Едно от най-големите и популярни летища в САЩ - международното летище "Джон Ф. Кенеди" в Ню Йорк вече не се нарежда сред 20-те най-натоварени в света.
То е изпреварено от международното летище "Индира Ганди" в Ню Делхи, което дебютира сред най-големите под номер 16, според рейтингите на Международния съвет на летищата.
Индийското летище е най-бързо растящото в списъка, като пътническият трафик се е увеличил с 14%. След него с ръст от 10% се нарежда аеропортът в китайския град Гуанджоу, който се изкачва с 2 места до номер 13.
Източник: Airport Council International
Центърът на тежестта на световната авиация продължава да се измества на изток, като Китай и Индия ще се наредят сред трите най-големи световни пазара на въздушен транспорт до 2020 г., тъй като нарастващите доходи в региона правят пътуванията по-достъпни.
Азиатско-тихоокеанският регион вероятно ще има 3.5 млрд. пътници до 2036 г., което е над 2 пъти повече от очакваното за Северна Америка и Европа взети заедно, според според прогнозите на Международната асоциация за въздушен транспорт.
За да се справят с тази експлозия в търсенето, азиатските летища ще вложат около половина от предвидените общо 1 трилион долара за разширяване и подобрения на летищата по света, прогнозират австралийски експерти.
Усилията на китайските авиокомпании да добавят повече директни полети към САЩ и Европа задържаха пътнически трафик на летищата от второ и трето ниво през миналата година. Търсенето на пътувания в Китай се очаква да добави още 3 млрд. пътници до 2040 г., което представлява 21% от очаквания растеж на световния пътнически трафик.
Важно е да се отбележи, че в Ню Йорк, както и в други големи градове, освен основните, има и допълнителни летища. Често пътниците предпочитат именно тях. Общият трафик на трите големи летища в Нюйоркската метрополия е обикновено 2 пъти по-голям от този на "Джон Ф. Кенеди".
Най-натовареното летище в света остава това в Атланта, но то е единственото сред 20-те най-големи, което отчита спад в пътническия трафик. Водени от Тиендзин (25% повече пътници), китайските летища отчитат сериозен ръст на трафика. Забележително е представянето на аеропортите в Нанкин (15.5%) и Сиан (13%).
В Индия пътническият трафик в Калкута е скочил с 27%, докато Хайдерабад е имал 20% ръст, а Бангалор - 13%.
Дубай е най-натовареното летище за международни пътници в света, следвано от "Хийтроу" в Лондон и летището в Хонконг.
Хонконг заема най-високото място при товарните превози по въздух, следван от Мемфис и Шанхай.