Грандовете Милан и Лацио изиграха последния двубой за 2020 година в италианския футбол. Дербито между двата клуба изцяло оправда очакванията, като битката на "Сан Сиро" завърши с успех 3:2 за "росонерите". Драмата бе пълна, тъй като победата за домакините бе изкована в последната секунда, когато защитникът Тео Ернандес отбеляза с глава и пак влезе в ролята на герой за своя клуб.

Рома потрепери в последните секунди, но се поздрави с успех над Каляри

"Вълците" бият с 3:2

Преди това съперничеството се разви повече от интересно, тъй като за 15 минути момчетата на Пиоли дръпнаха с 2:0, но след това Лацио, с далеч по-добро представяне след паузата, стигна до частичния обрат.

Снимка 511158

Източник: EPA/БГНЕС

Триумфът остави Милан на върха в Серия "А", с точка повече от големия градски съперник Интер.

Милан демонстрира, че ще търси трите точки от дербито с добра комбинация в 6-ата минута, когато Ребич заложи топката за Хакан Чалханоглу. Турчинът обаче нямаше нужната точност и прати кълбото над горната греда.

Дербито на "Сан Сиро" бе белязано от първи гол в 10-ата минута. Хакан Чалханоглу центрира от корнер, перфектният му пас намери Анте Ребич. Балканецът надскочи своя персонален пазач и с глава остави без алтернатива вратаря на гостите.

Интер спечели визитата си на Верона с 2:1 в Серия "А"

"Мастифите" се преклониха пред новия лидер в Серия "А"

Интер трудно надви Верона с 2:1

"Бианкочелестите" можеха изключително бързо да възстановят паритета. Адам Марушич се озова на стрелкова позиция и насочи по диагонал за далечния ъгъл на Донарума. Италианският национал се протегна максимално, но нямаше нужда и от неговата намеса, защото вражеският удар не намери очертанията на миланската врата.

Снимка 511156

Милан спази традицията да бележи по два гола във всеки свой мач с удвояването на резултата в 2:0. Анте Ребич напредна мощно в наказателното поле на Лацио, но изненадващо за всички реши да подава вместо да отправи удар. Настана меле, при което хърватинът отново получи шанс за стрелба, но бе покосен от хвърлилия се да брани своя вратар Патрик. След преразглеждане на ситуацията с ВАР, реферът Марко Ди Бело все пак реши да отсъди спорна дузпа. С отговорната задача се нагърби Хакан Чалханоглу, който прати Рейна в обратния ъгъл.

Лацио определено нямаше намерение да се предава. Доказателство за това беше перфектният самостоятелен рейд на Хоакин Кореа. Аржентинецът размина с лекота многомилионната покупка Сандро Тонали, след което отправи изстрел, отбит в корнер с известни трудности от Донарума.

Делио Роси уволнен само месец след назначаването си

Асколи се раздели със специалиста

При ъгловия удар се случи и голямата беля за домакините. Младият бранител Пиер Калулу игра непозволено в собственото си наказателно поле и след преразглеждане на ситуацията с ВАР, съдията Ди Бело отсъди и дузпа в полза на Лацио.

Снимка 511153

С важния изстрел от "бялата точка" се нагърби големият лидер на столичани Чиро Имобиле. Донарума обаче предвиди намеренията на колегата си от националния отбор на Италия и с помощта на гредата осъществи спасяване. За радост на лациалите, най-добре ориентиран се оказа Луис Алберто, осъществил голова добавка с глава.

Неочаквани проблеми сполетяха Симоне Индзаги в 32-ата минута.  Хоакин Кореа даде знак, че не може да продължи срещата и така без време се наложи включването в игра на косоваря Ведат Мурики.

Малко преди паузата, Лацио можеше да стигне до изравняването по много екзотичен начин. Луис Алберто опита нещо нестандартно, стреляйки директно от корнер. Донарума беше видимо изненадан, но в последния миг съумя да изчисти в нов ъглов удар.

Снимка 511152

Втората част стартира с доста амбициозни атаки от страна на римляните. В рамките на около минута, Чиро Имобиле и Адам Марушич създадоха напрежение за миланската отбрана. При първото Чиро сам затвори ъгъла си за стрелба и предпочете паса, при второто черногорецът Марушич шутира доста неточно.

Фиорентина победи Ювентус с 3:0 като гост

Фиорентина разби Ювентус насред Торино

"Бианконерите" с първа загуба за сезона в Калчото

Лацио заслужено възстанови равенството в 59-ата минута. Чиро Имобиле отбеляза своя гол №9 от началото на кампанията. Всичко се случи след перфектна триховода комбинация на гостите, която завърши с пас за милиони към централния нападател. Калулу наруши баланса си за момент, а това позволи на Имобиле да шутира директно от въздуха и да се реваншира максимално за пропуснатата от него дузпа през първата част.

Лацио беше близо до пълния обрат в 72-ата минута! Ведат Мурики се бе позиционирал отлично на първа греда при корнер. Нападателят пробва да продължи технично към далечния ъгъл на Донарума. Стражът на Милан обаче беше на необходимото ниво и спаси с една ръка.

Снимка 511150

Въпреки, че Милан беше по-слабият отбор след почивката, "росонерите" имаха два златни шанса да стигнат до победата малко преди края. В 85-ата Тео Ернандес демонстрира класа в офанзивен план, а Анте Ребич стреля от около 10 метра, но само за да предизвиква решаваща намеса от Рейна. Атаката продължи и хърватинът получи пас зад гърба на римската защита. Плътният му шут по земя не намери далечния ъгъл на "бианкочелестите".

Наполи с драматично равенство срещу последния Торино

Завършиха 1:1

Голямата драма настъпи в даденото от съдията продължение. В ход на отчаянието, "росонерите" изпълниха последния си ъглов удар в мача. И някъде там, между купа от играчи, хитро се беше позиционирал Тео Ернандес. За пореден път се превърна в големия герой за Милан, реализирайки нов важен гол. Този път попадението му с глава имаше стойността на три точки и запазване на първото място в Серия "А"!

Снимка 511154

На 3 януари Милан има гостуване на Беневенто. Лацио ще трябва да търси успеха при визитата си на Дженоа.

Милан - Лацио 3:2 (Развой на срещата по минути)