Надали би могло да има по-лошо начало на годината от това за турската лира. Поевтинялата значително през предходните 12 месеца валута продължи спада си и през януари 2017 година.
Само за първите осем дни на търговия през месеца лирата е изгубила 8,6% от стойността си, което заедно със спада от 2016 година прави 17% надолу. Вчера валутата падна до историческо дъно спрямо долара.
Това нарежда турската лира на първо място като най-лошо представящата се валута за новата година, следвана от мексиканското песо, "закъсало" след избирането на Доналд Тръмп за нов президент на САЩ.
Източник: Bloomberg.com
В свой анализ от Bloomberg посочват и основните причини за краха на турската валута:
Пасивност от страна на централната банка
Експертите смятат, че Централната банка на Турция се бави с промените в паричната си политика на фона на първия спад на икономиката от седем години насам и политическия натиск от друга. От ръководството на финансовата институция намекнаха, че може да няма повишаване на основните лихви преди време.
През последните години от централната банка не са правили особени промени в монетарната си политика въпреки осезаемия спад на курса на лирата със средно около 15% на година. През миналия месец бяха запазени нивата на лихвите въпреки че ФЕД увеличи своите, което оказа натиск върху турската валута.
Инфлация
Слабата лира доведе до увеличение на инфлацията. Ръстът на потребителските цени за последния месец достигна 8,53%, което е с над 3,5 процентни пункта над нивото, заложено от централната банка. От UniCredit прогнозират, че инфлацията ще скочи до 12% през тази година, като съветват инвеститорите да се въздържат от купуване на местни валутни облигации.
Източник: Bloomberg.com
Недоверието на турците към лирата
На 2 декември президентът Реджеп Ердоган призова турците: "Тези с валута под дюшека трябва да обърнат своите пари в злато. След това те трябва да обърнат златото в лири". Всички, които са приели призива му, трябва да са загубили около 6,6% от стойността на спестяванията си. Данните за валутните депозити обаче показват, че малко хора са се вслушали в думите му.
Източник: Bloomberg.com
Корпоративният дълг
Задлъжнелите турски корпорации заложиха сериозно на кредити в чуждестранна валута. Сега компаниите се затрудняват още повече с изплащането на растящите си задължения във валута. Разликата между пасивите и активите на корпоративния сектор в чуждестранна валута е скочила до рекордните 213 милиарда долара през септември.
Източник: Bloomberg.com
vasil-klaticharov
на 12.01.2017 в 10:21:11 #1Падането е ежедневно, вижда се. Но къде е дъното? Някакво възстановяване от нивата на 2015 след колко години се очаква? При какви условия тренда ще се обърне и лирата възстанови част от изгубените си позиции?