това е може би най-простата настройка на болид от Формула 1. Трябва да им е светнало какво се случва от това, че три или четири отбора бяха наказани по този начин. Трябва да проверят къде е проблемът, защото това просто е нечестно", категоричен бе Гасли.

Той допълни, че грешката в измерването е видима в телеметрията на болида:

"Вижда се на данните, вижда се в скоростта ни. Системата е достатъчно прецизна. Това няма да ми върне изгубеното награждаване на подиума с всички фенове, но пак си е подиум. Боря се за него от десет години и чаках дълго този шанс. До момента имам пет подиума и това не е достатъчно. Заслужавам и този."

Гасли стартира от девета позиция на решетката и проведе едно от най-впечатляващите си състезания от началото на сезона, макар и с горчив край:

"Не бих казал точно най-доброто, но е там някъде. Имах добро чувство, карах също така и се възползвах от възможностите пред мен. Изпреварих Норис на старта и карах пред него дълго време, но наистина на трасето бе много интензивно. След това изпреварих и Хаджар на рестарта. Карах добре, но не така исках всичко да завърши", завърши разочарованият пилот.

Нов удар по амбициите на Джордж Ръсел

Нов удар по амбициите на Джордж Ръсел

Британският състезател на „Мерцедес“ изрази огромно разочарование